افزایش محکومیت بین المللی 'حکم اعدام' دانشجوی ایرانی

محمد امین ولیان
Image caption بر اساس گزارش ها، آقای ولیان به جرم پرتاب سنگ در روز عاشورا به اعدام محکوم شده

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) نیز صدور حکم اعدام برای محمد امین ولیان، دانشجوی ۲۰ ساله را به شدت محکوم کرده اند.

محمد امین ولیان، عضو انجمن اسلامی دانشگاه دامغان و عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت است که بر اساس گزارش ها، به اتهام "محاربه" به اعدام محکوم شده است.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در بیانیه مشترک خود مورخ جمعه (۵ مارس) حکم اعدام محمد امین ولیان را به شدت محکوم کردند و "مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به سرنوشت دیگر فعالان که آنان نیز به اعدام محکوم شده اند" را اعلام کردند.

این دو نهاد مدافع حقوق بشر که در فرانسه مستقرند نوشته اند: "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند که به تعهدات داخلی و بین المللی مربوط به حق برخورداری از دادگاه بی طرف و حق ملاقات زندانی با خانواده و نمایندگان قانونی اش احترام گذارند."

از سوی دیگر، دولت آمریکا نیز نسبت به حکم اعدام محمد امین ولیان ابراز "نگرانی شدید" کرده و خواهان "آزادی فوری" او شده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است، کشورش از خبر تایید حکم اعدام این دانشجو نگران است.

به گفته او، ولیان در جریان تظاهرات روز عاشورا به جرم سنگ پرانی که خود نیز به او اعتراف کرده دستگیر شد و متهم به "محاربه با خدا" شد.

Image caption آیت الله مکارم شیرازی صدور فتوا در باره 'محارب شناختن حرمت شکنان روز عاشورا' را تکذیب کرده

وزارت امور خارجه آمریکا از این "مجازات نامتناسب" ابراز تاسف کرد و خواستار آزادی سریع او شد.

پی جی کراولی افزود، آمریکا همراه با جامعه جهانی از مقام های ایران می خواهد همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است:"اگر حکومت ایران خواهان احترام جامعه جهانی است، باید به آزادی های اساسی مردم خود احترام بگذارد."

چند روز پیش وب سایت ندای سبز آزادی، از وب سایت های نزدیک به معترضان، در خبری اعلام کرد حکم اعدام محمد امین ولیان، از اعضای ستاد مهندس موسوی در زمان انتخابات، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده و در متن حکم به فتوایی از آیت الله ناصر مکارم شیرازی استناد شده است.

اما آیت الله ناصر مکارم شیرازی در پی انتشار این خبر در وب سایت رسمی خود اعلام کرد: "ما مطلقاً چنین فتوایی درباره چنین اشخاصی نداده‌ایم و این شیطنتی است که بعضی از سایت‌ها انجام داده‌اند ... در ضمن ما می‌دانیم بعضی از جوان‌ها تحت تأثیر هیجانات خاصی دست به بعضی از خشونت‌ها زده‌اند که باید آنها را ارشاد و راهنمایی کرد و در صورتی‌که وابسته به گروه‌های خاص فاسد و مفسد بیگانه نباشند، مشمول عفو واقع شوند."

شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت نیز اخیرا با صدور بیانیه ای به تایید حکم اعدام محمد امین ولیان، عضو انجمن اسلامی دانشگاه دامغان و عضو این شورا، شدیدا اعتراض کرده و خواهان لغو فوری این حکم شده است.

این تشکل دانشجویی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و تحول خواه، خصوصا مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان، خواسته است "با تمرکز بر این موضوع و واکنش مناسب به این مساله، به این جسارت ورزی اقتدارگرایان پاسخ دهند."

در پایان این بیانیه آمده است: "به اقتدارگرایان به صورت جدی هشدار می دهیم که کلیه عواقب اجرای این حکم بر عهده ایشان است و آنان تاوان سنگینی در این خصوص خواهند پرداخت."

مطالب مرتبط