دستگیری 7 نفر از جمله 'خبرنگار صداوسیما' در ایتالیا به ظن قاچاق سلاح

پلیس ایتالیا
Image caption پلیس ایتالیا می گوید برخی از این افراد احتمالا از اعضای سازمان های امنیتی و اطلاعاتی دولت ایران هستند

یک دادستان بلندپایه مبارزه با تروریسم در ایتالیا، روز چهارشنبه اعلام کرد که پلیس این کشور دو ایرانی از جمله یک "خبرنگار تلویزیون ایران" و پنج ایتالیایی را به ظن قاچاق سلاح به ایران در تخطی از تحریم های بین المللی، دستگیر کرده است.

پلیس ایتالیا همچنین می گوید دو ایرانی دیگر را در ارتباط با این پرونده تعقیب می کند، اما می گوید این افراد هم اکنون در ایران و خارج از دسترس هستند.

به گفته مقام های ایتالیایی هدف این گروه که تاریخ فعالیت آن به حداقل سال 2007 می رسد، ارسال سلاح از طریق کشورهای ثالث از جمله امارات متحده عربی و رومانی به ایران بوده است.

بازداشت های روز چهارشنبه حاصل چندین ماه تحقیقات ماموران ایتالیایی بوده است و مقام های سوئیسی نیز در بخشی از آن شرکت داشته اند.

آرماندو اسپاتارو، دادستان ایتالیایی، در کنفرانسی خبری در شهر میلان گفت: "این تحقیقاتی با اهمیت قابل توجه است زیرا به کل جامعه بین المللی مربوط می شود."

ایران هنوز واکنشی به تحولات روز چهارشنبه نشان نداده اند.

به گزارش آژانس فرانس پرس، سرهنگ وینسنزو آندریونه از پلیس مالی ایتالیا که بخشی از این عملیات را هدایت کرده است گفت که عملیات مانع صادرات مقادیر زیادی گلوله های ضدتانک و مواد منفجره به ایران شد.

آقای اسپاتارو نیز گفت که دو ایرانی دستگیر شده برای دولت ایران کار می کرده اند. به گفته او حمید معصومی نژاد، 51 ساله، که با کارت خبرنگاری در رم کار می کرد و همایون بختیاری، 47 ساله، در تورین دستگیر شده اند.

مقام های ایتالیایی ایرانی های بازداشت شده یا تحت تعقیب را "جاسوس" توصیف کرده اند.

به گفته مقام های ایتالیا یکی از ایتالیایی های دستگیر شده یک وکیل بود که در جریان عملیات تحقیق به ایران سفر کرده و با "افسران عالی رتبه ارتش ایران ملاقات کرده است." سایر ایتالیایی های دستگیر شده تاجر و رؤسای شرکت های صادراتی-وارداتی و ارتباطی توصیف شدند.

پلیس بیش از 20 محل در بیش از ده استان ایتالیا را در این عملیات جستجو کرد.

آقای آندریونه گفت این گروه پس از دریافت سفارش از ایران به خریداری سلاح در اروپا، عمدتا در آلمان، می پرداختند و آنها را "با استفاده از سایر کمپانی ها" برای ردپوشانی از طریق کشورهای ثالث مانند بریتانیا، سوئیس و رومانی به ایران می فرستادند و برخی محموله ها نیز از دوبی می گذشت.

به گفته آنها این عملیات از جمله مانع ارسال گلوله های ضدتانک ساخت بلغارستان به ایران شد.

ایتالیا با اینکه بزرگترین متحد تجاری ایران در اتحادیه اروپا محسوب می شود، خواستار اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران به خاطر برنامه های هسته ای این کشور است.

کشورهای غربی ایران را تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند اما ایران همواره این ادعا را رد کرده و تاکید کرده که فعالیت های هسته ایش صرفا در جهت استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

مطالب مرتبط