بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 17 اسفند

تیترهای اول

"اختلاس ميلياردي در يک شركت دولتی" عنوان اصلی آفتاب یزد، تهران امروز، جوان و جام جم است، "کشف اختلاس ميلياردی" تیتر اول ابتکار، بهار و جهان صعنت، و "دستگيری اعضای باند مفاسد اقتصادی در يکی از شرکت های دولتی" گزارش اصلی خراسان و روزنامه جمهوری اسلامی است.

"دو تصميم برای اقتصاد سال آينده" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد آمده، ابرار خبر از "خودرو جانشین پیکان در مرحله تست" داده است، ایران نوشته "نمايندگان بررسي لايحه بودجه سال 89 را امروز آغاز مي‌كنند"، "توصیه‌های وزیر سابق برای آزادسازی قیمت‌ها" گزارش اصلی پول است

کیهان از پایان انتخابات عراق خبر داده و نوشته "مردم از بمب و خمپاره نترسیدند".

"چرا مطبوعات منتقد دولت توقيف مي شوند" عنوان اصلی مردم سالاری است.

گزیده مقالات

تحریم های بی اثر

کیهان در سرمقاله خود نوشته فناوري هسته اي، نوك پيداي كوه قدرت ايران است. غرب، عمق وسعت يافته اين قدرت را در اقتدار فرهنگي و نفوذ معنوي جمهوري اسلامي در خاورميانه اسلامي و جهان ستم ديدگان مي بيند. جرم بزرگ ايران جديد و انقلابي در اين است كه هم «مدل عملي پيشرفت» است و هم «استوار» مانده و فرو نمي ريزد.

به نوشته این روزنامه تحريم ها براي غرب جز هزينه، هيچ سودي به همراه نداشته و نفس كاربست چنين تجارت خسارت باري كافي است تا همه آنها را كه راهي در تينك تانك هاي آمريكا وانگليس و اسرائيل ندارند، دلالت كند به اين حقيقت كه تينك تانك ها به نقطه زوال و امتناع استراتژي رسيده اند.

به نظر سرمقاله کیهان تحريم ها در فرايندي 8-7 ماهه تا يك ساله به تصويب مي رسند. بايد از 7 خوان بگذرند و در هر خوان نحيف تر و لاغرتر شوند تا به خوان بعدي عبور كنند تا آنجا كه به هنگام تصويب همچون قالب يخ آفتاب مرداد خورده مي شوند، پخش و پلا و وارفته. هنگامي مهر تأييد پاي آنها مي خورد كه دندان نيش و ناخن پنجه شان را كشيده باشند و البته همان تحريم هاي نيم بند هم اجرا نمي شوند.

تفاوت ها در زندگی زنان

خانم الهه کولائی سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در سرمقاله بهار نوشته: سالی که گذشت، سال پر حرف و حدیثی برای زنان ایران زمین بود. رخدادها و تحولات در حوزه زنان هم به لحاظ کمیت قابل ملاحظه بود و به لحاظ کیفیتی از همگرایی جنبش زنان گرفته تا اعتراض فعالان حقوق زنان به لایحه حمایت از خانواده و مراجعه حضوری آنان به مجلس شورای اسلامی.

این استاد دانشگاه در تحولات سال در حوزه زنان نوشته از معرفی سه زن به عنوان وزیر پیشنهادی در دولت دهم و نهایتاً انتخاب یک وزیر زن در کابینه دولت برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تا تعدد زنان روزنامه نگار بازداشت شده، از تعیین سقف برای مهریه بانوان تا عندالاستطاعه شدن مهریه زنان. همه اینها به اضافه بسیاری موارد دیگر نشان دهنده نقش فعال و تعیین کننده زنان ایرانی در سرنوشت کشورشان است.

در پایان سرمقاله بهار آمده: من فکر می کنم این حضور گسترده را با تمام اما و اگرهایش باید به فال نیک گرفت.

