بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 12 اسفند

تیترهای اول

"اقتدار حقیقی اقتدار فرهنگی است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی عنوان اصلی جام جم، جمهوری اسلامی، کیهان و رسالت است، خراسان همین خبر را با عنوان "اگر کار فرهنگي به درستي انجام شود هيچ عاملي نمي تواند کشور را منزوي کند" منعکس کرده و "راهکارها و لوازم دستيابي به وحدت" تیتر مردم سالاریاست.

"اغواي فرانسوي روس‌ها" تیتر اصلی تهران امروزاست و "اعتراف مقام اطلاعاتی آمریکا به ارتباط با گروهک ریگی" تیتر آفتاب یزد.

"اختصاص ۲۰ ليتر سهميه بنزين ويژه نوروز" تیتر اول ابرار است، "شانزده هزار تومان یارانه هر ایرانی" گزارش اصلی ابتکار، "عیدی دولت به مردم فقط بیست لیتر" عنوان جهان صنعتاست، دنیای اقتصاد از تصمیمات مجلس به عنوان "سرعت‌گير در مسير اصلاح قيمت" خبر داده و "انتقادهای شازده اقتصاد از مرکز پژوهش های احمد توکلی" تیتر اصلی پول است.

گزیده مقالات

اغوای روسیه

تهران امروز که در گزارش اصلی خود از اغوای روسیه توسط فرانسه خبر داده در مقاله ای به یادآورده که شش سال پيش، ژاك شيراك، رئيس‌جمهور وقت فرانسه در كاخ اليزه پذيراي ولاديمير پوتين نخست‌وزير فعلي و رئيس‌جمهور سابق روسيه بود تا در مورد مواضع مسكو و پاريس درباره جنگ آمريكا عليه عراق مشورت كنند. اكنون پس از شش سال رئيس‌جمهور روسيه دوشنبه اول مارس مهمان نيكلا ساركوزي بود تا فرانسه و روسيه اين‌بار در مورد پرونده هسته‌اي ايران رايزني كنند.

به نظر تهران امروز اين ديدار از آن‌رو حائز اهميت بود كه دو كشور در مذاكرات اول اكتبر ژنو و 27 اكتبر وين تعهد كردند سوخت كم‌غناي ايران را ابتدا در روسيه تا 20 درصد غني و سپس در فرانسه به ميله‌هاي سوخت تبديل كنند.

نتیجه گیری این روزنامه چنین است: به‌نظر مي‌رسد روس‌ها زنجيره پيمان‌شكني‌هاي خود را عليه كشورمان تكميل مي‌كنند. اين‌بار قرارداد هنگفت نظامي با فرانسه عزم مسكو را در همراهي با تحريم‌هاي جديد عليه ايران جزم كرده است .

تلاش های بیهوده

ابتکار با اشاره به سفر رییس جمهور روسیه به پاریس نوشته روسيه خواستار خريد سه ناو ميسترال شده که دومين ناو جنگي بزرگ در ناوگان فرانسه است. اين اولين بار است که ناتو چنين تسيلحات پيشرفته اي را براي روسيه تامين مي کند، در حالي که گرجستان و آمريکا هم در خصوص اين فروش تسليحاتي ابراز نگراني کرده اند.

این روزنامه بااشاره به این که نيکولا سارکوزي از طرفداران سرسخت تشديد تحريم هاي ايران است نوشته سارکوزي در اين ديدار باز هم پرونده هسته اي ايران را بحراني جدي خوانده و از مدودف خواست که در اين مسير با غرب همراه شود که رئيس جمهوري روسیه هم پاسخ قطعي نداد.

شوق وحدت

روزنامه های امروز با چاپ عکس هائی که مهدوی کنی هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری را در کنار هم نشان می دهد به کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اهمیت داده و نوشته اند برگزاري این كنفرانس عاملي شد تا سه نفر از چهره‌هاي سياسي باسابقه كشور گردهم آيند و علاوه‌بر گرفتن عكس‌هاي يادگاري، سخناني مهم حول موضوع وحدت و ضرورت آن در شرايط امروز به زبان آورند.

