به روز شده:  09:47 گرينويچ - سه شنبه 09 مارس 2010 - 18 اسفند 1388

وزارت خارجه ایران: آلمان 'سرکرده' گروه پژاک را آزاد کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت امور خارجه ایران از آزادی رهبر گروه پژاک در آلمان خبر داده اما مقامات آلمانی هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

روز سه شنبه، 18 اسفند (9 مارس)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران که در یک نشست خبری شرکت داشت، گفت که پلیس آلمان رهبر گروه کرد پژاک را آزاد کرده و افزود "بازداشت سرکرده پژاک نمایشی بود."

اظهارات آقای مهمانپرست به بازداشت عبدالرحمان حاجی احمدی، رهبر شصت و یک ساله "حزب حیات آزاد کردستان" ارتباط دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آزادی آقای حاجی احمدی را محکوم کرد و گفت "کشورهای اروپایی علیرغم شعارهایی که در رابطه با حقوق بشر و مبارزه با تروریسم سر می دهند، متهم به حمایت از تروریسم هستند و همه شواهد نشان می دهد که این کشورها محل امن تروریست ها هستند."

آقای مهمانپرست اظهار داشت که کشورهای اروپایی نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه های تروریستی خارج کرده اند و افزود "در بحث ریگی نیز رد پای سرویس های امنیتی غرب در حمایت از او دیده می شود."

حاجی احمدی

مقامات جمهوری اسلامی خواستار تحویل رهبر پژاک شده بودند

وی گفت که رهبر گروه پژاک "جنایات زیادی را علیه ملت ایران مرتکب شده و به این جنایات نیز اعتراف کرده و ما سالهاست که به دنبال دستگیری این فرد و گروهک تروریستی اش هستیم و اسناد جنایات آنها را نیز به طرف غربی تحویل داده ایم."

رامین مهمانپرست در مورد علت آزادی رهبر پژاک توضیحی نداد.

روز شنبه، وبسایت گروه پژاک گزارش کرد که آقای حاجی احمدی روز جمعه، 5 مارس، در شهر کلن آلمان دستگیر شده و به مکان نامعلومی انتقال یافته و آمریکا را به همکاری با جمهوری اسلامی و دست داشتن در توطئه بازداشت او متهم کرد.

در برخی گزارش ها آمده بود که پلیس آلمان عبدالرحمان حاجی احمدی را براساس درخواست دادگاه عالی بلژیک بازداشت کرده است اما وکیل وی گفت که دلیل اصلی این اقدام روشن نیست.

درخواست تحویل رهبر پژاک

روز گذشته، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفت که اقدامات دیپلماتیک برای تحویل عبدالرحمان حاجی احمدی به ایران در حال پیگیری است و افزود "این فرد باید به مقامات جمهوری اسلامی تحویل شود."

آقای لاریجانی افزود که این موضوع از مدت ها پیش مطرح بوده و مذاکراتی با مقامات آلمانی در این زمینه صورت گرفته اما مشخص نکرد که این اقدامات در چه مرحله ای است.

همزمان، منابع خبری جمهوری اسلامی گفتند که دهها نفر در برابر سفارت بلژیک در تهران دست به تظاهرات زده و خواستار استرداد آقای حاجی احمدی برای محاکمه و مجازات در ایران شده اند.

پژاک

پژاک هدفهای خود را از راه مبارزه مسلحانه پیگیری کرده است

معمولا دستگاه قضایی کشورهای غربی با تحویل افراد، حتی مجرمان، به کشورهای متهم به بدرفتاری با بازداشت شدگان و یا اجرای مجازات های وحشیانه و مغایر موازین بین المللی موافقت نمی کنند.

حزب حیات آزاد کردستان - پژاک - یک گروه مسلح کرد است که هدف خود را کسب حق خودگردانی در مناطق کردنشین ایران در چارچوب یک نظام دموکراتیک در این کشور اعلام داشته است.

گفته می شود که این گروه با حزب کارگران کردستان - پ کا کا - که یک گروه جدایی طلب کرد در ترکیه است ارتباط دارد اما پژاک تاکید داشته که خواستار تجزیه ارضی ایران نیست و از جایگزینی نظام جمهوری اسلامی با یک نظام فدرال حمایت می کند.

در سال های اخیر، بارها گزارش هایی از اقدامات مسلحانه افراد این گروه در ایران، به خصوص مناطق مرزی با عراق، انتشار یافته که تلفاتی نیز به نیروهای دولتی جمهوری اسلامی وارد کرده است.

نیروهای امنیتی ایران نیز به اقداماتی علیه این گروه، از جمله گلوله باران مناطقی در داخل کردستان عراق مبادرت کرده اند که در مواردی اعتراض مقامات آن کشور را به دنبال داشته است.

جمهوری اسلامی همچنین پژاک را به دست داشتن در حمله و ترور برخی مقامات محلی وابسته به حکومت متهم کرده است.

آقای مهمانپرست در نشست خبری روز سه شنبه بار دیگر خواستار اخراج اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.