بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 10 اسفند

تیترهای اول

"فیلم حمله کوی دانشگاه مونتاژ است" به نقل از رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان اصلی ابتکار است و "احتمال آزادي دستگير شدگان در آستانه سال نو" از زبان دادستان تهران تیتر اول مردم سالاری است.

از میان گفته های تازه رهبر جمهوری اسلامی ابرار "جنجال سازی برخی از کشورهای غربی به زیان خودشان تمام خواهد شد" را برگزیده، جام جم از "انتقاد رهبر از تاثیر پذیری آژانس از آمریکا" خبر داده، تهران امروز نوشته "مختصات سیاست ضد نظام سلطه" و روزنامه های ایران و جمهوری اسلامی این بخش را مهم دیده اند "دیپلوماسی ایران بر سیاست ضد سلطه ایستادگی کند".

خراسان نوشته "رهبر انقلاب: برخی گزارش های آژانس برای حیثیت این نهاد بین المللی بسیار بد است"، جوان در صدر اخبار خود نوشته "نقشه راه دیپلوماسی ایران"، رسالت نوشته "پیشرفت در صنایع هسته ای تا خودکفائی ادامه دارد" و کیهان خبر داده "فن آوری هسته ای تا هرجا لازم باشد پیشرفت خواهد کرد".

"از فشارهای اولیه هدفمند کردن یارانه ها نترسید" از قول وزیر بازرگانی تیتر اول آفتاب یزد است، دنیای اقتصاد "تحليل بورس از بودجه سال آينده" را در صدر اخبار خود آورده، روزنامه پول از "دو راهی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها" نوشته و "عزل روسیه از پادشاهی گاز نفت جهان" عنوان اصلی جهان صنعت.

گزیده مقالات

آمریکا باید بداند

در تجلیل از گفته های تازه رهبر جمهوری اسلامی رسالت در سرمقاله خود نوشته مشکل آمريکايي ها اين است که با پديده انقلاب اسلامي و منطق ضدسلطه آن آشنايي ندارند و عمدتا در تجزيه و تحليل مسائل و تحولات سياسي - اجتماعي ايران دچار اشتباه محاسباتي مي شوند. آنها نه شناخت درستي از پيچيدگي هاي جامعه اسلامي ايران دارند و نه ارزيابي درستي از تحولات آن برايشان مقدور است.

به نوشته این روزنامه امروز نوبت آن است که آمريکايي ها منطق انقلاب اسلامي ايران را درک کنند و با ما وارد گفتگو شوند. نظام اسلامي به سرعت در حال تغيير معادلات منطقه و جهان است. امروز منافع ملي ايران از مرزهاي چين تا سواحل مديترانه در جريان است و دستگاه ديپلماسي کشور هر از گاهي به حياط خلوت قدرتهاي بزرگ نيز سرک مي کشد.

سرمقاله رسالت نظر داده نظام اسلامي در داخل، از يک ثبات و انسجام خوبي برخوردار است و با اتکا به آراء، عواطف و ايمان مردم مسير رو به رشدي را طي مي کند. حماسه ميليون ها ايراني در نهم دي و22 بهمن امسال خواب هاي دشمنان انقلاب را بيش از گذشته آشفته ساخت. در موضوع دستاوردهاي هسته اي ملت ايران زير دين هيچ کشور و دولتي نيست و سرافرازانه به قلل رفيع پيشرفت ميانديشد و حاضر نيست به هيچ دولتي در اين زمينه باج دهد.

مقایسه عملیات دستگیری ریگی

کیهان در سرمقاله خود نوشته رسانه ها اقدام اخير سرويس اطلاعاتي ايران را با عملیات تازه موساد در دوبي و به شهادت رساندن محمود عبدالرئوف المبحوح مقايسه كردند. اگرچه اين قياس تا حدود زيادي مع الفارق است و شهيد المبحوح فرمانده يك جنبش مردمي براي مبارزه با اشغالگران بود، اما نشان مي دهد كه موساد در اين اقدام، اولا حقوق بين المللي را زيرپا گذاشت ثانيا به يك عملیات كاملا ساده در محل هتل اقامت شهيد المبحوح متوسل شد ثالثا از كمك برخي سرويس هاي اطلاعاتي اروپايي- و احتمالا منطقه اي- استفاده كرد و رابعا حركت اخير به يك رسوايي و شرمندگي بزرگ براي اسرائیل تبديل شد.

به نوشته سرمقاله کیهان اما در مقابل جمهوري اسلامي با اقتدار و افتخار تمام ، بدون هيچ پنهانكاري و شرمندگي، بي هيچ جنايتي، به تنهايي و بدون كمك گرفتن از ديگران، با رعايت و احترام به موازين حقوق بين الملل و به صورت زنده سركرده تروريست هاي وابسته به موساد و سيا و ام آي6 را بازداشت كرد.

