درخواست عفو بین الملل برای آزادی روزنامه‌نگار ایرانی

سازمان عفو بین الملل
Image caption سازمان عفو بین الملل، یک سازمان غیر دولتی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان است

سازمان عفو بین الملل از مقامات ایرانی خواست که به روند توقیف و تحدید رسانه ها در این کشور پایان دهند و هنگامه شهیدی، روزنامه نگار زندانی را آزاد کنند.

عفو بین الملل دربیانیه ای که روز پنجشنبه ۵ مارس (۱۴ اسفند) منتشر کرد از دولت ایران خواست تا هنگامه شهیدی روزنامه نگار و فعال حقوق زنان را که به شش سال زندان محکوم شده است، آزاد کند.

این سازمان مدافع حقوق بشر توقیف روزنامه اعتماد و لغو امتیاز هفته نامه ایران دخت و هفته نامه محلی سینا و تایید محکومیت هنگامه شهیدی به شش سال حبس از سوی مقامات قضایی ایران را موج تازه حمله به روزنامه نگاران و رسانه های نزدیک به "مخالفان دولت" خوانده است.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و مشاور امور زنان ستاد انتخاباتی مهدی کروبی که پس از اعلام نتایج انتخابات دستگیر شده بود، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ایران به شش سال و ۹۱ روز زندان محکوم شد.

در بخشی از بیانیه سازمان عفو بین الملل به نقل از خانم شهیدی آمده است که در دوران بازداشتش مورد "شکنجه" قرار گرفته و چندین بار به اعدام تهدید شده است.

او گفته است که یکبار "اعدام نمایشی" در مورد او اجرا شده است و اعضای خانواده اش هم تهدید به بازداشت شده اند.

سازمان عفو بین الملل ضمن محکوم کردن این اعمال از مقامات ایران خواست تا درباره این موضوع تحقیق "فوری و بی طرفانه" انجام شود و کسانی که مسئول این اقدامات بوده اند محاکمه شوند.

اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور از طریق حضور در اغتشاشات" ، "فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق مصاحبه با شبکه ضد انقلاب بی بی سی"، "امضاء بیانیه های برخوردار از جنبه تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران" و "توهین به ریاست جمهوری ایران" از جمله اتهامات هنگامه شهیدی بوده است.

بیانیه سازمان غیر دولتی عفو بین الملل همزمان با اظهار نگرانی ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

او روز پنجشنبه ۱۳ اسفند (۴ مارس) همزمان با انتشار گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: "نگرانی عمیق من از وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران ادامه دارد."

خانم پیلای به سرکوب خشونت بار مخالفان و بازداشت خودسرانه معترضان، فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران و چهره های سیاسی سرشناس در ایران اشاره کرد و گفت : "افراد زیادی به دلیل نقشی که در اعتراضات انتخاباتی داشتند، پس از محاکمه در دادگاه های سوال برانگیز، به تحمل مجازات های سنگین، از جمله اعدام محکوم شده اند."

از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک به نه ماه می گذرد و در این مدت سازمان های جهانی مدافع حقوق بشر بارها از دولت ایران خواسته اند که به "سرکوب مخالفان و معترضان" و "تحدید رسانه ها" پایان دهد.

مطالب مرتبط