تهران امروز نوشته اگرچه شنيدن سخناني با اين مضمون از آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني غيرمنتظره نبود ولي وقتي آيت‌الله مهدوي‌كني و حجت‌الاسلام ناطق‌نوري در اين مهم به وي پيوستند، باعث شد مجددا موضوع وحدت در صدر اخبار سياسي روز گذشته قرار گيرد، به‌خصوص كه مهدوي‌كني و ناطق‌نوري طي ماه‌هاي گذشته كمتر سخن گفته‌اند و به طرح نظرات خود پرداخته‌اند. كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي محلي بود كه پذيراي بزرگان اصولگرا شد.

گم شده ملت ها

روزنامه جمهوری اسلامی در تفسیر تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اين انقلاب و نظام برآمده از آن قرار بود گم شده ملت ها در عصر جاهليت مدرن را پيدا كند و به آنها معرفي نمايد. اين قرار بنا نبود بهيچوجه نفي شود و هيچ چيز نبايد مانع عملي شدن آن گردد. بنابر اين اكنون نيز قرار است نظام جمهوري اسلامي گم شده ملت ها را به آنها معرفي كند و آنها را از جاهليت جديد خارج سازد.

به نوشته این روزنامه ملت ها در جهان امروز گمشده اي به نام صنعت و موشك و هواپيما و ماهواره ندارند گمشده آنها اخلاق است . ما فقط زماني مي توانيم اين گمشده را به آنها معرفي كنيم كه خودمان متخلق به اخلاق اسلامي باشيم و در راهي گام برداريم كه پيامبر خدا پيش پاي ما قرار داده است . اين رسالت بزرگ را ما فقط هنگامي مي توانيم به انجام برسانيم كه ملازم هميشگي حق باشيم اهل صبر باشيم اهل عفو باشيم سعه صدر داشته باشيم گشاده دست باشيم و اهل مدارا انصاف و تواضع باشيم .

روزنامه اصولگرای صبح تهران نوشته در دوران جنگ اخلاق اوج گرفت اما در سال های اخیر نه مورد غفلت قرار گرفت . رقابت هاي سياسي كه خواسته يا ناخواسته به جنگ قدرت تبديل شد به تدريج اخلاق را تحت الشعاع خود قرار داد و بسياري از سجاياي اخلاقي به فراموشي سپرده شدند. ما امروز از عدالت سخن مي گوئيم ولي در فضائي كه انصاف مدارا صبر و ملازم حق بودن وجود ندارد چگونه مي توان عدالت را محقق کرد.

بهتر بود ندهد

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته کاهش حدود 75 درصدی سهمیه بنزین سفرهای نوروزی (در مقایسه با سال قبل) در حالی اتفاق می‌افتد که پیش از این، مسوولان سازمان گردشگری از رشد 20 درصدی سفرهای نوروزی امسال می دهند و پیش بینی می کرد که مردم بیشتر به سفرمی‌روند.

این روزنامه یادآوری کرده بیش از نیمی از سفرهای کشور در جاده‌ها انجام می‌شود و هر خانواده‌ای که با یک خودرو شخصی به سفر می‌رود، شش هزار تومان برای یک سفر نوروزی از دولت عیدی می‌گیرد. زمانی که قیمت بنزین آزاد 400 تومان است و نرخ حقیقی آن هم کمتر از 600 تومان بر آورد می‌شود، یعنی دولت تنها حدود 6 تا 10 هزار تومان عیدی را به خانوار‌ها پرداخت کرده‌که ای‌کاش این کار را هم نمی‌کرد! شاید مردم در شرایط هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بگیرند.

جهان صنعت پرسیده در روزگاری که قدرت خرید مردم کاهش یافته آیا این سهمیه اندک می‌تواند پیش‌بینی‌ها را برای رشد سفر محقق کند؟باید توجه داشت که سفرهای نوروزی تنها تفریح اقشار متوسط و کم درآمد است که با لطف رییس جمهور رو به کاهش خواهد گذاشت . ای‌کاش دولت به جای این هزینه همان شش هزار تومان را به عنوان هزینه آژانس یک خانواده به ترمینال اتوبوسرانی عیدی می‌داد تا هم حمل‌ونقل عمومی پرتقاضا‌تر شود و هم خیال خودرو‌سواران راحت‌تر.

