علیزاده طباطبائی: حکم اعدام محمد امین ولیان هنوز تأیید نشده است

محمد امین ولیان، دانشجوی بیست ساله دانشگاه دامغان
Image caption محمد امین ولیان، دانشجوی بیست ساله دانشگاه دامغان که در دادگاه بدوی به عنوان محارب شناخته شده است

محمود علیزاده طباطبائی، وکیل دادگستری، می گویدکه هنوز حکم اعدام دادگاه بدوی برای محمد امین ولیان به تأیید دادگاه تجدید نظر نرسیده است.

آقای علیزاده طباطبائی روز شنبه ۱۵ اسفند (ششم مارس) به خبرگزاری ایسنا گفت: "محمد امین ولیان از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد که در برخی سایت‌ها خبر تایید حکم دادگاه بدوی از سوی دادگاه تجدیدنظر منتشر شد، اما با مراجعه به این شعبه دادگاه انقلاب مطلع شدم که هنوز پرونده موکلم به دادگاه تجدید نظر ارسال نشده است".

این وکیل دادگستری که وکالت برخی دیگر از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات خرداد را هم بر عهده دارد می گوید که قاضی صلواتی که مسئولیت قضاوت در این پرونده را بر عهده دارد با پذیرفتن وکالت نامه آقای علیزاده طباطبائی مخالفت کرده است و علت آن را "فراغت از رسیدگی شعبه ۱۵" از پرونده محمد امین ولیان اعلام کرده، اما از او خواسته تا وکالت نامه خود را در مرحله تجدید نظر ارایه کند.

اعتراض جهانی به حکم اعدام دانشجوی بیست ساله

همزمان با سخنان آقای علیزاده طباطبائی در باره تأیید حکم اعدام محمد امین ولیان و ارجاع پرونده این دانشجوی دانشگاه دامغان به دادگاه تجدید نظر، مجامع جهانی هم به احتمال اعدام او واکنش نشان دادند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) روز جمعه (۱۴ اسفند) صدور حکم اعدام برای آقای ولیان را به شدت محکوم کرده و "مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به سرنوشت دیگر فعالان که آنان نیز به اعدام محکوم شده اند" اعلام کردند.

این دو نهاد مدافع حقوق بشر که در فرانسه مستقرند نوشته اند: "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند که به تعهدات داخلی و بین المللی مربوط به حق برخورداری از دادگاه بی طرف و حق ملاقات زندانی با خانواده و نمایندگان قانونی اش احترام گذارند."

واکنش کاخ سفید

از سوی دیگر، دولت آمریکا نیز نسبت به حکم اعدام محمد امین ولیان ابراز "نگرانی شدید" کرده و خواهان "آزادی فوری" او شده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که کشورش از دریافت خبر تایید حکم اعدام این دانشجو نگران است.

آقای ولیان پس از حوادث روز عاشورا به اتهام پرتاب شنگ به سوی نیروهای انتظامی و امنیتی به محاربه متهم و به اعدام محکوم شد.

وزارت امور خارجه آمریکا از این "مجازات نامتناسب" ابراز تاسف کرد و خواستار آزادی سریع او شد.

پی جی کراولی افزود، آمریکا همراه با جامعه جهانی از مقام های ایران می خواهد همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

مطالب مرتبط