اعتراض زهرا رهنورد به نقض حقوق زنان در ایران

زهرا رهنورد، از چهره های برجسته مخالفان دولت ایران
Image caption زهرا رهنورد روز جهانی زن (هشتم مارس- هفدهم اسفند) را به زنان "جنبش سبز" تبریک گفته است

زهرا رهنورد، یکی از چهره های مخالف دولت ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت روز جهانی زن، به تبعیض علیه زنان در قوانین ایران اعتراض کرده است.

خانم رهنورد در این بیانیه که وب سایت کلمه روز شنبه ۱۵ اسفند (ششم مارس) آن را منتشر کرد، نوشته است: "زنان پیشتاز در جنبش سبز، حیرت زده همچنان شاهد نگاه ها، رفتارها و قوانین تبعیض خواهانه ای هستند که نقاب زده، هر روز در گوشه ای مطرح می شوند".

خانم رهنورد که همسر میرحسین موسوی (یکی از رهبران اصلی مخالفان دولت) است، در مورد حقوق زنان در ایران نوشت: "گویی برای هر یک از مطالبات به حق زنان برای کسب آزادی و رفع تبعیض، پاسخی متضاد در آستین نیروهای واپس گرا و حاکمیت، پنهان شده است".

رئیس سابق دانشگاه الزهراء تهران با اعتراض به لایحه مناقشه برانگیز خانواده در این کشور که در آن به موضوع چند همسری مردان هم پرداخته شده، گفت: "در این دنیای مدرن و پیچیده فهرست شگفت انگیزی پیش روی ماست، مالامال از ظلم و تبعیض و بی عدالتی به بهانه حمایت از خانواده، قانون چند همسری مطرح می شود. توجه کنید که اینک زمانه کمون اولیه نیست بلکه دنیای امروزیست، دنیای فردیت ها دنیای عشق و محبت یک زن و یک مرد به یکدیگر، دنیای فرزندانی که به آغوش یک پدر و یک مادر نیازمندند و نه یک پدر و چندین مادر".

خانم رهنورد در بخش دیگری از این بیانیه با توجه به حضور زنان در جریان اعتراضات پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد گذشته، قانون چند همسری را "لذت گرا" توصیف کرده و گفته است که "لذت گرایان را به حال خود بگذارید. آنان کار خود را خوب بلدند. لازم نیست با هدف دلسوزی برای آنها کانون خانواده را منهدم و ویران کنید".

دیه نامساوی زن و مرد، قوانین "تبعیض آمیز" مربوط به طلاق و تابعیت زنان از مردان، سن پائین مسئولیت کیفری برای دختران و مشکلات قانونی حضانت کودکان توسط مادران از مواردی است که زهرا رهنورد در بیانیه خود به مناسبت روز جهانی زن خواستار توجه به آنها شده است.

زهرا رهنورد که در جریان راهپیمایی روز ۲۲ بهمن و به هنگام تلاش برای پیوستن به راهپیمایان در خیابان آزادی مورد ضرب و جرح نیروهای موسوم به لباس شخصی قرار گرفته بود، در اظهار نظری گفت: "ما سینه مان را سپر کرده ایم و برای هرگونه تیر و حمله و تروری آماده هستیم ."