وزارت علوم ایران: ۴۰۰ دانشجوی اعزامی، به ایران بر نگشته اند

دانشجویان
Image caption وزارت علوم ایران می گوید بریتانیا، آمریکا و کانادا " رفتارهای بشر دوستانه ای با دانشجویان ایرانی ندارند".

وزارت علوم ایران اعلام کرد از ابتدای انقلاب تا کنون تنها ۴۰۰ نفر از دانشجویانی که برای تحصیل به کشورهای خارجی رفته بودند به ایران باز نگشته اند.

به گفته محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم از اول انقلاب تا کنون ۱۲ هزار دانشجو با هزینه دولت به کشورهای دیگر اعزام شده اند که از این تعداد تنها سه درصد یعنی ۴۰۰ نفرشان به ایران بازنگشته اند.

معاون دانشجویی وزارت علوم همچنین اعلام کرد۶۰ هزار دانشجوی ایرانی خارج از ایران مشغول تحصیل هستند.

محمود ملاباشی که این آمار را از قول وزارت امور خارجه بیان کرد، گفت بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی در هند مشغول تحصیل هستند و تعداد آنها ۷ هزار و پانصد نفر است. مالزی و اوکراین به ترتیب با ۶ هزارو۴ هزار دانشجو در رتبه های بعدی هستند.

او تاکید کرد که اعزام دانشجو از ایران به هیچ کشوری ممنوع نیست اما دست اندر کاران ترجیح می دهند به بریتانیا، آمریکا و کانادا دانشجو نفرستند چون این کشورها "رفتارهای بشر دوستانه ای با دانشجویان ایرانی ندارند".

آقای ملاباشی هنچنین گفت که آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشورهای خارجی مورد بازنگری قرار می گیرد اما در باره جزییات این بازنگری توضیحی نداد.

قرار است میزبانی خانواده های ایرانی برای دانشجویان مهمان خارجی هم در سال آینده در دستور کار وزارت علوم قرار بگیرد.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران در آمار مهاجرت نخبگان، از میان ۹۱ کشور دنیا رتبه اول را دارد.

صندوق بین‌المللی پول پیشتر گزارش داده بود که سالانه حدود ۱۸۰ هزار تحصیل‌کرده به امید زندگی و یافتن موقعیت‌های شغلی بهتر از ایران خارج می‌شوند.به گزارش این صندوق رقم خروج حدود ۱۸۰ هزار نخبه تحصیلکرده از ایران، به معنی خروج سالانه ۵۰ میلیارد دلار ارز از ایران است.

این در حالی است که طبق آمارهای رسمی نسبت خروج فارغ‌ التحصیلان از ایران به تعداد کل این افراد، ۱۵ درصد است.

مطالب مرتبط