به روز شده:  16:06 گرينويچ - چهارشنبه 03 مارس 2010 - 12 اسفند 1388

هاشمی رفسنجانی: وحدت با حرف به دست نمی آید

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

اکبر هاشمی رفسنجانی می گوید برای ایجاد وحدت در ایران "حرف زدن" کافی نیست

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مناسبت "هفته وحدت" در ایران و با اشاره به تحولات سیاسی این کشور گفته است که "وحدت با حرف به دست نمی آید".

آقای هاشمی رفسنجانی چهارشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس) گفته است بدون "نقش آفرینی" آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، و حمایت تمامی گروه های سیاسی این کشور نمی توان به حل بحران اخیر سیاسی در ایران امیدوار بود.

به گزارش ایلنا، رئیس مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوالی درباره جوانان ایرانی گفته "باید به سوالات آنها (جوانان) پاسخ داد و آنها را اقناع کرد و به جز این طریق هر راهی محکوم به شکست است".

آقای هاشمی رفسنجانی که قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران است، در دیدار خود با امامان جمعه مساجد تهران، شمیرانات و کرج به خطر "تکرار حوادث مشروطه" در ایران اشاره کرده و گفته روحانیون باید رابطه خود با مردم را حفظ کنند.

او "مردمی بودن" نظام جمهوری اسلامی را مهمترین ویژگی آن خوانده و گفته "روحانیت در بدترین شرایط تاریخ ایران همیشه حامی و پناه مردم بوده و تضعیف این رابطه خواست شیاطین داخلی و خارجی است".

عده ای با ادعای دفاع از نظام در حال توطئه بر ضد جمهوری اسلامی هستند

اکبر هاشمی رفسنجانی

آقای هاشمی رفسنجانی علاوه بر سابقه طولانی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در هر چهار دوره مجلس خبرگان رهبری عضویت داشته و نقش قابل توجهی در انتخاب آیت الله علی خامنه ای به رهبری ایران پس از فوت آیت الله خمینی داشته است.

تیر ماه گذشته در آخرین باری که آقای هاشمی رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرد، مردم معترض به نتایج انتخابات به همراه مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد معترض به نتایح انتخابات در این نماز جمعه دانشگاه تهران شرکت کردند و در جریان درگیری های پس از آن که میان معترضان و نیروهای دولتی پدید آمد، به ضرب و شتم و دستگیری شماری از شهروندان انجامید.

اکبر هاشمی رفسنجانی در تمام دوران حیات سیاسی اش به خصوص طی سه دهه گذشته به مرد "مذاکره پشت پرده" شهرت داشته و از اظهار نظر صریح و بی پرده درباره وقایع مهم سیاسی و اجتماعی ایران پرهیز کرده است اما در سخنان امروز (۱۲ اسفند - سوم مارس) خود تأکید کرده که به عقیده او "عده ای با ادعای دفاع از نظام (جمهوری اسلامی) در حال توطئه بر ضد جمهوری اسلامی هستند."

او بهمن ماه گذشته هم در واکنش به سخنان محمد یزدی، از روسای سابق قوه قضاییه در ایران، که آقای هاشمی را به "جسارت" و "توهین" به رهبر ایران متهم کرده بود، گفته بود که از این اقدامات "بوی توطئه می آید".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.