دیده بان حقوق بشر: ایران آزادی زنان را تامین کند

آرم دیده بان حقوق بشر
Image caption دیده بان حقوق بشر از فعالان حقو ق زنان در ایران حمایت کرده است

در آستانه روز جهانی حقوق زنان (هشتم مارس)، سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه ای از دولت ایران خواسته است که به 'تجاوز' به حقوق زنان خاتمه دهد.

دیده بان حقوق بشر در این بیانیه از دولت ایران می خواهد: " گام هایی فوری برای تامین مطالبات زنان ایران در جهت برابری کامل بردارد."

مقام های ارشد جمهوری اسلامی از جمله محمود احمدی نژاد بارها تاکید کرده اند که زنان ایرانی از آزادی کامل برخوردارند.

دیده بان حقوق بشر که مقر اصلی آن در شهر نیویورک آمریکاست، نوشته است: "زنان ایران اغلب به بهانه اجرای قوانین اسلامی، تحت قوانین و اقدامات تبعیض آمیز قرار گرفته اند."

در بیانیه این سازمان به کمپین بین المللی همبستگی با زنان ایران تحت عنوان "آزادی و برابری جنسیتی در ایران" اشاره کرده که خواهان "پایان خشونت دولتی و سایر انواع ستم هائیست که علیه مردان و زنان اعمال می شود."

در همین رابطه، زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و یکی از چهره های مخالف دولت ایران، هم قوانین ایران در مورد زنان را تبعیض آمیز دانسته است.

خانم رهنورد در این بیانیه که وب سایت کلمه روز شنبه ۱۵ اسفند (ششم مارس) آن را منتشر کرد، نوشت: "گویی برای هر یک از مطالبات به حق زنان برای کسب آزادی و رفع تبعیض، پاسخی متضاد در آستین نیروهای واپس گرا و حاکمیت، پنهان شده است".

این چهره مخالف دولت ایران به لایحه بحث برانگیز "حمایت از خانواده" که در مجلس ایران مطرح شده نیز، اعتراض کرد.

دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه اش درباره این لایحه که به تصویب کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رسیده، هشدار داده است.

فعالان حقوق زنان این لایحه را ناقض حقوق و آزادی های زنان می دانند و می گویند که چند همسری مردان را قانونی می کند.

دیده بان حقق بشر نوشته است: "بر اساس این لایحه شوهر می تواند چنانچه همسرش دچار بیماری غیرقابل علاج باشد، بیش از شش ماه دور از منزل باشد و یا حتی اگر برای یک چک برگشتی در زندان باشد همسری جدید اختیار کند."

از سوی دیگر، امسال شادی صدر، فعال حقوق زنان و وکیل دادگستری، برنده جایزه ویژه ای شده که وزارت امور خارجه آمریکا سالانه به چند فعال مدنی از سراسر جهان اعطا می کند.

جایزه "زنان شجاع" قرار است که این هفته در واشنگتن توسط هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به خانم صدر و نه فعال زن از کشورهای مختلف اعطا خواهد شد.