کلیات بودجه 347 هزار میلیارد تومانی ایران تصویب شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران
Image caption آقای احمدی نژاد نسخه اولیه لایحه بودجه را بهمن ماه ارائه کرده بود

به گزارش منابع خبری ایران مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه کلیات بودجه سال 1389 را تصویب کرده است، اما برخی نمایندگان مجلس با حمله به این طرح گفتند که قطع یارانه ها باعث تورم شدید در سال آینده خواهد شد.

بنابه گزارش ها لایحه بودجه 347 هزار میلیارد تومانی سال آینده (تقریبا 347 میلیارد دلار آمریکا) با 151 رای مثبت در مقابل 62 رای منفی و 12 نفر رای ممتنع تصویب شد.

خبرگزاری کار ایران، ایسنا، گزارش داد که هنگام رای گیری از 290 نماینده فقط 225 نفر در مجلس حاضر بودند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در ماه ژانویه لایحه ای 368.4 هزار میلیارد تومانی تحویل مجلس داده بود اما لایحه ای که نهایتا در روز دوشنبه تصویب شد 347 هزار میلیارد تومان است.

با این حال بودجه سال 1389 بسیار بالاتر از بودجه سال جاری به مبلغ 298 هزار میلیارد تومان است.

از ویژگی های مهم بودجه سال ۱۳۸۹ به اجرا گذاشته شدن قانون حذف یارانه هاست به طوری که در مدت پنج سال یارانه ۱۶ قلم کالا و خدمات حذف می شود. از جمله مهمترین آنها حذف یارانه مواد سوختی نظیر بنزین و گاز و برق و کالاهای اساسی نظیر نان، قند و شکر و روغن است.

آقای احمدی نژاد درآمدی به میزان تقریبا 40 میلیارد دلار را به خاطر حذف یارانه ها پیش بینی کرده بود، اما محمد مهدی مفتح نماینده مجلس گفت که این رقم به علت تاثیر تورمی لغو یارانه ها به 20 میلیارد دلار کاهش یافته است.

طرح "هدفمند کردن یارانه ها" قبلا توسط نمایندگان مجلس که در کنترل محافظه کاران است تصویب شده بود.

تحلیلگران تخمین می زنند که حذف یارانه ها ممکن است باعث افزایش میزان تورم به 30 درصد یا بیشتر شود.

انتقادها

مصطفی کواکبیان نماینده مجلس در جریان مناظره روز دوشنبه بر سر لایحه بودجه گفت: "آیا هیچ راه حلی برای مهار آثار تورمی این طرح جهت حل مشکلات مردم اندیشیده شده است؟".

او افزود: "به گفته مقام های دولت نرخ تورم در سال آینده به 25 درصد خواهد رسید، درحالی که کارشناسان آن را بیش از این رقم پیش بینی می کنند."

ابراهیم عزیزی نماینده دولت در سخنانی پیش از رای گیری دوشنبه گفت که دولت و مجلس روزهای زیادی را صرف کار به روی این لایحه کردند و هدف آنها کاهش آثار تورمی و افزایش میزان رشد اقتصادی به بهترین شکل ممکن بود.

ایران پنجمین صادرکننده بزرگ نفت دنیاست اما به گزارش خبرگزاری رویتر تحلیلگران تخمین می زنند که این کشور در سال جاری که تا چند روز دیگر پایان خواهد یافت فقط نیم درصد رشد اقتصادی داشته است.

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران، روز دوشنبه گفت که طرح دولت برای توزیع درآمد نفت میان بخش های فقیرتر جامعه در صورت افت قابل توجه بهای نفت می تواند اثر معکوس داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای توکلی با انتقاد از نحوه تهیه و محاسبه لایحه بودجه گفت: "مرکز پژوهش های مجلس با روش های متفاوت نرخ تورم در سال آینده را مابین ۲۵ تا 44.6 محاسبه کرده است و با افزودن تورم ناشی از حذف یارانه کالاهای اساسی این نرخ می تواند به ۵۰ درصد برسد."

قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال آینده ۶۵ دلار در نظر گرفته شده، این در حالی است که قیمت نفت در بودجه سال جاری ۳۷.۵ دلار بوده است.

نفت روز دوشنبه در بازارهای جهانی بشکه ای حدود 82 دلار معامله شد.

مطالب مرتبط