امام جمعه ارومیه در فهرست میراث فرهنگی ثبت می شود

غلامرضا حسنی، امام جمعه شهر ارومیه
Image caption غلامرضا حسنی، امام جمعه شهر ارومیه، که برای ثبت نام او در فهرست میراث فرهنگی ایران درخواست شده است

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی می گوید که برای "ثبت معنوی" نام غلام رضا حسنی، امام جمعه شهر ارومیه، در فهرست "آثار معنوی" از سازمان میراث فرهنگی ایران تقاضا کرده است.

اسدالله علیزاده، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی، سه شنبه ۱۱ اسفند (دوم مارس) به خبرگزاری ایلنا گفت که امیدوار است تا پایان سال ۸۸ نام آقای حسنی، امام جمعه ارومیه به عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت برسد.

آقای علیزاده می گوید که امام جمعه ارومیه در وقایع اوایل انقلاب اسلامی ایران در استان ارومیه و برخورد با گروه هایی نظیر حزب دموکرات و کومله کردستان ''نقش اساسی" داشته و از "عناصر کلیدی" در منطقه نقده بوده و غلام رضا حسنی شایسته آن است که نامش در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شود.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی ارومیه شرکت آقای حسنی در "مبارزه مسلحانه" علیه شاه را مهمترین علت درخواست خود برای پیوستن نام آقای حسنی به فهرست میراث فرهنگی ایران دانسته و از او به عنوان نخستین روحانی مشارکت کننده در جریان مبارزه مسلحانه انقلاب اسلامی ایران یاد کرده است.

غلام رضا حسنی، امام جمعه شهر ارومیه است که موضع گیری های سیاسی او در خطبه های نماز جمعه این شهر در سالهای اخیر مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار گرفته و طنز نویسان سیاسی ایران، از نظریه های سیاسی او در آثارشان استفاده کرده اند.

آقای حسنی در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۸) در مصاحبه با هفته نامه چلچراغ گفته بود: "آثار باستانی دو نوع هستند. آنهایی که در خدمت اسلام هستند باید حفظ شوند و بقیه باید تخریب و نابود شوند".

حذف تصویر محمد خاتمی از ایستگاه متروی تهران

Image caption محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران در جریان انتخابات خرداد از میر حسین موسوی حمایت کرد

همزمان با انتشار خبر درخواست ثبت نام آقای حسنی در فهرست میراث فرهنگی، گزارش ها حکایت از آن دارند که تصویر کتیبه محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، که در ایستگاه متروی میدان امام خمینی تهران نصب شده بود، حذف شده است.

خبر حذف تصویر رئیس جمهور سابق ایران که در کنار تصاویر آیت الله خمینی، بنیان گذار انقلاب اسلامی و تصویر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، نصب شده بود، ابتدا در وبلاگ ها و سایت های مخالفان دولت ایران منتشر شد اما با انتشار تصاویر مربوط به آن در سایت تابناک، متعلق به محسن رضایی (از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دهم) مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش تابناک نصب تصویر محمد خاتمی، آخرین رئیس جمهور اصلاح طلب ایران، در تاریخ دوم اسفند ۱۳۷۸ (فوریه ۱۹۹۹) و به یادبود افتتاح ایستگاه های جدید مترو در دانشگاه شریف، خیابان آزادی، خیابان نواب صفوی و میدان طرشت تهران توسط او، صورت گرفته بود.

مطالب مرتبط