جامعه روحانیت مبارز از رفسنجانی حمایت می کند

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز است

احمد سالک سخنگوی "جامعه روحانيت مبارز" تاکید کرد که سخنان اخیر محمدرضا مهدوی کنی دبیرکل این تشکل روحانی در حمایت از اکبر هاشمی رفسنجانی مورد تایید اعضای آن است.

آقای سالک، روز یکشنبه ۱6 اسفند (۷ مارس) در گفت‌و گو با خبرگزاری ایلنا گفت که اظهارات آقای مهدوی کنی، هم با توجه با جایگاه "موثق" حقیقی وی و هم به لحاظ شخصیت حقوقی او مورد حمایت این تشکل است، هرچند همه اعضا‌ آن را تائید نکرده باشند.

سخنان سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، اشاره به اظهارات دیروز محمدرضا مهدوی کنی دارد که در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که جریانات خواهان حذف اقای رفسنجانی "مهم نیستند" و او و همفکرانش همچنان "پای سخنرانی آقای هاشمی" می‌نشینند.

پس از آنکه اکبر هاشمی رفسنجانی، که توامان ریاست مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد، در خطبه های نماز جمعه تهران در ۲۶ تیر از تردیدهای موجود در مورد سلامت انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت، بسیاری از طرفداران محمود احمدی نژاد او را به مخالفت با حکومت متهم کردند.

رسانه ها و شخصیت های نزدیک به دولت، مواضع رئیس مجلس خبرگان در مورد انتخابات را نشانه فاصله گرفتن از رهبر جمهوری اسلامی دانستند و حتی قاسم روانبخش، یک روحانی حامی دولت ایران، هفته گذشته پیش بینی کرد که آقای رفسنجانی "طی ۶ ماه آینده بدون شک از صحنه سیاسی کشور کنار خواهد رفت".

محمدرضا مهدوی کنی در گفت و گوی روز شنبه (6 مارس/15 اسفند) خود با ایلنا، از رسانه های نزدیک به آقای رفسنجانی، "تلاش برای بیرون راندن نیروهای باسابقه نظام از صحنه" را نادرست خواند و افزود: "البته در صورتی که نیروها خودشان نخواهند از صحنه خارج شوند."

همزمان، علی لاریجانی رئیس مجلس در مصاحبه با همین خبرگزاری ضمن مخالفت با "تخریب" شخصیت های سیاسی تاکید کرد که به عقیده او در حال حاضر فضای کشور "مقداری آرام تر" شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چهار روز پیش، در مراسم بزرگداشت میلاد پیامبر اسلام به میزبانی رهبر جمهوری اسلامی شرکت کرد که با توجه به حضور همزمان محمود احمدی نژاد در این مراسم، توجه ناظران را به خود جلب کرد.

پیش از آن، آخرین باری که اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد همزمان در یک مراسم رسمی حضور یافته بودند، در جریان مراسم معارفه رئیس جدید قوه قضائیه صادق لاریجانی بود و آقای رفسنجانی حتی در مراسم دیدار مسئولان ارشد حکومتی با آیت الله خامنه ای به مناسبت عید غدیر (۱۵ آذر) نیز شرکت نکرد.

روابط محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی در هشت ماه پس از انتخابات به شدت تیره بوده است، تا حدی که آقای رفسنجانی در مراسم تحلیف و تنفیذ رئیس دولت شرکت نکرد و آقای احمدی نژاد هم از حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام خودداری کرده است.