مخالفت دولت ایران با برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر مصدق

مراسم بزرگداشت دکتر محمد مصدق در احمد آباد
Image caption هرسال به مناسبت بزرگداشت محمدمصدق مراسمی بر سر مزارش در احمد آباد برگزار می شود

مقامات ایران با برگزاری مراسم چهل و سومین سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق نخست وزیرملی گرای این کشور در دهه سی به دلیل "احتمال وقوع درگیری" مخالفت کردند.

حسین شاه حسینی، از فعالان ملی و از اعضای هیات امنای قلعه احمد آباد که مزار دکتر مصدق در آن قراردارد، با اعلام این خبر به بی بی سی فارسی گفت که به دلیل احتمال درگیری، مسئولان از ما خواستند مراسم را لغو کنیم.

آقای شاه حسینی گفت که در جلسه ای که روز سه شنبه۱۱ اسفند (۲ مارس) همراه با محمود مصدق، نوه دکتر محمد مصدق با مسئولان داشته اند، فرماندار نظر آباد اعلام کرد که به هیچ وجه نمی توانند با برگزاری مراسم موافقت کنند چرا که "امسال با سال های قبل فرق دارد."

قلعه احمد آباد در منطقه نظرآباد ساوجبلاغ قرار دارد و پیکر دکتر مصدق در یکی از اتاق های بنای آن به خاک سپرده شده است.

به گفته مسئولان از آنجا که احتمال دارد در جریان مراسم "شعارهایی داده شود، مردم تحریک شوند و درگیری شود" و همچنین به دلیل همزمانی با برگزاری نماز جمعه، حفظ امنیت مشکل خواهد بود.

او گفت که در این جلسه ما مطابق هر سال برنامه مان را برایشان تشریح کردیم و گفتیم که فقط دو سخنرانی درباره قانون گرایی دکتر مصدق و حکومت قانون گرا خواهیم داشت.

هیات متولیان قلعه احمدآباد هرسال نزدیک یک ماه پیش از ۱۴ اسفند که سالروز درگذشت محمد مصدق است و ۲۹ اردیبهشت که سالروز تولد اوست، برنامه های خود برای مراسم بزرگداشت را به اطلاع مسئولان دولتی می رسانند.

هیات امنای قلعه احمد آباد از احمد صدرحاج سید جوادی، عزت الله سحابی، نورعلی تابنده، حسین شاه حسینی، خسرو سیف و محمود مصدق (به نمایندگی از خانواده دکتر مصدق) تشکیل شده است.

آقای شاه حسینی به بی بی سی فارسی گفت که از آنها خواسته شده که لغو مراسم را اعلام کنند، ولی آنها این پیشنهاد را نپذیرفته اند.

اعضای هیات امنای احمد آباد روز چهارشنبه ۱۲ اسفند (۳ مارس) با انتشار آگهی در روزنامه اطلاعات در تهران چهل و سومین سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق را به مردم ایران تسلیت گفتند.

حسین شاه حسینی تصریح کرد که به این ترتیب امسال این هیات مراسمی در احمد آباد برگزار نخواهد کرد.

در سی و یک سال گذشته، همواره مراسم سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق هر سال برگزار شده، اما سیاست حکومت ایران در مورد آن متفاوت بوده است.

نخستین مراسم بزرگداشت محمد مصدق پس از انقلاب، در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ با حضور جمعیت زیاد و سخنرانی آیت الله محمود طالقانی در احمد آباد برگزار شد.

اما پس از آنکه آیت الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در اوایل سال ۱۳۶۰ اعضای گروه جبهه ملی را "مرتد" اعلام کرد، موج حمله به دکتر محمد مصدق از تریبون ها ی رسمی و عمومی در ایران شدت گرفت و حتی نام خیابان مصدق هم در تهران تغییر کرد.

در سال های گذشته، درگیر شدن حکومت ایران در بحران اتمی سبب شد که آنها برنامه اتمی خود را با نهضت ملی شدن صنعت نفت به رهبری دکتر محمد مصدق مقایسه کنند.

چندی پیش هم دیدار محمود احمدی نژاد با همسر حسین فاطمی، وزیر امور خارجه کابینه دکتر مصدق، با انتقاد گروه های تندرو در ایران رو به رو شد.

مطالب مرتبط