خودرو دست ساز

روزنامه پول در گزارشی خبر داده که یک گروه از بر و بچه‌های هموطن آستین‌ها را بالا زده‌اند تا برای آدم‌های متفاوت، خودرو متفاوت بسازند؛ کاری که اگر بگیرد، مثل توپ صدا می‌کند.

نوشته این گزارش همیشه آدم‌هایی پیدا می‌شوند که حاضرند برای یک اتاق فلزی متحرک چک‌های10 رقمی بکشند. اما خریداران این اتاقک‌های فلزی که خودرو نام دارند و 10رقم می‌ارزند، معمولا ایرانی نیستند. در خارج از ایران و در حاشیه خلیج‌فارس زندگی‌می‌کنند. شیخ‌های پولداری هستند که برای سوار شدن به خودرویی متفاوت، پول خوبی می‌دهند. خودروهای متفاوت، همیشه برای آدم‌های متفاوت تولید شده است. کارخانه‌های با سابقه اروپایی، خط تولیدی را برای خودروهای سفارشی اختصاص می‌دهند.

امیر هادی انواری در گزارش پول یادآوری کرده بین این همه ماشین سیاه و سفید و یک شکل که بعضی‌هایشان شانسی ترمز می‌گیرند، یک شرکت پیدا شده که می‌خواهد کار نویی انجام دهد. همان که شش ماه قبل، روزنامه گاردین، چاپ لندن هم از حضورشان خبر داد که خودروهای کلاسیک را بازسازی کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که گروه خودروسازی به نام آریامن موتورز، رولزرویس رضا‌شاه مدل 1919 را دوباره ساختند.

نامرغوب چینی

همزمان با انتقادی که از وضعیت مخابرات و تلفن همراه در چند استان کشور می شود خراسان از قول کارشناسان نوشته دليل اختلالات شبکه نامرغوب بودن دستگاه ها و تجهيزات چيني استفاده شده در شبکه است

به نوشته خراسان مردم می گویند بحث اختلال شبکه در تمام ساعات روز و به صورت تناوبي ادامه دارد؛ بنابراين نمي توان علت آن را وجود ترافيک زياد شبکه در طول روز عنوان کرد ، چرا که اگر اين گونه باشد، اين اختلال بايد در ساعاتي از روز افزايش يابد و در ساعات شب کاهش پيدا کند اما ادامه اين اختلال در همه ساعات شبانه روز قطعا به يک عامل فني که همان تجهيزات نامرغوب چيني است، بازمي گردد.

کجاست زمستان های پربرف؟

"آیا زمستان های پربرف باز می گردد" گزارش پوریا ناظمی در جام جم است که در آن آمده مدت طولاني است كه مردم كشور ما خبرهايي درباره موضوعي مي‌شنوند كه شايد در نگاه اول چندان مرتبط با زندگي روزمره آنها نباشد؛ گرمايش جهان. دانشمندان مي‌گويند افزايش ميزان گازهاي گلخانه‌اي موجود در جو زمين باعث شده تا دماي ميانگين سياره ما بالاتر رود و با افزايش اين روند، جهان در خطر قرار خواهد گرفت.

به نوشته این روزنامه براي خواننده‌اي كه در ايران و در ميان ده‌ها و صدها مشكل ريز و درشت زندگي روزمره‌اش اين مطالب را مي‌خواند، ‌شايد حرف زدن درباره اين موضوع با حرف زدن از سياره‌اي دوردست يكسان باشد. مگر ما چه نقشي در گرم شدن زمين داريم و مگر من شهروند چه كاري مي‌توانم براي اين مساله انجام دهم كه لازم باشد اين موضوع را دنبال كنم؟ به عبارت ساده‌تر، مساله بزرگ مردم اين است كه «اين موضوع مساله من نيست‌»!

جام جم نوشته به زمستان پرگرماي امسال نگاهي بيندازيد. امسال نه خبري از بارش برف‌هاي معروف تهران بود كه خيابان‌ها را سپيدپوش كند و نه آن سرماي استخوان‌سوزي كه تا همين چند سال پيش خاطره آن از زمستان‌هايمان مانده است. امسال زمستان زمستان نبود و همه ما مردم شهر و روستا اثرات آن را بر زندگي خود ديديم، همه ما نگران بهار و تابستان هستيم كه نكند بارش‌هاي اندك زمستان امسال، تابستانمان را با بحران مواجه كند.