آمادگی روسیه برای همکاری در زمینه تحریم ایران

تصویر تأسیسات هسته ای ایران
Image caption ایران می گوید که غنی سازی اورانیوم با غلظت 20 درصد را آغاز کرده است

در حالی که چین خواهان ادامه گفتگو با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور شده روسیه از امکان تحریم ایران سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چین روز سه شنبه دوم مارس (۱۱ اسفند) اعلام کرده که هنوز معتقد است بر سر برنامه اتمی ایران باید گفتگو کرد اما روسیه می گوید اگر پیشرفتی در مذاکرات هسته ای با تهران حاصل نشود این کشور با وضع تحریم های جدید علیه ایران موافق است.

این درحالی است که در چند سال اخیر روسیه و چین - از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل- همواره با وضع تحریم علیه ایران مخالفت کرده اند.

کین گانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، امروز (سه شنبه دوم مارس) گفت: "ما همچنان خواهان یافتن راه حل دیپلماتیک برای مشکل برنامه هسته ای تهران هستیم و معتقدیم که هنوز می توان از راه های دیپلماتیک برای پیشبرد مذاکرات هسته ای با تهران استفاده کرد."

همزمان دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید که کشورش آماده است تا در کنار سایر اعضای گروه ۱+۵ در مورد تحریم های جدید تهران تصمیم گیری کند.

آقای مدودف که پس از دیدار با نیکولای سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، با خبرنگاران صحبت می کرد گفته که اگرچه معتقد است که از وضع تحریم های جدید علیه تهران باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود اما روسیه آمادگی دارد تا با سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک در این مورد همکاری کند.

روسیه، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که با تهران بر سر برنامه اتمی این کشور در حال مذاکره اند.

چین، به عنوان یکی از پنج کشور دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل و از شرکای اصلی برنامه های تجاری در ایران، همواره با وضع تحریم ها علیه ایران به خاطر برنامه های هسته ای آن کشور، مخالفت کرده است.

'ایران همکاری نمی کند'

Image caption یوکیا آمانو که با پایان یافتن دوره مدیریت محمد البرادعی، به عنوان مدیرکل جدید این آژانس آغاز به کار کرده است

موضع گیری های جدید چین و روسیه در حالی صورت می گیرد که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام آژانس که روز دوشنبه (اول مارس) در شهر وین اتریش آغاز شده، گفته بود از آنجا که ایران با بازرسان بین المللی این نهاد، به حد کافی همکاری نمی کند، او نمی تواند تایید کند که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است.

آقای آمانو از ایران خواست که به سئوالات در باره احتمال وجود بعدی نظامی در برنامه هسته ای این کشور، به عنوان موضوعی که از اولویت زیاد برخوردار است، پاسخ دهد.

اما ایران می گوید که "به طور کامل" با آژانس اتمی سازمان ملل همکاری می کند و این آژانس نباید توقع داشته باشد که ایران "فراتر از تعهدات قانونی" خود با آژانس همکاری کند.

علی اکبر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی، سه شنبه (۱۱ اسفند) به شبکه انگلیسی به پرس تی، وابسته به ایران، وی گفت که کشورش همکاری کامل با بازررسان آژانس انرژی اتمی دارد اما کارشناسان آژانس هم نباید از ایران توقع همکاری فراتر از چارچوب قانونی داشته باشند.

ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تأکید دارد اما کشورهای غربی معتقدند که غنی سازی اورانیوم بخشی از برنامه ایران برای دستیابی به فن آوری تولید بمب اتمی است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، یکشنبه گذشته (۹ اسفند) در انتقاد از آژانس اتمی گفته بود که "برخی اقدامات و گزارش های آژانس، نشان دهنده عدم استقلال این سازمان بین المللی است" و افزود: "آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید تحت تاثیر آمریکا و برخی کشورها باشد زیرا اینگونه اقدامات یک جانبه، اطمینان به آژانس و سازمان ملل متحد را از بین می برد و برای آبرو و حیثیت این مجامع بین المللی نیز بسیار بد است."

نشست جاری شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که از روز دوشنبه (اول مارس-دهم اسفند) آغاز شده و چهار روز طول خواهد کشید، برای بحث درباره تازه ترین گزارش آژانس است که در آن نسبت به فعالیت های اتمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

در آن گزارش که در تاریخ ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) انتشار یافته، ابراز نگرانی شده که ایران ممکن است "هم اکنون" در حال کار برای ساخت یک کلاهک جنگی باشد.

ایران گزارش اخیر آژانس را که اولین موردی است که تحت مدیریت یوکیا آمانو، رئیس جدید این آژانس، تهیه شده، نامتعادل و غیرواقعی توصیف کرده است.

مطالب مرتبط