برزیل درخواست آمریکا درباره تحریم ایران را رد کرد

کلینتون
Image caption آمریکا خواستار حمایت بزریل از تشدید تحریم های ایران است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در سفر برزیل نتوانست حمایت این کشور را برای تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلب کند.

هیلاری کلینتون روز چهارشنبه (۳ مارس) با سلسو آموریم، وزیر امور خارجه برزیل در برازیلیا، پایتخت این کشور دیدار کرد و درباره احتمال تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت گفتگو کرد.

وزرای امور خارجه آمریکا و برزیل سپس در یک نشست خبری حاضر شدند و مواضع کاملا متفاوتی را نشان دادند.

وزیر امور خارجه برزیل در توضیح این مطلب که چرا با تشدید تحریم ها علیه ایران مخالف است، گفت: "به نظر ما تحریم ها در کل غیرسازنده هستند."

اما هیلاری کلینتون گفت: "تنها در صورتی که ما قطعنامه ای را در شورای امنیت تصویب کنیم، ایران به طور صادقانه مذاکره خواهد کرد."

او گفت که ایران برای جلوگیری از تشدید تحریم ها به برزیل، ترکیه و چین "حرف های متفاوتی" می زند.

برزیل در حاضر عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، قرار است که در ماه مه به تهران سفر کند.

هشدار لولا

رئیس جمهوری برزیل هم زمان با سفر هیلاری کلینتون به کشورش، هشدار داد که به جای "راندن ایران به کنج دیوار" باید با این کشور گفتگو کرد.

هیلاری کلینتون پیش از سفر به برزیل به خبرنگاران گفته بود قصد دارد به آقای لولا توضیح دهد آمریکا مخالف دستیابی ایران به انرژی هسته ای نیست بلکه نمی خواهد این کشور به تسلیحات اتمی دست پیدا کند.

اما آقای لولا می گوید ایران نیز مانند برزیل حق دارد از انرژی هسته ای برخوردار باشد.

رئیس جمهوری برزیل گفت: "من برای ایران همان چیزی را می خواهم که برای برزیل می خواهم. می خواهم این کشور برای اهداف صلح آمیز انرژی هسته ای داشته باشد. اگر ایران با این موضوع موافق باشد، از حمایت برزیل برخوردار خواهد بود."

وزیر امور خارجه برزیل هم گفته است تصمیم گیری درباره روابط با این ایران با خود این کشور است.

روابط برزیل با ایران یکی از موارد نگرانی آمریکا در این منطقه است. محمود احمدی نژاد نوامبر گذشته از برزیل دیدار کرد.

وزارت امورخارجه آمریکا گفته است اگر برزیل از روابط نزدیکش با ایران برای تشویق این کشور به انجام تعهدهای بین المللی خود استفاده کند، این روابط را با ارزش خواهد دانست و در غیر این صورت مایوس خواهد شد.

مطالب مرتبط