بازداشت تعدادی از فعالان حقوق بشر در ایران

نوید خانجانی- عکس از فیس بوک
Image caption نوید خانجانی، از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر در اصفهان بازداشت شد

بر اساس گزارش ها، طی ۲۴ ساعت گذشته ماموران دولتی در ایران تعداد دیگری از فعالان حقوق بشر را بازداشت کرده اند.

مجموعه فعالان حقوق بشر با صدور بیانیه ای اعلام کرده که شماری از "همکاران" و "فعالان" این مجموعه بنام های محبوبه کرمی از فعالان حقوق زنان، نصور نقی پور، وبلاگ نویس ساکن قزوین، ابوالفضل عابدینی، بهزاد مهرانی و حسام فیروزی توسط ماموران دولتی بازداشت شده اند.

این در حالیست که نوید خانجانی یکی از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر و جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، نیز شب ۱۱ اسفند در منزلش در اصفهان بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرده که با بازداشت نوید خانجانی که بهائی است، تعداد اعضای زندانی این کمیته به هفت تن رسیده است.

گزارش ها همچنین حاکی از بازداشت دو بهایی دیگر بنام های ایقان شهیدی در کرمانشاه و سما نورانی در شیراز است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر می گوید که صبح چهارشنبه (۱۲ اسفند) نیروهای امنیتی در اصفهان برای بازداشت حسام میثاقی و سپهر عاطفی به منازل آن ها مراجعه کردند، ولی با عدم حضور این دو نفر در منزل، موفق به دستگیری آنان نشدند.

حسام میثاقی و سپهر عاطفی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و از اعضای هیات موسس جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی هستند.

آزادی فعالان

از سوی دیگر، تعدادی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی طی ۲۴ ساعت گذشته آزاد شده اند.

نوشین جعفری، خبرنگار سرویس ادب و هنر روزنامه اعتماد که اخیرا توقیف شد، با قرار کفالت آزاد شده است. خانم جعفری ۱۴ بهمن ‌ماه در منزلش بازداشت شده بود.

کیوان مهرگان، دبیر سیاسی ضمیمه اعتماد، هم روز ۱۱ اسفندماه با قید وثیقه آزاد شد. کیوان مهرگان که در ۷ دیماه بازداشت شده بود با تودیع وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده است.

رشید اسماعیلی نیز عصر چهار شنبه با تودیع وثیقه چهل میلیون تومانی آزاد شد.

این عضو شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحكيم وحدت روز سوم دی ماه به ستاد خبری وزارت اطلاعات در استان اصفهان احضار شد.

همچنین، سینا شکوهی و مرتضی کاظمیان با قرار کفالت و وثیقه از زندان اوین آزاد شده اند.

به گزارش آفتاب، دقایقی قبل از غروب چهارشنبه، سینا شکوهی که بیش از صد روز را در بازداشت به سر برده بود، با قرار کفالت آزاد شد.

سینا شکوهی از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد و اعضای ستاد شهروند آزاد است که در جریان بازداشت اعضای دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال در ۲۸ آبان ماه بازداشت شده بود.

مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات نیز آزاد شد. این فعال ملی – مذهبی، دوشنبه شب پس از نه هفته حبس در زندان انفرادی با قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

مطالب مرتبط