مهدوی کنی: هواداران حذف رفسنجانی مهم نیستند

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption روابط اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد بعد از انتخابات ریاست جمهوری به شدت تیره شده است

همزمان با انتقاد رئیس مجلس ایران از "رفتار تخریبی با شخصیت های کشور"، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز می گوید که جریانات خواهان حذف اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان) "مهم نیستند".

علی لاریجانی و محمدرضا مهدوی کنی این اظهارات را امروز ( جمعه ۱۶ اسفند - ۶ مارس) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا بیان کردند که از رسانه های نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام محسوب می شود.

پس از آنکه آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران در ۲۶ تیر از تردیدهای موجود در مورد سلامت انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت، بسیاری از طرفداران محمود احمدی نژاد او را به مخالفت با حکومت متهم کردند.

قاسم روانبخش، یک روحانی حامی دولت ایران هفته گذشته پیش بینی کرد که آقای رفسنجانی "طی ۶ ماه آینده بدون شک از صحنه سیاسی کشور کنار خواهد رفت".

روابط محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی در هشت ماه پس از انتخابات به شدت تیره بوده است، تا حدی که آقای هاشمی رفسنجانی در مراسم تحلیف و تنفیذ رئیس دولت شرکت نکرده و آقای احمدی نژاد هم از حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام خودداری کرده است.

"وضعیت آرام تر شده است"

با این حال علی لاریجانی در مصاحبه با ایلنا ضمن مخالفت با "تخریب" شخصیت های سیاسی تاکید کرده که به عقیده او در حال حاضر فضای کشور "مقداری آرام تر" شده است.

محمدرضا مهدوی کنی نیز در گفت و گوی خود با همین خبرگزاری، "تلاش برای بیرون راندن نیروهای باسابقه نظام از صحنه" را نادرست خوانده است، "البته در صورتی که نیروها خودشان نخواهند از صحنه خارج شوند."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه روز پیش در مراسم بزرگداشت میلاد پیامبر اسلام به میزبانی رهبر جمهوری اسلامی شرکت کرد که با توجه به حضور همزمان محمود احمدی نژاد در این مراسم، توجه ناظران را به خود جلب کرد.

آخرین باری که اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد همزمان در یک مراسم رسمی حضور یافتند، در جریان مراسم معارفه رئیس جدید قوه قضائیه صادق لاریجانی بود و آقای رفسنجانی حتی در مراسم دیدار مسئولان ارشد حکومتی با آیت الله خامنه ای به مناسبت عید غدیر (۱۵ آذر) نیز شرکت نکرد.

تقاضای "استرداد" مهدی هاشمی

Image caption هواداران محمود احمدی نژاد، مهدی هاشمی را به دست داشتن در حرکات تخریبی علیه دولت متهم می کنند

در همین حال خبرگزاری فارس، از رسانه های حامی دولت آقای احمدی نژاد، اظهارات الیاس نادران، عضو ارشد فراکسیون اصولگرایان مجلس را به چاپ رسانده که خواستار برخورد قضایی با فرزندان آقای رفسنجانی شده است.

آقای نادران در مصاحبه با فارس با اشاره به "سخنان توهین‌آمیز فائزه هاشمی درباره ارکان نظام"، بدون ذکر جزئیات بیشتر گفت که نسخه ای از این سخنان برای اکبر هاشمی رفسنجانی ارسال شده است و افزود: "همین سخنان برای اقامه کیفرخواست و رسیدگی به اتهامات او در دستگاه قضایی کفایت می‌کند".

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از "تعلل دستگاه قضایی در رسیدگی به اتهامات فائزه و مهدی هاشمی"، مهدی هاشمی را که در خارج از ایران به سر می برد قابل "استرداد" به کشور دانست و گفت که اتهامات او در مقایسه با برخی از "مجرمانی" که هم اکنون در زندان به سر می‌برند و انتظار محاکمه را می‌کشند، کمتر نیست.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد، هواداران دولت فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی و به ویژه فائزه و مهدی هاشمی را به دست داشتن در اقدامات ضد دولتی متهم کرده و خواستار محاکمه آنها شده اند.