آمریکا: نمی گذاریم ایران به تسلیحات هسته ای دست یابد

بایدن و نتانیاهو
Image caption جو بایدن بلندپایه ترین مقام دولت باراک اوباماست که به خاورمیانه رفته است

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا که از خاورمیانه دیدن می کند می گوید آمریکا خود را کاملا متعهد به حفظ امنیت اسرائیل می داند و مصمم است مانع تولید تسلیحات هسته ای توسط ایران شود.

این اظهارات پس از مذاکرات وی با رهبران اسرائیل در بیت المقدس بیان شد.

جو بایدن ایران را متهم کرد که با حمایت از گروه های تروریست موجب بی ثباتی منطقه می شود.

ایران این اتهام آقای بایدن را رد می کند و برنامه اتمی خود را نیز صلح آمیز می داند.

اما معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت اسرائیل این موضوع را روشن کرده که یک ایران دارای تسلیحات هسته ای را بهیچوجه نمی پذیرد و بر این موضوع تاکید کرد که آمریکا نیز با این نظر اسرائیل موافق است.

وی گفت، امنیت اسرائیل همچنان پایه و اساس روابط آمریکا و اسرائیل است.

جو بایدن به لزوم برقراری صلح بین اسرائیل و همسایگانش اشاره کرد و از اسرائیل به خاطر "محدود کردن گسترش شهرک های یهودی نشین" در ماه های اخیر و نیز تسهیل آمد و شد فلسطینیان در کرانه باختری تمجید کرد.

ولی وی تاکید کرد که فلسطینیان و اسرائیل باید به تعهدات تاریخی متهورانه ای دست بزنند.

در مورد چشم انداز صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، آقای بایدن گفت از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و فلسطینیان یک شانس حقیقی برای دستیابی به صلح در منطقه است و وسیله ای است تا جو عدم اعتمادی که در سال های اخیر به وجود آمده، از بین برود.

هدر شارپ، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید در طی شانزده سال گذشته مذاکرات مستقیم نتوانسته به برقراری صلح بیانجامد و امید بسیار کمی وجود دارد که مذاکرات غیر مستقیم بتواند به نتیجه ملموسی منجر شود.

جو بایدن، بلند پایه ترین مقام دولت باراک اوباماست که از اسرائیل دیدن می کند.

سفر وی به منطقه پس از آن است که رهبری فلسطینیان با از سرگیری مذاکرات صلح با اسرائیل موافقت کرد ولی گفت تا هنگامی که اسرائیل به گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری ادامه می دهد این مذاکرات غیر مستقیم صورت خواهد گرفت.

جنبش حماس که از سه سال قبل بر نوار غزه حکومت می کند هر گونه توافق صلح موقت با اسرائیل را تا کنون رد کرده است.

مطالب مرتبط