شماری از اعضای خانواده و مهمانان جعفر پناهی آزاد شدند

جعفر پناهی
Image caption جعفر پناهی این هفته در تهران دستگیر شد

شب گذشته، ۱۲ اسفند(سوم مارس) پانزده نفر از اعضای خانواده، همکاران و دوستان جعفر پناهی آزاد شدند.

طاهره سعیدی و سولماز پناهی، همسر و دختر جعفر پناهی در میان آزادشدگان هستند.

افراد آزادشده خبر داده‌اند که جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، فیلمساز، و مهدی پورموسی، مدیر تولید سینما، همچنان در زندان اوین در بازداشت هستند.

ادامه اعتراضات بین المللی به بازداشت فیلمساز ایرانی

در روزهای گذشته، بسیاری از محافل هنری و سیاسی غربی به بازداشت جعفر پناهی و همکاران او اعتراض کرده اند.

گایدو وسترول، وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه خواستار آزادی فوری آقای پناهی شد و گفت: "از دولت ایران می خواهیم به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از حقوق مدنی و سیاسی شهروندانش پایبند باشد."

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین هم گفت: "ما از اینکه کارگردانی که برنده جوایز متعدد بین المللی بوده به خاطر کار خود به عنوان یک هنرمند بازداشت شده نگران و متاسف هستیم."

فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه و همچنین جامعه نویسندگان و فیلمسازان این کشور نیز به بازداشت آقای پناهی، همکاران و دوستان او اعتراض کرده اند و خواهان آزادی فوری آنها شده اند.

به گزارش روزنامه تایمز، کن لوچ، کارگردان شاخص بریتانیایی، در واکنش به خبر بازداشت پناهی گفته است: "این نشان دهنده بی صبری روزافزون حکومت ایران است. امیدوارم همه کسانی که در دنیای فیلمسازی کار می کنند خواهان آزادی او شوند و یکپارچه از او و همه فیلمسازان ایرانی که در شرایط مشابه کار می کنند حمایت کنند."

ابهام درباره دلیل بازداشت پناهی ادامه دارد

آقای پناهی که از جنبش اعتراضی ایران حمایت می کند، دوشنبه شب (دهم اسفندماه) به همراه دختر، همسر و شماری از حاضران در خانه اش بازداشت شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران در این مورد گفته است که بازداشت جعفر پناهی جنبه سیاسی ندارد.

سایت خبری تابناک پیشتر درباره دلیل دستگیری آقای پناهی از قول یک "منبع آگاه" نوشته بود: "جعفر پناهی به همراه دوستان و همکاران خود در حال تهیه فیلمی علیه نظام بوده اند که با هوشیاری دستگاه های امنیتی و با عملیاتی به هنگام، او و همکارانش بازداشت شدند."

این سایت همچنین ادعا کرد "محل زندگی جعفر پناهی از پیش از انتخابات و پس از ۲۲ خرداد محل ساخت فیلم علیه نظام بوده است."

همزمان پناه پناهی، پسر جعفر پناهی، در مصاحبه ای با سایت "کلمه" که به میرحسین موسوی نزدیک است گزارش های قبلی را مبنی بر اینکه در هنگام مراجعه ماموران در خانه آنها مهمانی بوده است رد کرد و گفت که بازداشت زمانی صورت گرفت که پدر او و گروهی از همکارانش درحال فیلمبرداری یک فیلم دارای مجوز بوده اند.

پناه پناهی گفت: "اینکه گفته اند منزل پدر من از قبل از انتخابات، محل ساخت فیلم ضدنظام بوده کاملا کذب است و پدر من هیچ فیلمی ضدنظام نساخته. ضمن اینکه درباره رویدادهای اخیر نیز فیلمی نساخته است."

فیلم "آفساید" جعفر پناهی در سال 2006 جایزه خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین را برد.

جعفر پناهی در مرداد ماه سال جاری هم به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

روز بیست و هفتم بهمن، وقتی جعفر پناهی به قصد شرکت در جشنواره بین المللی فیلم برلین عازم آلمان بود، مقامات ایرانی اجازه خروج از کشور را به او ندادند.

مطالب مرتبط