آمریکا انتقال فناوری اینترنتی به ایران، کوبا و سودان را آزاد کرد

وزارت خزانه داری آمریکا
Image caption آمریکا می گوید تحولات اخیر در ایران بر نقش اینترنت در تحولات اجتماعی صحه می گذارد

وزارت خزانه داری آمریکا با ایجاد تسهیلاتی در تحریم های ایران، کوبا و سودان انتقال فناوری های اینترنت برای حمایت از گروه های معترض در این کشورها را آزاد کرده است.

شرکت های فناوری آمریکایی از این پس مجاز به صدور خدمات اینترنتی برای شبکه های اجتماعی و ارسال پیامک خواهند بود.

این شرکت ها تاکنون بدلیل نگرانی از نقض تحریم های آمریکا چنین خدماتی را ارائه نمی کردند.

طی چند ماه گذشته گزارش های متعددی درباره نقش فناوری های اینترنتی در جریان درگیری های اعتراض آمیز پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران منتشر شده است.

برخی از این گزارش ها حکایت از نقش مثبت این فناوریها در سازماندهی برخی تجمع ها دارد. اما برخی از کارشناسان می گویند در نفوذ این فناوری ها اغراق شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید مقررات جدید دسترسی به سایتهای اینترنتی، وبلاگ نویسی، ایمیل، ارسال پیامک، شبکه های اجتماعی و انتقال فایلهای تصویری را تسهیل می کند.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمده است هدف این است که مردم این کشورها "از حق جهان شمول خود برای آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات" حداکثر استفاده را بکنند.

"همانطور که وقایع اخیر ایران نشان داده، ارتباطات اینترنتی شخصی همچون ایمیل، پیامک و شبکه های اجتماعی ابزاری قوی هستند."

وزارت خزانه داری آمریکا صدور خدمات اینترنتی به هر سه کشور ایران، سودان و کوبا را آزاد می کند. اما صدور نرم افزارهای ارتباطاتی تنها به ایران و سودان مجاز است و کوبا مشمول مقررات ویژه وزارت بازرگانی آمریکا می شود.

البته این خدمات فقط برای مردم است و نهادی دولتی به طور مستقیم و غیر مستقیم مشمول رفع تحریم ها نمی شوند.

امید معماریان، روزنامه نگار مقیم آمریکا که خود در یکی جلسات کنگره آمریکا که در این خصوص تشکیل شده بود، حضور داشته به بخش فارسی بی بی سی گفت که قرار است شرکت هایی که به وبسایت های فعال در حوزه آزادی بیان، خدمات عرضه می کنند، مشمول تحریم های دولت آمریکا نباشند.

آقای معماریان گفت که حمایت مالی از کسانی که برای مقابله با ممنوعیت هایی که ایران برای کاربران اینترنتی ایجاد می کند؛ از جمله ساختن فیلترشکن های و نرم افزارهایی که دسترسی آزاد به اینترنت را برای کاربران داخل ایران میسر می کند، بخشی دیگر از تصمیم دولت آمریکا در این خصوص بوده است.

آزادی دسترسی به اینترنت به یکی از اصول سیاست خارجی دولت باراک اوباما تبدیل شده است.

مطالب مرتبط