نخستین جلسه دادگاه پرونده کهریزک برگزار شد

kahrizak
Image caption زندان کهریزک که در ۵ مرداد ۸۸ و به دستور رهبر ایران تعطیل شد

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بازداشتگاه کهریزک در روز سه شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) در محل سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران برگزار شد.

محمد مصدق، قاضی این دادگاه اعلام کرد که مطابق قانون و با توجه به این که"بخشی از محتویات پرونده دارای اطلاعات و مطالبی است که انتشار آن منافی نظم عمومی جامعه و مخل انتظام مملکتی است" انتشار مطالب دادگاه توسط اشخاص حاضر در جلسه ممنوع است.

در خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح آمده است که کیفرخواست برای تمام متهمان این پرونده که تعداد آنها ۱۲ نفر اعلام شده است، خوانده شد و موضوع اتهام ها و دلایل آن به وسیله رئیس دادگاه به "کلیه متهمان" تفهیم شد.

اسامی متهمان و اتهامات آنها اعلام نشده است اما قاضی پرونده گفته است: "محاکمه چند مامور به معنای زیر سوال بردن و نادیده گرفتن زحمات نیروی انتظامی نیست و در هر جایی ممکن است افراد متخلف وجود داشته باشد."

نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان ها افتاد.

در پی انتشار گزارش ها و خبرهایی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

در اظهارات مقامات قضایی و گزارش مجلس ایران که درباره بازداشتگاه کهریزک تهیه شده بود و بیستم دی ماه سال جاری در صحن علنی مجلس ایران خوانده شد از محسن روح الامینی، امیر جوادی فرد و محمد کامرانی به عنوان سه قربانی این بازداشتگاه نام برده شد.

علت مرگ این افراد، ضرب و جرح در دوران بازداشت اعلام شد.

در خبر ها آمده است که در دادگاه روز سه شنبه خانواده "محمد کامرانی و اکثر شاکیان " شکایت خود را مطرح کردند، اما نامی از بقیه شاکیان این پرونده برده نشد.

پیش از این سازمان قضایی گفته بود که ۹۸ نفر از بازداشت شدگان کهریزک از نحوه رفتار ماموران شکایت کرده اند ولی "با تدبیر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و پرداخت خسارت و دلجویی از شاکیان، تعداد ۵۱ نفر از آنان رضایت" داده اند.

مطالب مرتبط