'پاس ور' بعد از دو روز دوباره 'پلیس' شد

پلیس ایران
Image caption به دستور رهبر ایران، تنها بعد از دو روز، جایگزینی واژه "پاس ور" متوقف شد

پلیس ایران اعلام کرد که واژه "پاس ور" جایگزین واژه "پلیس" نمی شود.

تنها دو روز بعد از اینکه اعلام شد رهبر ایران با استفاده از واژه "پاس ور" به جای "پلیس" موافقت کرده است، پلیس ایران اعلام کرد که جایگزینی این واژه باز به دستور آیت الله خامنه ای متوقف شده است.

در اعلامیه کوتاه پایگاه خبری ناجا دلیل این دستور، نامه فرهنگستان زبان و ادب به رهبر ایران و طرح "ایرادهایی در خصوص جایگزینی این واژه" ذکر شده است.

دو روز پیش سرتیپ بهمن کارگر، معاون اجتماعی نیروی انتظامی ایران گفته بود که رهبر ایران با جایگزینی واژه پاس ور به جای پلیس موافقت کرده است و قرار بر این شده که از این پس همیشه از واژه "پاس ور" استفاده شود.

سرتیپ بهمن کارگر گفته بود که این واژه پس از نظر خواهی از " نخبگان ادبی"، "فرماندهان" و "مدیران ارشد" نیروی انتظامی انتخاب شده است.

به گفته او این واژه پيشنهاد "گروه واژه گزيني نظامي" بود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی ایران گفته بود پس از آنکه در ابتدای انقلاب ایران واژه ای برای اینکه جایگزین "پلیس" شود پیدا نشد، در سال 86 آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در بازدید از دانشگاه پلیس، دستور داد به جای این واژه، از معادل فارسی آن استفاده شود.

به گفته آقای کارگر در پی این دستور، نیروی انتظامی حدود هزار و پانصد واژه برای این جایگزینی جمع آوری کرد و در نهایت واژه "پاس ور" برگزیده شد.

بر همین اساس، با ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح، قرار بود روی ماشین های نیروی انتظامی و لباس ماموران این نیرو، واژه "پاس ور" نوشته شود.

پلیس ایران که در سال ۱۳۷۰ از ترکیب شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی به وجود آمد، در حال حاضر به طور رسمی نیروی اصلی مسئول حفظ امنیت داخلی ایران است.

مطالب مرتبط