جلالی: فیلم کوی دانشگاه مطلب جدیدی نداشت

کوی دانشگاه تهران
Image caption خشونت در حمله به خوابگاه دانشجویان به حدی بود که واکنش مقامات ایران را به همراه داشت

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران پس از بررسی فیلم پخش شده از رویدادهای کوی دانشگاه تهران اعلام کرد که این فیلم "هیچ مطلب جدیدی" نداشته و پخش آن برای "مهندسی افکار عمومی" بوده است.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روز جمعه ۱۴ اسفند (۵ مارس) به خبرگزاری مهر گفت: "آنچه که از ناحیه شبکه بی بی سی به عنوان فیلم کوی دانشگاه پخش شد هیچ مطلب جدیدی اضافه بر آنچه که در همان مقطع وقوع به اطلاع افکار عمومی رسیده بود، نداشت."

روز دوشنبه ۳ اسفند (۲۲ فوریه) در برنامه ۶۰ دقیقه تلویزیون بی بی سی فارسی برای نخستین بار فیلمی از حمله به کوی دانشگاه تهران پخش شد.

این فیلم نشان می داد که چگونه نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها وارد فضای کوی دانشگاه می شوند و با خشونت با دانشجویان برخورد می کنند.

کاظم جلالی گفت: " پخش این فیلم از سوی بی بی سی در این مقطع زمانی، بعد از حضور شورانگیز مردم ایران در راهپیمایی با شکوه ۹ دی و ۲۲ بهمن و موفقیت های ملت ایران در بخش های هوافضا، هسته ای و دریایی و نیز دستگیری تروریست شرق کشور، جهت ایجاد محرک جدید به منظور مهندسی افکار عمومی ملت ایران صورت گرفته است."

این در حالی است که فیلم مذکور یک روز پیش از انتشارخبر دستگیری عبدالمالک ریگی از بی بی سی پخش شده بود.

آقای جلالی همچنین به کشور بریتانیا توصیه کرد که سیاست های خود را دربرابر ایران تغییر دهد.

در اولین ساعات روز ۲۵ خرداد سال جاری نیروهای انتظامی و امنیتی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران (کوی دانشگاه) حمله کردند.

خشونت اعمال شده به حدی بود که مقامات بلندپایه حکومت ایران از مجلس این کشور خواستند تا با تشکیل کمیته حقیقت یاب موضوع را بررسی کنند اما با گذشت نزدیک به ۹ ماه گزارشی از سوی این کمیته منتشر نشده است.

کاظم جلالی گفت که در همان مقطع زمانی به دستور هیات رئیسه مجلس، کمیته ای برای بررسی ماجرا تشکیل و موضوع به صورت دقیق پیگیری شد.

او گفت که همان زمان گزارشات به اطلاع مسئولان حکومت ایران رسیده و پیگیری قضایی هم در دستور کار مقامات قضایی ایران قرار گرفته است.

اوایل هفته گذشته و شش روز پس از پخش فیلم از بی بی سی فارسی، آقای جلالی گفته بود که فیلم را ندیده ولی به اعضای کمیته حقیقت یاب توصیه کرد که فیلم را ببینند.

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت مجلس ایران هم در گفت و گو با خبرنگاران از امکان "مونتاژ" بودن فیلم سخن گفته بود.

ده سال پیش حادثه مشابهی در خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران اتفاق افتاد.

مطالب مرتبط