شادی صدر برنده جایزه ویژه زنان دولت آمریکا

شادی صدر
Image caption شادی صدر برنده جایزه "زنان شجاع" شد

شادی صدر، فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری، برنده جایزه ویژه ای شده که وزارت امور خارجه آمریکا سالانه به چند فعال مدنی از سراسر جهان اعطا می کند.

شکریه اصیل و شفیقه قریشی از افغانستان، نیز در کنار خانم صدر از جمله ده نفری هستند که بعنوان "زنان شجاع" سال ۲۰۱۰ میلادی معرفی شده اند.

شادی صدر در ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی جایزه "لاله حقوق بشر" هلند را از آن خود کرده بود.

ملنی ورویر، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور جهانی زنان، روز دوشنبه (یکم مارس) گفت: "این زنان با فائق آمدن بر موانع شخصی، تهدیدها، دستگیری و حملات، زندگی خود را وقف فعالیت برای حقوق بشر کرده اند."

وزارت امور خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۷ میلادی این جایزه را به زنانی اعطا کرده که "شجاعت و رهبری استثنایی" در دفاع از حقوق بشر، عدالت اجتماعی و نیز حقوق زنان نشان داده اند.

شادی صدر، از اعضای فعال کمپین "قانونِ بی‌سنگسار" و همچنین عضو کمپین‌های "نه به طرح امنیت اجتماعی"، "تحصیل سهم من نیست، حق من است"، "نه! به لایحه حمایت از مردان در خانواده"، "دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها"، "اعتراض به فشارهای غیرقانونی علیه فعالان جنبش زنان" و "مادر من، وطن من" و "منشوری از آن خود" (منشور زنان ایرانی) است.

او در سال گذشته میلادی پس از ۱۱ روز بازداشت، از زندان آزاد شد و هم اکنون در آلمان بسر می برد.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که مراسم اعطای جایزه "زنان شجاع" به برندگان امسال روز دهم ماه مارس در واشنگتن برگزار خواهد شد و برندگان جایزه خود را از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا دریافت خواهند کرد.

مطالب مرتبط