به روز شده:  08:03 گرينويچ - پنج شنبه 04 مارس 2010 - 13 اسفند 1388

'فلوجه با تعداد زیاد نوزادان معلول مواجه است'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شهر فلوجه عراق شاهد شمار قابل توجه تولد نوزادان معلولان است که برخی از اهالی به درگیری های نظامی در این شهر نسبت می دهند.

به گزارش جان سیمپسون، خبرنگار بی بی سی که از فلوجه، واقع در استان الانبار در غرب عراق، دیدن کرده، شمار نوزادانی که با معلولیت های مادرزادی در این شهر متولد می شوند به شکل غیر متعارف زیاد به نظر می رسد و باعث ابراز این نظر شده است که ممکن است عملیات شورشیان و درگیری آنان با نیروهای خارجی در این شهر از عوامل بروز این وضعیت باشد.

خبرنگار بی بی سی به نقل از یک پزشک شاغل در یکی از بیمارستان های این شهر می نویسد که هر روز، ممکن است دو تا سه مورد تولد نوزادان معلول در سطح شهر گزارش شود هر چند وی مشخص نکرده است که آیا در مقایسه با شرایط سال های قبل، این تعداد نشاندهنده افزایش در آمار نوزادان معلول است یا نه.

منابع نظامی ایالات متحده در فلوجه گفته اند که از تحقیقات پزشکی در مورد افزایش در آمار نوزادان معلول اطلاعی ندارند و افزوده اند که در هر حال، ایالات متحده مسایل مربوط به بهداشت و سلامت ساکنان مناطق جنگی و جنگ زده را "بسیار بسیار مهم" تلقی می کند.

دکتر مایکل کرک پاتریک، مدیر روابط عمومی بهداری ارتش آمریکا گفته است که "تا کنون هیچگونه بررسی علمی در مورد تاثیر منفی عوامل زیست محیطی ناشی از جنگ بر سلامت ساکنان این منطقه صورت نگرفته، هر چند وجود مهمات منفجر نشده، به خصوص وسایل انفجاری دست ساز، می تواند برای ساکنان محل خطرناک باشد."

در مقابل، برخی از ساکنان محلی تسلیحاتی را که آمریکاییان در زمان جنگ علیه شورشیان مسلح به کار بردند با شمار نوزادان معلول مرتبط دانسته اند ولی کارکنان بیمارستان جدید و مجهز فلوجه، که با هزینه دولت آمریکا احداث شده، آماده گفتگو در باره این نظر اهالی نبوده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید که بعضی از اهالی محلی گفته اند که خودداری کارمندان بیمارستان از گفتگو دراین زمینه ناشی از نگرانی از واکنش مقامات دولتی است زیرا دولت عراق مایل نیست انتشار چنین گزارش هایی نیروهای آمریکایی را با دشواری مواجه کند.

اختلاف در آمار

منابع رسمی در فلوجه تاکید دارند که آمار موجود نشان می دهد که تعداد نوزادان معلول در این شهر در هر سال حدود دو تا سه مورد بیش ار حد معمول گزارش شده اما یک متخصص کودکان در بیمارستان اصلی فلوجه می گوید که این رقم به مراتب بیشتر است و بیشتر نوزادان معلول به مشکلات قلبی مبتلا هستند.

فلوجه ویکی

برخی از ساکنان عملیات نظامی آمریکا را عامل معلولیت دانسته اند

بسیاری از کسانی که مایل به مصاحبه با خبرنگار بی بی سی بودند کاربرد اسلحه های پیشرفته آمریکایی در جنگ علیه شورشیان را عامل بروز این وضعیت دانسته اند.

پس از سقوط حکومت سابق عراق، شهر فلوجه به یکی از مراکز اصلی فعالیت شورشیان مخالف، به خصوص اعضای گروه های تندرو خارجی مبدل شد که برای مقابله با نیروهای خارجی و دولت مرکزی عراق وارد این کشور شده بودند.

این گروه ها با حمایت گروه های تندرو سنی عرب به بمب گذاری انتحاری و حمله به نیروهای آمریکایی و عراقی مبادرت می ورزیدند و فلوجه را به یکی از نا امن ترین مناطق عراق تبدیل کرده بودند.

شش سال پیش، نیروهای آمریکایی در عملیاتی گسترده به مقابله با شورشیان پرخاستند و برخی از ساکنان فلوجه گفته اند که در این عملیات، اسلحه های پیشرفته اما خطرناکی به کار رفت هر چند منابع رسمی در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

موضوع دیگری هم که مورد تاکید قرار گرفته این است که پس از خاتمه عملیات، بقایای ساختمان های ویران شده با بولدوزر به رودخانه اصلی شهر ریخته شد در حالیکه آب آشامیدنی اکثر اهالی از همین منبع تامین می شود.

در نتیجه، این امکان هم مطرح است که ممکن است آلودگی ناشی از مصالح ساختمانی از علل معلولیت های مادرزادی باشد.

خبرنگار بی بی سی در فلوجه با خانواده ای دیدار کرد که هر سه کودک آنها گرفتار نوعی آسیب مغزی بودند و مرد دیگری را نیز ملاقات کرد که یکی از دخترانش در هر دست و پا، به جای پنج انگشت، شش نگشت داشدت.

ممکن است فلوجه با یک مشکل بهداشتی مهم مواجه باشد که قربانی اصلی آن کودکان هستند و لازم است برای بررسی ابعاد این مساله و عوامل مرتبط با آن تحقیقات علمی صورت گیرد و راه حل مناسب یافت شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.