رامین: روزنامه نگاران خاطی باید از حقوق شهروندی محروم شوند

محمد علی رامین
Image caption محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران از مجازات روزنامه نگاران به جای توقیف نشریه ها سخن گفت

وزارت ارشاد ایران اعلام کرد که با تغییر قانون مطبوعات به جای توقیف نشریه ها با روزنامه نگارانی که آنها را خاطی نامید برخورد خواهد کرد.

محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی با بخش خبری شامگاه دوشنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) تلویزیون ایران گفت که در ایالات متحده آمریکا و بعضی کشور های اروپایی نشریه ها را توقیف نمی کنند بلکه کار رسانه ای را برای افراد خاطی ممنوع و آنها را از حقوق شهروندی محروم می کنند.

این مصاحبه در پی توقیف روزنامه اعتماد و لغو امتیاز هفته نامه ایران دخت انجام شد. این دو نشریه از معدود نشریات نزدیک به اصلاح طلبان بودند که همچنان منتشر می شدند.

روزنامه اعتماد در آخرین شماره اش دو مطلب در باره فیلم حادثه حمله به کوی دانشگاه تهران داشت که به تازگی از شبکه بی بی سی فارسی پخش شد.

محمد علی رامین با اظهار اینکه قانون فعلی مطبوعات "دست ما را بسته" ابراز امیدواری کرد که با قانون جامع رسانه ها که قرار است به زودی در مجلس ایران تصویب شود، به جای بستن یک نشریه، بتوانند با "خاطیان و مجرمان" برخورد کنند.

محمد علی رامین فضای کنونی مطبوعات را آشفته بازار توصیف کرد و گفت که با تعداد بسیار اندکی قانون شکن، ساختار شکن و هرج و مرج طلب رو به رو هستیم.

او در ادامه گفت: " فرض کنیم یک نفر هشت ماه فتنه گری و آشوب طلبی کرده و به زندان افتاده و با سپردن وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شده و با مجموعه افرادی که با کمال وقاحت همه قوانین را زیر پا می گذارند سرپرستی دو نشریه را به عهده می گیرد."

به نظر می رسد منظور آقای رامین، محمد قوچانی سردبیر نشریه لغو امتیاز شده ایران دخت است.

محمد قوچانی، از روزنامه نگارانی بود که یک هفته پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و در اوایل آبان گذشته، با سپردن وثیقه ای معادل یک صد میلیون تومان آزاد شد.

او علاوه بر سردبیری هفته نامه ایران دخت و مسئولیت سردبیری ماهنامه "مهرنامه" را هم برعهده دارد.

در ماه های بعد از انتخابات ریاست جمهوری، تعداد زیادی از نشریات نزدیک به اصلاح طلبان از جمله، روزنامه های یاس نو، سرمایه، حیات نو، فرهنگ آشتی، آرمان، و اعتماد ملی توقیف شدند.

اعتراض به توقیف اعتماد در جلسه شورای شهر تهران

معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران و معاون رئیس جمهور پیشین ایران در جلسه علنی شورای شهر به توقیف روزنامه اعتماد اعتراض کرد.

خانم ابتکار ضمن انتقاد از توقیف روزنامه اعتماد، خط مشی این روزنامه را معتدل و فراجناحی خواند و خبر توقیف این نشریه را نا گوار توصیف کرد.

او گفت که روزنامه اعتماد یکی از پر مخاطب ترین روزنامه ها در دوران انتشارش بود.

خانم ابتکار گفت که صحبت از وحدت در شرایطی که خبرنگارانی در بند هستند و روزنامه هایی بسته می شوند، دشوار است.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دولت محمد خاتمی و از دانشجویان پیرو خط امام بود که در سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند.

پیشتر معصومه ابتکار، در مطلبی در وبلاگش سرکوب اعتراض های مدنی جمعی از مسلمانان چین، فیلتر شدن وبلاگ ها و همچنین اظهارات دولت چین را که می گوید "معترضان از خارج از کشور تغدیه می شوند" را مشابه وقایع اخیر ایران دانسته است.

مطالب مرتبط