'آمریکا میلیاردها دلار بابت سرمایه گذاری در ایران هزینه کرده است'

Image caption سایت نیویورک تایمز

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داده است که در یک دهه گذشته دولت ها در آمریکا از شرکت هایی که با ایران مراوده کاری داشته اند بیش از صد میلیارد دلار پشتیبانی مالی کرده اند و این در حالی بوده که سیاست رسمی این کشور مخالف سرمایه گذاری در ایران بوده است.

در گزارش نیویورک تایمز آمده که دولت های آمریکا تحت ریاست جورج بوش و همچنین باراک اوباما، قراردادهای کاری و همچنین سایر مزایا را در اختیار شرکت های چند ملیتی آمریکایی و خارجی که در ایران منافع تجاری داشته اند، گذاشته اند.

مقام های دولتی در آمریکا - که در حال حاضر در پی اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران هستند - تاکید دارند که آنها خیلی تلاش کرده اند که شرکت ها را از سرمایه گذاری در ایران منصرف کنند.

بنا به گزارش نیویورک تایمز از بیش از صد و هفت میلیارد دلاری که دولت های آقایان بوش و اوباما بابت مراوده کاری و تجاری شرکت های مختلف هزینه کرده اند، پانزده میلیارد دلار به شرکت هایی داده شده است که با سرپیچی از تحریم های آمریکا، در ایران سرمایه گذاری های بزرگ کرده و به ایران کمک کرده اند حوزه نفت و گاز خود را توسعه دهد.

این روزنامه آمار و ارقام خود را از تحلیل مدارک و سوابق تجاری در آمریکا و همچنین گزارش های دولت های بوش و اوباما استنتاج کرده است.

نیویورک تایمز در گزارش جدید خود می گوید دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و همچنین دولت جورج بوش، پیش از او، پیام یک دست و منسجمی در باره همکاری شرکت ها با ایران مطرح نکرده اند.

این روزنامه افزوده است بیش از دو سوم از این هزینه ها صرف شرکت هایی شده است که با صنعت انرژی در ایران، که پایگاه قدرت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلقی می شود، همکاری کرده اند.

نیویورک تایمز می گوید این در حالی است که قرار بوده سپاه پاسداران به خاطر مشارکتش در برنامه های هسته ای ایران از جمله اهداف اولیه تحریم های جدیدی باشد که دولت آمریکا به کشورهای عضو شو شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است.

سایر شرکت های چند ملیتی آمریکایی و خارجی مطرح شده در گزارش نیویورک تایمز در صنعت خودروسازی ایران سرمایه گذاری کرده اند.

پرداختی های دولت آمریکا به این شرکت ها شامل قراردادهایی به ارزش صد و دو میلیارد دلار است که از سال 2000 به بعد منعقد شده است؛ دولت های بوش و اوباما همچنین از طریق "بانک صادرات و واردات" نزدیک به چهار و نیم میلیارد دلار هم به صورت وام و ضمانت وام پرداخت کرده است.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، پانصد میلیون دلار نیز به شکل کمک هزینه برای فعالیت هایی مانند تحقیقات پزشکی و همچنین تبدیل مشتقات محصولات کشاورزی به سوخت پرداخت شده است.

بعلاوه دولت آمریکا در سال های گذشته به شرکت های نفت و گاز که با ایران مراوده کاری داشته اند تجهیزات لازم برای استخراج را با قیمت های بسیار پایین اجاره داده است؛ این شرکت ها با استفاده از امکانات ارزان قیمتی که به دست آورده اند، توانسته اند فعالیت اکتشاف و استخراج سوخت نفت و گاز در آمریکا را در مساحتی بالغ بر چهارده میلیون هکتار در داخل و خارج از قلمروی خاکی آمریکا به اجرا درآورند.

از جمله شرکت های خارجی که در این گزارش قید شده اند، "صنایع دائلیم" کره جنوبی، شرکت نفتی بزرگ بریتانیایی-هلندی "رویال داچ" و شرکت دولتی "پتروبراز" برزیل، اعطا شده است.

مطالب مرتبط