'آمار دقیقی از کالاهای صادر شده آمریکا به ایران وجود ندارد'

اداره خزانه داری آمریکا
Image caption با وجود روابط تیره بین دو کشور صادرات کالاهای آمریکایی به ایران که در سال ۲۰۰۱ به ۸ میلیون دلار بالغ می شد در سال ۲۰۰۸ به ۶۸۳ میلیون دلار رسید.

بررسی انجام شده توسط اداره حسابرسی دولتی کنگره آمریکا نشان می دهد آمار دقیقی از کالاهای صادر شده به ایران وجود ندارد و کالاهایی که به کشورهای دیگر ارسال شده است بطور اشتباهی در فهرست کالاهایی که به ایران صادر شده منتشر شده است.

این تحقیق که روز پنجشنبه منتشر شد از دولت آمریکا می خواهد با انتشار سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مجوز کالاهای صادراتی، جلوی ارسال هر گونه کالای تحریمی که به فناوری نظامی و هسته ای ایران کمک می کند را بگیرد.

چندی پیش گزارشهایی منتشر شده بود که حاکی از افزایش صادرات آمریکا به ایران در دوره هشت ساله ریاست جمهوری جورج بوش بود.

بر اساس این گزارشها آمارهای منتشر شده دولت آمریکا نشان می داد که موارد ممنوعی همچون اسلحه شخصی و یا قطعات یدکی هواپیما که جزء کالاهای تحریمی است به ایران ارسال شده است.

اما بررسی کنگره حاکی از این است که آمارهای منتشر شده دولتی حاوی اطلاعات غلطی است و بیش از صد قلم از این موارد به ایران صادر نشده بلکه به کشورهایی نظیر ایرلند، اسرائیل و عراق ارسال شده است.

کالاهای دیگر کشاورزی، پزشکی و یا فناوری های اطلاعاتی بود که جزء موارد تحریم شده نیست.

اداره حسابرسی دولتی کنگره می گوید اداره آمار این اطلاعات غلط را بدلیل ناچیز بودن ارزش آن کالاها تصحیح نکرده است.

اما کنگره آمریکا می افزاید با توجه به حساس بودن مسئله تحریم های ایران، این آمارها هر چند ناچیز است، اما باید تصحیح شود تا اطمینان حاصل شود تحریم های موجود به هیچ وجه نقض نمی شود.

بررسی کنگره همچنین نشان می دهد وزارت خزانه داری آمریکا روند طولانی و پیچیده ای برای ارائه اطلاعات مربوط به مجوز کالاهای صادراتی دارد که این موجب می شود اداره گمرکات نتواند به موقع از قانونی بودن صدور برخی کالاها به مقصد ایران اطمینان حاصل کند.

وزارت دادگستری آمریکا طی چند سال گذشته چند نفر را به اتهام فروش کالاهای ممنوعی مانند قطعات هواپیماهای جنگی به ایران تحت تعقیب قرار داده است.

با وجود روابط تیره بین دو کشور صادرات کالاهای آمریکایی به ایران که در سال ۲۰۰۱ به ۸ میلیون دلار بالغ می شد در سال ۲۰۰۸ به ۶۸۳ میلیون دلار رسید.

بیشتر این کالاها مواردی همچون سیگار، ذرت، سویا و یا تجهیزات پزشکی را در بر می گیرد.

آمریکا حدود سه دهه است که ایران را متهم به حمایت از تروریسم و مشمول تحریم کرده است.

مطالب مرتبط