'یک سوم دانش آموزان ایرانی ترک تحصیل می کنند'

تصویر دانش آموزان مدرسه ای در ایران
Image caption تنها ۶۷ درصد از دانش اموزان ایرانی پس از ورود به مدرسه در سیستم آموزشی این کشور باقی می مانند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران می گوید یک سوم دانش آموزان ایرانی از چرخه آموزشی خارج می شوند و در معرض آسیب های اجتماعی و کج روی قرار می گیرند.

به گزارش ایسنا، غلام علی افروز، رئیس نظام روانشناسی ایران، سه شنبه یازدهم اسفند (دوم مارس) گفت که در نظام های آموزشی موفق 98 درصد از دانش آموزان در چرخه آموزشی قرار دارند اما در ایران تنها حدود 67 درصد از دانش آموزانی که باید در مدرسه مشغول تحصیل باشند، در مدارس حضور دارند و سایر این کوردکان و نوجوانان که از این چرخه خارج شده اند در معرض بزهکاری قرار می گیرند.

آقای افروز همچنین گفته است که 50 درصد از نوجوانان بزهکار در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و کرمانشاه از میان کسانی هستند که یا از مدرسه اخراج شده و یا ترک تحصیل کرده اند.

رئیس نظام روانشناسی ایران از مجلس و دولت این کشور خواسته است تا "دقت کنند" که دانش آموزان از "نظام آموزشی جا نمانند".

اضطراب و افسردگی؛ بلای قرن بیست و یکم

غلام علی افروز در مراسم افتتاحیه "همایش ملی مشکلات اضطرابی کودکان و نوجوانان" همچنین گفته است که اضطراب و افسردگی "بزرگترین اختلال روانی قرن" است و در ایران زنان متأهل بیشتر از دیگران دچار افسردگی می شوند.

به گفته آقای افروز، اضطراب و افسردگی در میان دانش آموزان دوره راهنمایی در ایران نسبت به دوره‌های دیگر بیشتر است و پس از آن در دوره دبیرستان اضطراب دانش آموزان کاهش می یابد اما با ورود به سنین هجده و نوزده سالگی دوباره افسردگی آنها بیشتر می شود.

از نظر رئیس نظام روانشناسی ایران "کمال طلبی" و "نتیجه گرایی" میان والدین ایرانی یکی از علل بروز اضطراب در میان فرزندان است و هرگونه رفتار یا نگرشی که اعتماد به نفس دانش آموزان را تحت تأثیر قرار دهد، زمینه ای برای ایجاد اضطراب در آنها خواهد بود.

مطالب مرتبط