ایران سفیر ایتالیا را احضار کرد

پلیس ایتالیا
Image caption پلیس ایتالیا ایرانی های بازداشت شده را "جاسوس" توصیف کرده است

در پی دستگیری هفت نفر از جمله دو ایرانی در ایتالیا به ظن صادرات سلاح به ایران، سفیر ایتالیا در تهران به وزارت خارجه فراخوانده شده است.

به گفته مقام های ایتالیایی حمید معصومی نژاد، 51 ساله، که با کارت خبرنگاری صدا و سیمای ایران در رم کار می کرد و همایون بختیاری، 47 ساله، روز چهارشنبه در تورین دستگیر شدند. پنج ایتالیایی نیز در همین ارتباط بازداشت شده اند.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه روز پنجشنبه در ارتباط با بازداشت این دو ایرانی گفت: "گزارش های خبری درباره این بازداشت ها حاکی از یک بازی تازه با انگیزه های پنهانی و اهداف نامعلوم است."

او گفت که سفیر ایتالیا برای توضیح درباره ماجرا به وزارت خارجه فراخوانده شد. به گفته وی ایران "با جدیت" موضوع را دنبال می کند.

یک دادستان بلندپایه مبارزه با تروریسم در ایتالیا، روز چهارشنبه اعلام کرد که پلیس این کشور هفت نفر را به ظن قاچاق سلاح به ایران در تخطی از تحریم های بین المللی، دستگیر کرده است.

پلیس ایتالیا اعلام کرد دو ایرانی دیگر را در ارتباط با این پرونده تعقیب می کند، که می گوید در ایران هستند.

به گفته مقام های ایتالیایی هدف این گروه که تاریخ فعالیت آن به حداقل سال 2007 می رسد، ارسال سلاح از طریق کشورهای ثالث از جمله امارات متحده عربی و رومانی به ایران بوده است.

وینسنزو آندریونه از پلیس مالی ایتالیا گفت که این عملیات مانع صادرات مقادیر زیادی گلوله های ضدتانک و مواد منفجره به ایران شد.

مقام های ایتالیایی ایرانی های بازداشت شده یا تحت تعقیب را "جاسوس" توصیف کرده اند.

آقای آندریونه گفت این گروه پس از دریافت سفارش از ایران به خریداری سلاح در اروپا، عمدتا در آلمان، می پرداختند و آنها را "با استفاده از سایر کمپانی ها" برای ردپوشانی از طریق کشورهای ثالث مانند بریتانیا، سوئیس و رومانی به ایران می فرستادند و برخی محموله ها نیز از دوبی می گذشت.

مطالب مرتبط