هاشمی رفسنجانی: وحدت با حرف به دست نمی آید

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی می گوید برای ایجاد وحدت در ایران "حرف زدن" کافی نیست

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مناسبت "هفته وحدت" در ایران و با اشاره به تحولات سیاسی این کشور گفته است که "وحدت با حرف به دست نمی آید".

آقای هاشمی رفسنجانی چهارشنبه ۱۲ اسفند (سوم مارس) گفته است بدون "نقش آفرینی" آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، و حمایت تمامی گروه های سیاسی این کشور نمی توان به حل بحران اخیر سیاسی در ایران امیدوار بود.

به گزارش ایلنا، رئیس مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوالی درباره جوانان ایرانی گفته "باید به سوالات آنها (جوانان) پاسخ داد و آنها را اقناع کرد و به جز این طریق هر راهی محکوم به شکست است".

آقای هاشمی رفسنجانی که قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران است، در دیدار خود با امامان جمعه مساجد تهران، شمیرانات و کرج به خطر "تکرار حوادث مشروطه" در ایران اشاره کرده و گفته روحانیون باید رابطه خود با مردم را حفظ کنند.

او "مردمی بودن" نظام جمهوری اسلامی را مهمترین ویژگی آن خوانده و گفته "روحانیت در بدترین شرایط تاریخ ایران همیشه حامی و پناه مردم بوده و تضعیف این رابطه خواست شیاطین داخلی و خارجی است".

آقای هاشمی رفسنجانی علاوه بر سابقه طولانی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در هر چهار دوره مجلس خبرگان رهبری عضویت داشته و نقش قابل توجهی در انتخاب آیت الله علی خامنه ای به رهبری ایران پس از فوت آیت الله خمینی داشته است.

تیر ماه گذشته در آخرین باری که آقای هاشمی رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرد، مردم معترض به نتایج انتخابات به همراه مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد معترض به نتایح انتخابات در این نماز جمعه دانشگاه تهران شرکت کردند و در جریان درگیری های پس از آن که میان معترضان و نیروهای دولتی پدید آمد، به ضرب و شتم و دستگیری شماری از شهروندان انجامید.

اکبر هاشمی رفسنجانی در تمام دوران حیات سیاسی اش به خصوص طی سه دهه گذشته به مرد "مذاکره پشت پرده" شهرت داشته و از اظهار نظر صریح و بی پرده درباره وقایع مهم سیاسی و اجتماعی ایران پرهیز کرده است اما در سخنان امروز (۱۲ اسفند - سوم مارس) خود تأکید کرده که به عقیده او "عده ای با ادعای دفاع از نظام (جمهوری اسلامی) در حال توطئه بر ضد جمهوری اسلامی هستند."

او بهمن ماه گذشته هم در واکنش به سخنان محمد یزدی، از روسای سابق قوه قضاییه در ایران، که آقای هاشمی را به "جسارت" و "توهین" به رهبر ایران متهم کرده بود، گفته بود که از این اقدامات "بوی توطئه می آید".

مطالب مرتبط