آمریکا خواستار آزادی فوری ولیان شد

محمد امین ولیان
Image caption گفته می شود آقای ولیان به جرم پرتاب سنگ در روز عاشورا به اعدام محکوم شده است

دولت آمریکا با صدور بیانیه ای نسبت به حکم اعدام محمد امین ولیان ابراز "نگرانی شدید" کرد و خواستار "آزادی فوری" او شد.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه گفت واشنگتن از گزارش های اخیر مبنی بر تایید حکم اعدام این دانشجوی۲۰ ساله به شدت نگران است.

وی افزود ولیان در جریان تظاهرات روز عاشورا به جرم سنگ پرانی که خود نیز به او اعتراف کرده دستگیر شد و متهم به "محاربه با خدا" شد.

وزارت خارجه آمریکا از این "مجازات بی تناسب ابراز تاسف" کرده و خواستار آزادی سریع او شد.

پی جی کراولی افزود آمریکا همراه با جامعه جهانی از مقام های ایران می خواهد همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

در خاتمه این بیانیه آمده است: "اگر حکومت ایران خواهان احترام جامعه جهانی است، باید به آزادی های بنیادین مردم خود احترام بگذارد."

چند روز پیش وب سایت ندای سبز آزادی، از وب سایت های نزدیک به معترضان، در خبری اعلام کرد حکم اعدام محمد امین ولیان، از اعضای ستاد مهندس موسوی در زمان انتخابات، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده و در متن حکم به فتوایی از آیت الله ناصر مکارم شیرازی استناد شده است.

اما آیت الله ناصر مکارم شیرازی در پی انتشار این خبر در وب سایت رسمی خود اعلام کرد: "ما مطلقاً چنین فتوایی درباره چنین اشخاصی نداده‌ایم و این شیطنتی است که بعضی از سایت‌ها انجام داده‌اند ... در ضمن ما می‌دانیم بعضی از جوان‌ها تحت تأثیر هیجانات خاصی دست به بعضی از خشونت‌ها زده‌اند که باید آنها را ارشاد و راهنمایی کرد و در صورتی‌که وابسته به گروه‌های خاص فاسد و مفسد بیگانه نباشند، مشمول عفو واقع شوند."

شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت نیز اخیرا با صدور بیانیه ای به تایید حکم اعدام محمد امین ولیان، عضو انجمن اسلامی دانشگاه دامغان و عضو این شورا، شدیدا اعتراض کرده و خواهان لغو فوری این حکم شده است.

این تشکل دانشجویی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و تحول خواه، خصوصا مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان، خواسته است "با تمرکز بر این موضوع و واکنش مناسب به این مسئله، به این جسارت ورزی اقتدارگرایان پاسخ دهند."

در پایان این بیانیه آمده است: "به اقتدارگرایان به صورت جدی هشدار می دهیم که کلیه عواقب اجرای این حکم بر عهده ایشان است و آنان تاوان سنگینی در این خصوص خواهند پرداخت."

مطالب مرتبط