دادگستری تهران:حکم محاربه الزاما اعدام نیست

علیرضا آوایی
Image caption آقای آوایی می گوید مجازات متهمین به محاربه الزاما اعدام نیست

یک مقام قضایی ایران از باز بودن دست مسئولان برای انتخاب "یک مسیر دیگر" برای کسانی که با وجود متهم بودن محاربه توبه کرده اند، خبر داد.

علیرضا آوایی، رییس کل دادگستری استان تهران در گفت و گو با ایسنا گفت: در موارد مربوط به مباحث محاربه، صدور حکم اعدام الزامی نیست. به گفته وی ممکن است حکم تبعید صادر شود و یا در صورت احراز توبه، مسیر دیگری را می توان انتخاب کرد و در مواردی ممکن است اتهام محاربه باشد و احراز هم بشود اما حکم تبعید صادر شود .

این مقام بلند پایه سیستم قضایی ایران تاکید کرد که صدور حکم تبعید برای متهمان به محاربه در ایران کاملا متعارف و مرسوم است و چیز عجیبی نیست.

این در حالیست که مقامات قضایی ایران پیشتر از متهم شدن برخی دستگیر شدگان نا آرامی های بعد از انتخابات ریاست جمهوری به محاربه خبر داده بودند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته بود پنج نفر از متهمان حوادث روز که از اعضای "گروهک تروریستی منافقین" (سازمان مجاهدین خلق) هستند به محاربه متهم شده اند.

آقای جعفری دولت آبادی همزمان با اعلام این خبر در مورد مجازات متهمین گفته بود: یکی از مجازات‌های اتهام محاربه، اعدام است و مجازات اين دسته از متهمين به تشخيص قاضی تعيين می شود.

آرش رحمانی پور و محمدرضا علی‌ زمانی‌ که در ارتباط با درگیری‌های پس از انتخابات دستگیر شده بودند در روز 8 بهمن ماه سال جاری به اتهام محاربه به دار آویخته شدند.

عاطفه نبوی دانشجوی 28 ساله که در تظاهرات اعتراض به نتیجه انتخابات شرکت کرده بود و ضیا نبوی فعال دانشجویی نیز از جمله افرادی هستند که به محاربه متهم شده اند.

این در حالیست که آیت الله علم الهدی هم در راهپیمایی حامیان دولت در روز 9 دی ماه سران اعتراضات را به محاربه متهم کرده بود.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان ایران چند روز پیش اعلام کرده بود:اگر كساني كه در اغتشاشات اخير دستگير شده‌اند و پرونده دارند واقعا توبه و خساراتي را كه وارد كرده‌اند جبران و مسير گذشته خود را اصلاح كنند حتما در دادگاه تجديد نظر مورد کمک قرار خواهند گرفت.

شادی صدر، فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری در این باره معتقد است هدف حکومت از متهم کردن معترضان به محاربه وابسته نشان دادن آن ها به گروه هایی است که از نظر جمهوری اسلامی گروه های تروریستی هستند.

خانم صدر پیشتر در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفته بود، هدف دولت از متهم کردن معترضان که عمدتا فعالیت های مدنی داشته اند جلوگیری از پشتیبانی نهاد حقوق بشری دنیا از این بازداشت شدگان است.

مطالب مرتبط