آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران همکاری نمی کند

یوکیا آمانو
Image caption آقای آمانو در مقایسه با محمد البرادعی نظر انتقادی‌تری نسبت به برنامه هسته ای ایران دارد

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام آژانس در روز دوشنبه گفته است از آنجا که ایران با بازرسان بین المللی این نهاد، به حد کافی همکاری نمی کند، او نمی تواند تایید کند که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است.

آقای آمانو از ایران خواست که به سئوالات در باره احتمال وجود بعدی نظامی در برنامه هسته ای این کشور، به عنوان موضوعی که از اولویت زیاد برخوردار است، پاسخ دهد.

اما منوچهر متکی وزیر خارجه ایران گفت که ایران "به طور کامل" با آژانس اتمی سازمان ملل همکاری می کند.

او در کنفرانسی خبری در ژنو گفت: "رئیس و مدیران جدید (آژانس بین المللی انرژی اتمی) باید به سابقه همکاری ایران نگاه کنند."

به گفته وی اگر آنها "نگاه مختصری به کارنامه ایران بیاندازند، متوجه می شوند که همکاری کاملی با آژانس داریم و این همکاری ها ادامه خواهد یافت."

آژانس اتمی سازمان ملل بارها در گزارش های متعدد خود از "عدم همکاری کامل" ایران و عدم عملکرد شفاف آن کشور شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای آمانو چنین گفت: "بله ایران همکاری می کند. برای همین است که ما توانسته ایم تایید کنیم که مواد اعلام شده اتمی این کشور به سوی مقاصد غیرصلح آمیز منحرف نشده است. اما بعضی بخش ها هست که ایران همکاری نمی کند و ما به این همکاری نیاز داریم."

آقای آمانو همچنین در اظهارات روز دوشنبه خود تاکید کرد که پیشنهاد اخیری که با میانجیگری آژانس برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران تهیه شده بود "هنوز روی میز است."

براساس آن طرح به ایران پیشنهاد می شد که 75 درصد اورانیوم غنی شده خود (با غلظت پایین) را تحویل کشورهای 1+5 دهد تا پس از تبدیل آن به میله سوختی مورد نیاز راکتور اتمی تهران به ایران بازگردانده شود. ایران آن طرح را نپذیرفته است. گفته می شد که این طرح تا حدودی از نگرانی غرب دایر بر احتمال استفاده ایران از این اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی می کاست.

آقای متکی تاکید کرد که تهران آماده ادامه مذاکرات در این زمینه است: "کشورهای 1+5 هرگاه آماده باشند، می توانند به مذاکرات با ایران ادامه دهند."

ایران می گوید برنامه هسته ای اش کاملا صلح آمیز است و آژانس انرژی اتمی را متهم کرده که تحت نفوذ آمریکا قرار دارد.

یک روز پیشتر آیت الله خامنه ای رهبر ایران در انتقاد از آژانس اتمی گفته بود که "برخی اقدامات و گزارش های آژانس، نشان دهنده عدم استقلال این سازمان بین المللی است" و افزود: "آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید تحت تاثیر آمریکا و برخی کشورها باشد زیرا اینگونه اقدامات یک جانبه، اطمینان به آژانس و سازمان ملل متحد را از بین می برد و برای آبرو و حیثیت این مجامع بین المللی نیز بسیار بد است."

نشست جاری شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که چهار روز طول خواهد کشید، برای بحث درباره تازه ترین گزارش آژانس است که در آن نسبت به فعالیت های اتمی ایران ابراز نگرانی می کند.

در آن گزارش که در تاریخ 18 فوریه (29 بهمن) انتشار یافته، ابراز نگرانی شده که ایران ممکن است "هم اکنون" در حال کار برای ساخت یک کلاهک جنگی باشد.

ایران گزارش اخیر آژانس را که اولین موردی است که تحت مدیریت یوکیا آمانو تهیه شده، نامتعادل و غیرواقعی توصیف کرده است، برداشتی که علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس اتمی سازمان ملل روز دوشنبه بر آن تاکید کرد.

اما آقای آمانو گفت: "به نظر من آن گزارش مبتنی بر واقعیات و صد در صد بی طرفانه است. گزارش تلاش می کند همه واقعیات را روشن کند."

او با تاکید بر اینکه "کلمات خود در گزارش را با دقت انتخاب کرده ایم" گفت در گزارش "نیامده است که ایران یک برنامه سلاح های اتمی داشته یا دارد."

مدیر کل آژانس اتمی سازمان ملل گفت که این سازمان اطلاعاتش را "به مرور زمان و از منابع مختلف تهیه کرده است. ما اطلاعات را تحلیل کرده ایم و این اطلاعات به طور کلی از نظر جزئیات، چارچوب زمانی ... یکدست است. بنابراین نگرانی هایی ایجاد می کند و برای همین آن را (اینگونه) تنظیم کرده ایم."

از سوی دیگر دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه می گوید کشورش آماده است تحریم های تازه علیه ایران را مد نظر قرار دهد.

او روز دوشنبه در آغاز بازدید از فرانسه به خبرنگاران گفت که "مطلوب" خواهد بود اگر کار به تحریم نرسد و تاکید کرد که این تحریم ها نباید به "جمعیت ایران" صدمه بزند.

مطالب مرتبط