اعتراض حزب مشارکت ‌به توقیف اعتماد، ایراندخت و سینا

نشان رسمی حزب مشارکت اسلامی ایران
Image caption در جریان حوادث اخیر ایران تعداد زیادی از اعضای جبهه مشارکت ایران بازداشت شدند

یکی از احزاب اصلاح طلب ایران با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از دولت در زمینه توقیف مطبوعات به نهادهای حاکم این کشور هشدار داد که "سرانجام این راه به ناکجاآباد است".

حزب مشارکت ایران اسلامی روز پنجشنبه ۱۳ اسفند (چهارم مارس) در پایگاه اطلاع رسانی خود نوروز بیانیه جدیدی منتشر کرده و در آن به لغو امتیاز هفته نامه های ایراندخت و سینا و توقیف روزنامه اعتماد اعتراض کرده است.

این حزب اصلاح طلب که بسیاری از اعضای ارشد آن در جریان نآرامی های پس از انتخابات خرداد گذشته بازداشت شده و هم اکنون در زندان به سر می برند، در بیانیه جدید خود آورده است که "یکی از اهداف بنیادین انقلاب اسلامی در برابر رژیم استبدادی و دیکتاتوری پهلوی تحقق آزادی و از جمله آزادی مطبوعات بوده است و چه کسی است که آن را نداند، اما ظاهرا اقتدارگرایان حاکم کنونی با ظاهری انقلابی و اسلامی مسیر بازگشت به همان شیوه های استبدادی و دیکتاتوری را می پیمایند و برای تحکیم حاکمیت خود در پی توقیف و تعطیلی مطبوعات هستند."

در بخش دیگری از بیانیه این حزب که در جریان انتخابات جنجال برانگیز خرداد از میر حسین موسوی حمایت کرده بود، آمده است که "اگر این اقدام هیات نظارت بر مطبوعات را در کنار دیگر اقدامات حاکمیت در بستن مجاری اطلاع رسانی، بازداشت و زندانی کردن ده ها روزنامه نگار و انحصار حکومتی صدا و سیما و خبرگزاری ها قرار دهیم آیا معنایی جز استبداد می دهد؟ و آیا در رژیم های استبدادی به جز این گونه عمل می شود؟"

حزب مشارکت ایران اسلامی در پایان بیانیه جدید خود از "آزادی مطبوعات و باز کردن فضای مطبوعاتی و رسانه ای" در کنار "آزادی تمامی روزنامه نگاران زندانی و تأمین امنیت شغلی و حرفه ای" برای خبرنگاران به عنوان "راهبرد برون رفت از بحران سیاسی" اخیر در ایران یاد کرده است.

این حزب اصلاح طلب در خرداد ماه گذشته و تنها چند روز پس از آغاز اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که "دوره جدیدی در تاریخ سیاسی ایران آغاز شده است و سی سال پس از تأسیس جمهوری اسلامی که با شعار آزادی، استقلال و حاکمیت ملی استقرار یافت، شاهد برآمدن دولتی هستیم که از دل انتخابات مهندسی شده بیرون آمد و اکنون رئیس آن به جای آن که نماینده اراده ملی باشد، برآیند خواست از پیش تعیین شده عده قلیلی است که بارها و بارها با گفتار و رفتار خود، جمهوریت نظام و اصل همراهی و سازگاری دین و مردم سالاری را زیر سئوال برده اند".

هیات نظارت بر مطبوعات ایران هفته گذشته روزنامه اعتماد را توقیف و امتیاز مجله هفتگی ایران دخت را لغو کرد.

این دو نشریه از معدود نشریات باقی مانده نزدیک به اصلاح طلبان بودند که هیات نظارت بر مطبوعات جلوی انتشار آنها را گرفته است.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه اعتماد، الیاس حضرتی نماینده سابق مجلس است و محمد حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی از مخالفان دولت، مدیر مسئولی هفته نامه ایران دخت را بر عهده دارد.

علاوه بر این دو نشریه، امتیاز نشریه استانی سینا نیز هفته گذشته لغو شده بود.

بنابر اطلاعیه هیات نظارت بر مطبوعات، نشریات ایران دخت و سینا به دلیل آنکه "پایبندی و التزام عملی به قانون اساسی" نداشته اند، لغو امتیاز شده اند.

اما درباره روزنامه اعتماد هیات نظارت اعلام کرده که این روزنامه را به دلیل "تخلف از حدود مطبوعات" و به دلیل تکرار و اصرار بر تخلفات قانونی توقیف و پرونده آن را به قوه قضائیه ارسال کرده است.

مطالب مرتبط