به روز شده:  04:22 گرينويچ - پنج شنبه 04 مارس 2010 - 13 اسفند 1388

'پیش نویس تحریم های تازه علیه ایران تسلیم چین و روسیه شد'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دیپلمات ها در سازمان ملل می گویند آمریکا و متحدان غربی آن در گروه 1+5 پیش نویس قطعنامه تازه ای را برای تشدید تحریم ها علیه ایران به خصوص سپاه پاسداران، تسلیم چین و روسیه کرده اند.

در صورت تصویب، این نخستین قطعنامه طی دو سال گذشته برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از بخش های حساس برنامه اتمی اش خواهد بود.

دیپلمات ها در گفتگو با خبرگزاری های عمده تایید کرده اند که مجموعه تازه تحریم ها بر صنایع بانکداری، کشتیرانی و بیمه ایران متمرکز خواهد بود. گفته می شود که هدف اصلی تنبیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که طیف وسیعی از فعالیت های تجاری در ایران را کنترل می کند.

اکنون دیپلمات های غربی منتظر پاسخ روسیه و چین به این مجموعه - که بر سه قطعنامه قبلی شورای امنیت در فاصله 2006 تا 2008 بنا شده است - هستند.

گزارش ها حاکیست که مجموعه پیشنهادی تازه، فهرست افرادی را که براساس قطعنامه های قبلی به خاطر نقششان در برنامه اتمی ایران با ممنوعیت سفر و انسداد دارایی ها روبرو بودند، گسترش می دهد.

همچنین گفته می شود که تحریم های تازه علاوه بر بانک صادرات و بانک ملی که در قطعنامه های قبلی فهرست شده بودند، بانک مرکزی را نیز در بر خواهد گرفت.

گفته می شود که تحریم های تازه علاوه بر بانک صادرات و بانک ملی که در قطعنامه های قبلی فهرست شده بودند، بانک مرکزی را نیز در بر خواهد گرفت

نیویورک تایمز گزارش می دهد که چین - که علنا با تحریم های تازه مخالفت کرده - تاکنون پاسخی به پیش نویس تازه نداده است اما آمریکا و متحدانش امیدوارند که جیمز استاینبرگ، معاون وزارت خارجه آمریکا، در جریان گفتگوهای این هفته در پکن با مقام های چینی پاسخی دریافت کند.

بنابه این گزارش انتظار می رود که پیش نویس تازه - که حاصل گفتگوهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان است - در ادامه مذاکرات با چین و روسیه رقیقتر شود.

نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات ها نوشت که مقام های روسیه این تدابیر را بیش از حد شدید می دانند، با این حال مسکو همچنان از ایده تحریم های تازه توام با ادامه مذاکرات با ایران حمایت می کند.

ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "تلاش ما این بوده و هست که درهای مذاکره را باز نگه داریم، اما ایران با پاسخ های مناسبی که مورد انتظار ماست واکنش نشان نداده است."

او گفت که روسیه بیش از پیش نگران تازه ترین نتیجه گیری آژانس بین المللی انرژی اتمی است که تصریح می کرد این کشور علیرغم ادعای صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش ممکن است در پی توسعه کلاهک اتمی باشد.

او گفت که هنوز از مسکو دستورالعملی برای گفتگو بر سر دور تازه تحریم ها دریافت نکرده است.

احتمال بحث در ماه مارس

قدرت های غربی مایلند که تحریم های تازه پیش از نشست برای مرور پنج ساله پیمان منع اشاعه اتمی در مقر سازمان ملل در ماه مه تصویب شود.

نماینده گابون در سازمان ملل که ریاست شورای امنیت در ماه مارس را به عهده دارد روز سه شنبه گفت که این شورا ممکن است در این ماه پرونده برنامه اتمی ایران و پیش نویس مورد نظر غربی ها را به بحث بگذارد.

دیپلمات ها می گویند که مجموعه تازه تدابیر علیه صنایع کشتیرانی، بانکداری و بیمه ایران را تشدید می کند. براساس این پیش نویس همه کشورها ملزم به انسداد دارایی های افراد نام برده شده و منع سفر آنها خواهند بود.

پیش از شروع مباحثات رسمی در صحن شورای امنیت، ابتدا باید تمامی اعضای دائم شامل چین و روسیه بر آن توافق کنند.

دیپلمات ها در شورای امنیت گفته اند که انتظار می رود رای برزیل، ترکیه و لبنان - اعضای غیردائم شورای امنیت - به پیش نویس تازه ممتنع یا منفی باشد.

دو قطعنامه نخست شورای امنیت علیه ایران در سال های 2006 و 2007 به اتفاق آرا تصویب شد. قطعنامه سوم در ماه مارس 2008 با 14 رای مثبت و یک رای ممتنع از سوی اندونزی تصویب شد.

آن قطعنامه ها بر دست اندرکاران برنامه های اتمی و موشکی ایران و شیوه های تامین مالی آنها تمرکز می کرد.

قطعنامه مارس 2008 بازرسی محموله های دو شرکت ایرانی که مظنون به داشتن اقلام ممنوعه باشند را مجاز کرد و همچنین فعالیت های مالی بانک های صادرات و ملی را زیر نظر گرفت. آن قطعنامه از کشورها می خواست پیش از ورود به معامله های تجاری با ایران و اعطای اعتبار صادراتی، ضمانت یا بیمه "هوشیاری" به خرج دهند.

دیپلمات ها می گویند که مجموعه تازه تدابیر علیه صنایع کشتیرانی، بانکداری و بیمه ایران را تشدید می کند. براساس این پیش نویس همه کشورها ملزم به انسداد دارایی های افراد نام برده شده و منع سفر آنها خواهند بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.