کسی به فکر این باغچه نیست

بهار به مناسبت روز زن گفتگوئی کرده است با شهلا شرکت مدیر مجله زنان که در آن آمده هرچند «زنان» اواخر سال 86 توقیف شد، اما این توقیف نتوانست شرکت را آنقدر از مطبوعات دور کند زیرا هنوز مهم ترین خبر حوزه شخصی اش کوچ روزنامه نگاران است و خود می گوید واقعه ای آزارنده است کوچ روزنامه نگاران ایرانی از خانه خود به جایی که جایشان نیست. رفتن این نام آوران از سرزمین مادری، یا از سر ناچاری یا برای نان آوری است. چراکه روزنامه و نشریه ای که امید و امنیتشان را به آینده حمل می کرد تعطیل شده است.

خانم شرکت به بهار گفته وقتی نشریات تعطیل می شوند کسی به فکر خانواده مطبوعات و مطبوعاتی ها نیست... کسی به اجاره خانه روزنامه نگار ها فکر نمی کند. هیچ کس نمی گوید نویسنده ها و هنرمند ها حالا کجا باید کار کنند؟ کسی به یاد هفت سر عائله نگهبان و پیک روزنامه نیست و فردا و پس فردای آنها. هیچ کس به یاد جوان ها و مرد های چاپخانه و کارگرهای توزیع و شاگرد دکه دار نیست.

در پایان این گزارش از قول مدیر مجله توقیف شده زنان آمده وقتی در نشریه ای را می بندند دروازه درد ها و غصه ها باز می شود؛ نه فقط به روی کسانی که دنبال خبر هستند چون آنها بالاخره خبرهایشان را می گیرند از هرجا که شده، جایی که جای خبر های ما نیست. بلکه به روی آدم های درون روزنامه ها. ولی کسی به فکر این همه انسان نیست؟ بهار دارد می آید. عید نزدیک است. چرا هیچ کس به فکر این باغچه نیست؟

تورم صد در صدی

رسول رضايي در سرمقاله تهران امروز نوشته اگر چه دولت ميزان برآوردها از آثار تورمي اجراي قانون يارانه‌ها از سوي مراكزي غير از مراكز دولتي را قبول ندارد و در عين حال معتقد است از طريق بازتوزيع بخشي از درآمد يارانه‌اي بين خانوارها از كاهش قدرت خريد مردم جلوگيري خواهد كرد اما با اين وجود حجم هشدارها و تذكرات درباره تبعات اجراي قانون يارانه‌ها به اندازه‌اي رسيده است كه لاجرم دولت بايد تحليل‌هاي خود را كنار بگذارد و بررسي دوباره‌اي را آغاز کند.

به نوشته این روزنامه مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره آثار تورمي قانون يارانه‌ها پيش‌بيني کرده اگر قانون يارانه‌ها آن‌گونه كه دولت در قانون بودجه 89 آورده است، به اجرا درآيد 68 درصد به تورم موجود اضافه خواهد شد. اگر تورم‌كشور را كه حدود 20 درصد است به اين رقم بيفزاييم، سال آينده در مجموع با تورم حدود 90 درصدي مواجه خواهيم شد.

تهران امروز نوشته نفس همين گزارش كافي است تا دولت بازنگري دوباره‌اي را درباره مباني كارشناسي و كارهاي تحقيقاتي كه در دولت درباره لايحه يارانه‌ها به عمل آمده است، انجام دهد. البته برخي مقامات اقتصادي دولت مي‌گويند مبناي كارشناسي مراكزي نظير مركز پژوهش‌هاي مجلس درست نيست و چنين مراكزي بر اساس فرمول‌هايي به تورم نزديك 100 درصد مي‌رسند.

نرخ تورم قطعی نیست

به نوشته ایران روزنامه دولت معاون پارلمانی رییس جمهور گفته اگر هدف از بازتوزيع يارانه‌ها، افزايش قدرت خريد مردم در مقابل آثار آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي باشد، تصويب رقم 20 هزار ميليارد تومان كفاف همه خانوارهاي جامعه را نخواهد كرد.

