فعالان حقوق زنان در ایران : زندانیان سیاسی را آزاد کنید

مراسم روز جهانی زن در تهران
Image caption گروهی از فعالان حقوق زنان به همراه زهرا رهنورد در مراسم روز جهانی زن در تهران

جمعی از فعالان اجتماعی و حقوق زنان در ایران با انتشار قطعنامه ای به مناسبت روز جهانی زن، خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شدند.

در این قطعنامه آمده است که خواسته های زنان از خواسته های همه جامعه جدا نیست و همان خواست عمومی "پیشبرد و اعتلای جامعه به سمت دموکراسی و پیشرفت" و "آزادی همه زندانیان سیاسی " است.

این قطعنامه در پایان مراسمی با عنوان "گردهمایی سبز فعالان جنبش زنان ایران" که روز یکشنبه ۱۶ اسفند (۷ مارس) به مناسبت روز جهانی زن در تهران برگزار شده بود، صادر شد.

در بخشی از قطعنامه به نقش موثر زنان دراعتراضات اخیر ایران اشاره شده و آمده است که زنان " از پرداخت هزینه هایی چون ضرب و شتم، حبس و زندان،محرومیت از کار و تحصیل، ممنوعیت از خروج، محرومیت از انواع حقوق مدنی و حتی مرگ ابایی نداشته اند."

در پایان این قطعنامه آمده است: "ما در کنار مردم و فعالان جنبش سبز مصرانه برای تحقق خواسته ها و مطالبات مستقل مان از پا نمی نشینیم."

شهلا لاهیجی، از فعالان اجتماعی در ایران که در این مراسم حضور داشت به بی بی سی فارسی گفت: "مساله ما مساله مردسالاری نیست. مساله ما پدرسالاری است که برای زن و مرد ایرانی وجود دارد."

او با انتقاد از شرایط در ایران گفت که حتی مرد ها هم در جامعه " سالار" نیستند و جامعه "قیم وار" اداره می شود.

در این مراسم جمعی از فعالان مسائل اجتماعی و حقوق زنان از جمله زهرا رهنورد، شهلا لاهیجی، فاطمه راکعی، نوشین احمدی خراسانی، منصوره شجاعی، فرزانه طاهری و نسرین ستوده حضورداشتند.

همچنین تعدادی از اعضای خانواده های زندانیان وقایع اخیر و گروهی که "مادران صلح" نامیده می شوند هم در این مراسم شرکت داشتند.

خانم لاهیجی گفت که به دلیل محدودیت های موجود مراسم در سطح محدود و با تعداد شرکت کنندگان اندک برگزار شد اما از همه گروه های فعال در زمینه مسائل سیاسی، اجتماعی و حقوق زنان شرکت داشتند.

نمایندگانی از مادران صلح، شاخه زنان جبهه مشارکت، کمیته همبستگی زنان علیه خشونت های اجتماعی، سایت اینترنتی مدرسه فمینیستی، کانون زنان ایرانی، زنان ملی- مذهبی و زنان کمیته پیگیری وضعیت زندانیان از امضاءکنندگان قطعنامه پایانی مراسم زنان هستند.

همزمان با موج برخورد با منتقدان حکومت در ایران، تعداد زیادی از فعالان حقوق زنان در ایران بازداشت شد ه اند.

الحاق ایران به کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان از خواسته های فعالان حقوق زنان در ایران است.

مطالب مرتبط