ارقام مه گرفته

جهان صنعت در سرمقاله خود با عنوان "رژه ارقام، پشت شیشه مه گرفته‌" نوشته دولت در لایحه بودجه 89 مجموعه‌ای از اجازه‌ها و اختیارات را درخواست کرده است که بر اساس آن می‌خواهد طبق مصلحت‌اندیشی‌های خودش تصمیم بگیرد و چون از حدود و ثغور این مصلحت‌اندیشی‌ها هیچ‌کس خبر ندارد بنابراین هیچ برآورد مشخصی از بودجه وجود ندارد و حتی نمایندگان درگیر بودجه هم نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

به نوشته این مقاله ماجرا از انضباط مالی و ضوابط خاص بودجه‌ریزی گذشته است و گویا اساسا این بودجه را برای بی‌انضباطی مالی تدوین کرده‌اند بنابراین آنچه امسال به عنوان لایحه بودجه تدوین شده را نمی‌توان بودجه نامید.

مثال جهان صنعت این است: دولت در بودجه سال 89 در بخش عمومی بیش از 60 درصد و در بخش عمرانی بیش از 30 درصد اجازه جابه‌جایی خواسته‌که اگر این اتفاق بیفتد در حقیقت بودجه به ورقه‌های بی‌خاصیت تبدیل می‌شود.

از همه عقب تر

روزنامه پول در گزارش اصلی خود مصاحبه ای کرده با یک کارشناس درباره میدان های مشترک نفت و گاز ایران با همسایگان، و در آن نوشته عراق، کویت، عربستان، قطر، عمان، امارات، حتی در شمال کشور با همسایگان میدان های مشترک داریم و همه جا با مشکلات خاص خود روبروئیم.

شیرین سعیدی در این مصاحبه از غلامحسین حسن تاش کارشنان این رشته انرژی پرسیده مشکل کجاست و وی جواب داده می‌توان گفت در تمام میادین مشترک، ایران در برداشت از طرف مقابل عقب است. این عقب‌ماندگی هم به لحاظ زمان و تاریخ تاخیر در برداشت است هم از نظر میزان بهره‌برداری از میادین مشترک. تا این لحظه عراق تنها همسایه‌ای است که با وجود داشتن میادین مشترک در بهره‌برداری از ایران عقب‌تر است و آن هم به دلیل وضعیت خاص این کشور بوده که اقدامی نکرده است.

به گفته این کارشناس به خبرنگار پول با توجه به شرایط کنونی و اقدامات عراق در زمینه جذب سرمایه، این احتمال وجود دارد که ایران از عراق هم عقب بماند. عراق در مناقصه دوم میادینش بسیاری ازمخازن مشترک و حتی ‌آنهایی که احتمال اشتراک آن وجود داشته برای بهره‌برداری از آنها اقدام کرده و حتی قرارداد نیز بسته است و اگر ایران تحرک لازم را نداشته باشد به طور حتم از عراق هم جا خواهد ماند.

پیشنهادهائی به دولت

دنیای اقتصاد با اشاره به مشکلات اقتصاد کشور نوشته در اين شرايط شركت بورس اوراق بهادار به عنوان عالي‌ترين نهاد اجرايي بازار سرمايه در كشور، پيشنهادهاي 11 گانه‌اي را براي تقويت حضور بخش خصوصي در اقتصاد و حمايت دولت از بورس ارائه كرده است. از جمله اين پيشنهادها مي‌توان به اولويت‌دهي پرداخت بدهي دولت به بانك‌هاي بورسي است.

بخش های دیگر این پیشنهاد به نوشته دنیای اقتصاد این هاست: اعمال قيمت‌هاي ترجيحي حامل‌هاي انرژي براي شركت‌هاي بورسي، معافيت شركت‌هاي زيان‌ده و در جريان واگذاري دولتي از پرداخت 40 درصد سود ابرازي به دولت، تخصيص تسهيلات خريد سهام شركت‌هاي مشمول واگذاري از محل صندوق توسعه ملي، واگذاري‌صندوق‌هاي بازنشستگي شركت‌هاي دولتي به وزارت رفاه، حضور نمايندگاني از بازار سرمايه در صندوق توسعه ملي و اولويت‌دهي به شركت‌هاي بورسي از سهم 30 درصدي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها براي كمك بلاعوض به بنگاه‌هاي توليدي

علیرضا کدیور در سرمقاله این روزنامه تاکید کرده که هر چند تجربه سنوات گذشته نشان داده پيشنهادهايي از اين دست به دليل بانك پايه بودن اقتصاد ايران نتوانسته چندان فرصتي براي عرض اندام پيدا كند و دولت در عمل بدون توجه به بخش غير دولتي، اقدام به تدوين بودجه سنواتي كرده است؛ اما در حال حاضر به نظر مي‌رسد توانمندسازي بخش خصوصي و توجه ويژه به بازار سرمايه براي استفاده از كاركردهاي آن،‌الزامي اجتناب‌ناپذير براي اقتصاد ايران محسوب مي‌شود.

چند شرط برای اوراق مشارکت

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به موضوع انتشار اوراق مشارکت ارزی اختصاص داده که دولت دو روز پیش اعلام داشت و نوشته اگرچه استفاده از ابزاري به نام اوراق مشاركت كه البته در عرف بين المللي اوراق قرضه نام دارد روشي متداول و شناخته شده است اما به نظر مي رسد موفقيت اين روش مستلزم تحقق چند پيش شرط اساسي است كه درصورت عدم آنها انتشار اوراق ارزي چندان مثمرثمر نخواهد بود.