این روزنامه نوشته دولت معتقد است اگر قانون در حداكثر 3 گام اجرا شود به نفع مردم و جامعه خواهد بود زيرا در 5 گام با پنج تورم انتظاري روبه‌‌رو خواهيم شد.

تاج الدینی به نوشته ایران تاکید کرده هيچكدام از مدل‌هاي مختلف محاسبه نرخ تورم قطعي نيست و نرخي هم كه مركز پژوهش‌هاي مجلس اعلام كرده 2 الي 3 برابر محاسبه بانك مركزي است.

انتقادها

داود دانش جعفری به نوشته روزنامه پول در گفتگوئی به دو روزنامه نگار اصول‌گرا گفته است اگر دولت خود را درگیر خوشه‌بندی و مسایلی از این دست كند در طرح هدفمند كردن یارانه‌‌‌ها محكوم به شكست است والبته به این موضوع هم اشاره کرده است که اگر اختیار داشتم طرح را اجرا می‌كردم.

به نوشته پول وزیر خوشنام دولت قبلی احمدی نژاد گفته هدف اصلی اجرای هدفمند كردن یارانه‌‌‌ها اصلاح ساختار اقتصاد ایران است زیرا اقتصاد ما از ابعاد مختلفی در حال حاضر دچار مشكل است به‌ویژه اینكه در بخش یارانه‌‌‌ها با ناكارآمدی زیادی مواجه هستیم. اگر راجع به اهداف این طرح تصور روشنی وجود نداشته باشد انتظار از طرح به انحراف رفته و نتایج دیگری به دست می‌آید.

تورم زاست

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته درست در روزی که مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارش رسمی خود را درباره آثار تورمی اجرای قانون یارانه‌ها منتشر و پیش‌بینی کرد اجرای این قانون 68 درصد به تورم موجود در کشور می‌افزاید، در سوی دیگر، کمیسیون تلفیق مجلس دو تصمیم اساسی برای اقتصاد کشور در سال آینده در قالب بررسی لایحه بودجه 89 و برنامه توسعه اتخاذ کرد.

به نوشته این روزنامه اقتصادی در اولین گام کمیسیون تلفیق 18 هزار میلیارد تومان از سقف بودجه را کاهش داد. در دومین تحول، قانون برنامه توسعه چهارم هم به مدت یک سال در کمیسيون تلفیق تمدید شد تا در شرايطي كه به دليل تاخير در ارائه برنامه پنجم، فرصت بررسي و تصويب آن در مجلس وجود ندارد، كشور درسال آينده بي‌برنامه نماند.

باور نمی کنند

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته وقتی بحران اقتصادی همه دنیا را فرا گرفت، کشوری نبود که از ضرر و زیان آن در امان بماند اما بسیاری از مقامات مسوول کشورمان مکرر در مکرر اعلام می‌کردند که این بحران تاثیر منفی‌ای روی اقتصاد کشور ما ندارد. هرچه هم مطبوعات نقد می‌کردند که داریم به عینه این تاثیرات را می‌بینیم، مقامات همچنان حرف خود را تکرار می‌کردند.

نویسنده این مقاله تاکید کرده این را گفتم تا این را هم بگویم که دیروز مسیح مشهدی‌تفرشی، مدیرعامل پارس‌خودرو گفت: هرچند باید به رسانه‌ها می‌گفتیم که بحران اقتصادی جهان مشکلی را برای خودروسازان ایجاد نکرده است، تا روحیه نگرانی و تشویش در مردم ایجاد نشود ولی در واقع زیان خودروسازان در بحران جهانی قابل تامل بود.

سرمقاله جهان صنعت در پایان نوشته از حسن توجه آقای مشهدی‌تفرشی باید ممنون بود که نخواستند با گفتن حقیقت به رسانه‌ها احیانا موجب التهاب و تشویش در میان مردم شوند اما نکته اینجاست که متاسفانه اهل فکر و قلم و مطبوعات هر آنچه را که ایشان و امثال ایشان بگویند، مو به مو باور نمی‌کنند.