تغییر رنگ سبز پرچم عمدی یا غیر عمدی ؟

پرچم هر کشور نمادی از هویت آن کشور به حساب می آید. رنگهای پرچم ایران در زمان مشروطه انتخاب شد. نمایندگان آن زمان رنگهای به کار رفته در پرچم را با استدلال دینی ثبت کردند. آنها رنگ سبز را رنگ دلخواه پیامبر اسلام دانسته و پیشنها دادند در بالای پرچم ملی ایران قرار گیرد. در مورد رنگ سفید نیز به این حقیقت تاریخی استناد شد که رنگ سفید رنگ مورد علاقه زرتشتیان است، اقلیت دینی که هزاران سال در ایران زندگی کرده اند. در مورد رنگ سرخ نیز به ارزش خون شهید در اسلام استناد شد.

براساس اصل ۱۸ قانون اساسی پرچم رسمی ایران به رنگهای سبز، سفید و سرخ، و با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر است.

اما پس از انتخابات ایران و اعتراض های مردمی به نتیجه آن و شکل گیری جنبش سبز، در برخی از مراسم دولتی رنگ سبز پرچم تغییر کرده و جایگزینی رنگ در چند مراسم با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور، واکنش های مختلفی را به همراه داشت.

برخی از کارشناسان این تغییر را عمدی توصیف می کنند و در همین حال معتقدند تغییر رنگ پرچم به همین آسانی امکان پذیر نیست.

محمد رضا حیدری، کنسول سابق ایران در نروژ، و آگاه به مسائل دیپلماتیک، می گوید تغییر رنگ پرچم تنها از طریق برگزاری رفراندوم امکان پذیر است.

آقای حیدری معتقد است، دولت ایران و "طیف اقتدارگرا حاکم" هر حرکتی برای مخدوش کردن رنگ سبز انجام می دهد. محمد رضا حیدری می گوید: "سبزی در دل مردم ایران است و جایی برای حذف رنگ سبز به ویژه در پرچم ایران نیست." در همین حال که تصاویر رنگ آبی بالای پرچم، به جای رنگ سبز، انتقاد بسیاری در پی داشت؛ مدیرکل امور رسانه های نهاد ریاست جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا تغییر رنگ پرچم ایران در مصاحبه محمود احمدی نژاد را تکذیب کرد و گفت که ممکن است در بعضی تصاویر به لحاظ انعکاس نور، رنگ های کناری پرچم درامتزاج با پس زمینه دیده شده باشد. علی اکبر جوانفکر مشاور رئیس جمهور نیز گفته تغییر رنگ پرچم ایران از سوی آنچه او جریان فتنه نامید، طراحی شده و مدعی شد پرچمی که پشت رئیس دولت بود همان پرچم ایران است که بدلیل تلفیق رنگ زمینه با رنگ پرچم آبی دیده شده است.

اما پس از این اظهارات نوار پهن مشکی بر روی رنگ سبز پرچم در در نشست هیات دولت با روسای نمایندگی های سیاسی ایران در خارج از کشور، انتقاداتی را در پی داشت.

با این حال، برخی از صاحبنظران این تغییر رنگ ها را چندان جدی نمی دانند. حامد یوسفی پژوهشگر سیاسی تغییر رنگ سبز پرچم را عمدی نمی داند و می گوید: "مسئله محالی است که دولتی تصمیم به تغییر رنگ پرچم بگیرد. این موضوع تصادفی است." آقای یوسفی معتقد است گرافیست ساده که برای هیات دولت طراحی کرده این رنگ را انتخاب کرده و خیلی هم بر روی این مسئله دقت نشده است. "نمی توانم احساس کنم که چه منطقی می تواند پشت این کار باشد و اگر منطقی هم باشد، بچگانه است و بعید می دانم دولت موجود در این حد ساده لوح باشد."

برخی از مقامات ایران نیز با مثبت دانستن حساسیت های رسانه ها نسبت به رنگ پرچم، اعلام کرده اند که این رنگ مربوط به امروز و دیروز نیست که ربطی به مسائل سیاسی روز داشته باشد. نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشتر گفته بود پرچم ایران همیشه با سه رنگ در ذهن مردم تداعی شده است و رنگ آبی نمی تواند جایگزین رنگ سبز پرچم ایران باشد.

در همین حال منتقدان به این نحوه برخورد با رنگ سبز پرچم ایران از تکرار شدن محو رنگ سبز و یا پوشانده شدن آن توسط رنگ های دیگر ابراز نگرانی می کنند و برخی از کارشناسان معتقدند اصولگرایان و مخالفان جنبش سبز ایران برای مقابله با این حرکت ممکن است دست به هر اقدامی بزنند.

مطالب مرتبط