به نوشته این روزنامه نخستين پيش شرط برخورداري از قوانين و زيرساخت هاي حقوقي روشن و شفاف در حوزه سرمايه گذاري خارجي در ايران است به عبارت ديگر صاحبان سرمايه و نقدينگي در بازارهاي جهاني بايد به روشني بدانند كه درصورت خريد اوراق مشاركت ارزي ايران از چه حقوقي برخوردارند.

روزنامه جمهوری اسلامی دومين شرط را از زاويه اقتصاد داخلي چنین شرح داده با توجه به عمر بالاي طرح هاي عمراني در كشور ما و تاخيرهايي كه در ساير فازهاي پارس جنوبي در بهره برداري رخ داد بيم آن مي رود كه در مدت زمان مقرر سه ساله براي اين اوراق طرح هاي مدنظر (فازهاي 15 تا 18 پارس جنوبي ) به بهره برداري نرسد و اصل و فرع اوراق فروخته شده ناگزير از محل درآمدهاي ارزي کشور بازپرداخت شود.

اجرا نمی کنیم

تهران امروز گفت‌گو خبرنگار خود را با معاون پارلماني رئيس‌جمهور منعکس کرده که در آن محمدرضا ميرتاج‌الديني به تشریح دلايل تهديد دولت در مورد عدم اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها پرداخته و گفته تعيين سقف 40 هزار ميليارد تومان درآمد براي دولت از محل هدفمندسازي يارانه‌ها كاملا قانوني است و دولت در صورت كاهش 40 هزار ميليارد تومان قادر به اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها نيست.

پاسخ دیگر نماینده دولت به سئوال خبرنگار تهران امروز این بوده است: دولت با قاطعيت از نظرخود درمورد قرار دادن سقف 40 هزار ميليارد درلايحه بودجه سال آينده دفاع مي‌كند و در اين زمينه اين انتظار از نمايندگان وجود دارد كه بر نظر دولت صحه بگذارند. دولت اعتقاد دارد با 20 هزار ميليارد تومان قادر به اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها نيست و اگر اين ميزان كاهش پيدا كند شرايط براي دولت بسيار سخت مي‌شود چرا كه دولت براي تمام اين 40 هزار ميليارد تومان برنامه‌ريزي كرده است و به هيچ عنوان توانايي اجراي لايحه هدفمند‌سازي يارانه‌ها را با كاهش سقف اعتباري كه پيش‌بيني كرده، ندارد.

قانونی نیست

روزنامه دنیای اقتصاد نوشته بسياري از اقتصاددانان مجلس از جمله دكتر توكلي اعتقاد دارند كه استدلال دولت در مورد 40 هزار ميليارد تومان هدفمند‌سازي يارانه‌ها به هيچ عنوان قانوني نيست، استدلال اصلي دولت در رد نظر منتقدان چيست؟

به نوشته این روزنامه استدلال دولت این است که رقم 20 هزار میلیارد تومان زمانی که به تصویب رسید، برای پنج دهک جامعه بود که این رقم در صحن مجلس شامل همه دهك‌ها شد، پس به طور طبيعي اين مبلغ كفايت نمي‌كند.

تبلیغات نوع جدید

در حالی که روزنامه ها از استیضاح وزیر راه می نویسند مردم سالاری در سرمقاله خود با عنوان دم خروس را باور کنيم يا قسم حضرت عباس را نوشته به تازگي نمابري از وزارت راه و ترابري به روزنامه مردم سالاري- و احتمالا ساير رسانه ها- ارسال شده که در نوع خود جالب توجه است چرا که دراين متن يک شهروند سخنان احمد خرم وزير راه و ترابري دولت خاتمي در گفت و گو با روزنامه همشهري را تکذيب کرده و هرچقدر که عليه اين وزير اسبق قلم فرسايي کرده، به همان اندازه به تعريف و تمجيد از مديران فعلي وزارت راه پرداخته است.

به نوشته حمیدرضا شکوهی در این مقاله شهروندی در نامه ای که روابط عمومی وزارت راه برای روزنامه ها فرستاده وزیر و مسئولان فعلی همه متخصص خوانده شده اند در حالی که همين وزير متخصص و صاحب کرسي و نخبه، به دلايل مختلفي همچون سوانح متعدد هوايي، ريلي و جاده اي، انتصابات کارشناسي نشده و پروژه هاي ناتمام، در آستانه استيضاح از سوي نمايندگان مجلس قرار گرفته است. اما صرفنظر از اين موضوع، اينگونه تبليغ کردن به نفع يک وزارتخانه را، آن هم با هزينه کردن از «يک شهروند» که نه نامش مشخص است و نه معلوم است نوع جدیدی است.

نامه ای که مردم سالاری بدان اشاره کرده ضمن حمله شدید به دولت اصلاحات و وزیر راهش نوشته که احمد خرم خواستار برقراری ارتباط مستقیم با آمریکا هم بوده است.