انتقاد استادان دانشگاه از وضع حقوق بشر در ایران

تظاهرکنندگان ایرانی
Image caption امضا کنندگان این تومار از "جنش سبز" مخالفان دولت حمایت می کنند

۱۷۷ دانشمند و استاد دانشگاه بین المللی که اغلب در زمینه فیزیک هسته ای تخصص دارند، با امضای توماری برخوردهای 'خشن' دولت ایران با معترضان را محکوم کرده اند.

امضا کنندگان این تومار که بسیاری از آن ها ایرانی و آلمانی هستند می گویند، دولت ایران از برنامه هسته ای اش به عنوان ابزاری برای انحراف افکار عمومی از خشونت ها استفاده می کند.

دولت ایران این اتهام غرب که در پی دستیابی به سلاح اتمی است را رد می کند و نیز تاکید دارد که در وقایع پس از انتخابات با افراد به گفته این دولت اغتشاشگر برخورد "قانونی" کرده است.

این در حالیست که ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اخیرا نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نگرانی کرد و از دولت ایران خواست اجازه سفر به این کشور را برای نمایندگان سازمان ملل صادر کند.

دانشمندان و اساتید امضا کننده تومار یاد شده خواهان آزادی بی قید و شرط زندانی های سیاسی و عقیدتی و آزادی های مطبوعاتی، برگزاری انتخاباتی "آزاد" و به رسمیت شناخته شدن احزاب سیاسی و جنبش های دانشجویی و زنان شده اند.

امید ابراهیمی، پژوهشگر اتمی در شهر برلین آلمان و یکی از امضا کنندگان این تومار به بی بی سی فارسی گفته است، که امضای تومار مذکور با هدف حمایت از "جنبش سبز" مخالفان دولت ایران انجام شده است.

به گفته او، این تومار هفته آینده به دولت آلمان ارائه خواهد شد و از این دولت خواسته خواهد شد که جامعه بین المللی بجای گزینه نظامی یا تحریم گسترده ایران، تحریم های "هوشمند" سیاسی علیه مقام های ارشد جمهوری اسلامی را در دستور کار خود قرار دهد.

مطالب مرتبط