آمریکا: عدم پاسخگویی ایران هشداردهنده است

گیبز
Image caption آمریکا: ایران پاسخگوی تعهدات خود نیست

آمریکا عدم پاسخگویی ایران به نگرانی های کشورهای غربی درباره برنامه اتمی این کشور را هشدار دهنده می داند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت دولت ایران به جهان نشان داده که نمی خواهد به تعهدات بین المللی خود عمل کند و این هشدار دهنده است.

آقای گیبز همچنین باردیگر خواستار تشدید تحریم های بین المللی ایران شد.

آقای گیبز که در جلسه مطبوعاتی روزانه کاخ سفید صحبت می کرد، گفت اگر ایران در جهت عمل به تعهدات بین المللی خود حرکت نکند، آمریکا و متحدانش قدم های بعدی خود را بر می دارند.

کانادا نیز که ریاست دوره ای گروه هشت را برعهده دارد، خواستار افزایش فشار بین المللی بر برنامه اتمی ایران و تصویب تحریم های جدید علیه این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

روسیه نیز که به طور سنتی با اعمال فشار بیشتر بر ایران مخالف بوده است، از امکان تحریم بیشتر این کشور خبر داده است.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید که کشورش آماده است تا در کنار سایر اعضای گروه ۱+۵ در مورد تحریم های جدید تهران تصمیم گیری کند.

Image caption وزیرخارجه کانادا می خواهد از فرصت اجلاس وزیران گروه هشت برای اعمال فشار بیشتر بر ایران استفاده کند

چین تنها عضو گروه ۱+۵ است که تاکنون به طور قطعی با تحریم بیشتر ایران مخالفت کرده است.

کانادا علیه ایران

لاورنس کنون، وزیر خارجه کانادا گفته است قصد دارد از ریاست دوره ای این کشور بر گروه هشت در سال ۲۰۱۰ برای افزایش فشار بر ایران و تصویب تحریم های جدید علیه این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه کانادا، این کشور قصد دارد در نشست آتی وزیران خارجه گروه هشت که اواخر ماه مارس در این کشور برگزار می شود برای افزایش تحریم های ایران با سایر اعضای این گروه رایزنی کند.

او گفت: "کانادا از ریاست بر گروه هشت برای تداوم توجه جهانی و اقدام علیه حکومت ایران استفاده خواهد کرد... وزیران خارجه گروه هشت درباره راه های اعمال فشار بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم و بازگشت به میز مذاکره گفتگو خواهند کرد."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه کانادا اقدام های ایران علاوه بر افزایش خطر گسترش سلاح های هسته ای، کشورهایی که در پی به دست آوردن این تسلیحات هستند را نیز جسورتر می کند.

روابط سیاسی تهران و اتاوا از سال ۲۰۰۳ که زهرا کاظمی، روزنامه نگار ایرانی-کانادایی در زندان اوین درگذشت، در سطح مناسبی نبوده است.

مطالب مرتبط