'دعا' برای دیدار مراجع قم با رئیس جمهوری ایران

محمود احمدی نژاد
Image caption حمایت محمود احمدی نژاد از اسفندیار رحیم مشایی، از جمله دلایل تیره شدن رابطه رئیس جمهور با تعدادی از روحانیان قم بوده است

حسین صفار هرندی، وزیر سابق ارشاد، در جریان یک سخنرانی در قم، با اشاره "تغییر رفتار بخشی از علما" با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از حاضران خواست "دعا کنند" رئیس جمهوری بتواند در جریان سفر آینده خود به این شهر با مراجع تقلید ملاقات کند.

آقای صفار هرندی در سخنان خود که متن آن روز سه شنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) توسط خبرگزاری ایلنا منتشر شده، با اشاره به تعلل آقای احمدی نژاد در اجرای فرمان برکناری اسفندیار رحیم مشائی گفت که رئیس جمهور این سخن رهبر را نه یک "دستور"، که نوعی "مصلحت‌اندیشی" می دانسته است.

وی افزود آقای احمدی نژاد اعتقاد داشته است: "در جاهایی مصلحت خودم ارجحیت نسبت به مصلحت‌اندیشی دیگران دارد".

در پی روی کار آمدن دولت دهم و انتصاب اسفندیار رحیم مشائی به سمت معاون اولی رئیس جمهوری، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در ۲۷ تیر طی نامه ای از محمود احمدی نژاد خواست که از این انتصاب منصرف شود، با این حال آقای احمدی نژاد تا ۶ روز بعد که متن نامه آیت الله خامنه ای منتشر شد، با کناره گیری آقای مشائی موافقت نکرد.

اسفندیار رحیم مشائی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری در دولت نهم بود که به علت برخی اظهارات خود در معرض مخالفت روحانیان قم قرار داشت.

همین مخالفت، یکی از دلایل ملاقات نکردن تعدادی از مراجع تقلید با محمود احمدی نژاد در جریان سفرهای قبلی او به قم بوده است.

تغییر رفتار علما با دولت

حسین صفار هرندی در سخنرانی خود، در مورد انتخاب آقای مشائی به سمت معاون اولی رئیس جمهور گفت: "در سفر هیات دولت به مشهد که رئیس جمهوری برخی همکاران را معرفی می‌کردند، اعضای هیات دولت با صلوات تایید می‌کردند، اما وقتی احمدی‌نژاد، آقای مشایی را به عنوان معاون اول معرفی کرد، این صلوات در دهان هیات دولت خشکید و همه در حیرت بودند."

وی افزود: "دغدغه ما این بود که آیا این انتخاب را رهبری هم قبول دارند؟ که وقتی مشخص شد که نظر ایشان مساعد نیست، برخی اعضا گفتند که ما نمی‌توانیم این وضعیت را قبول کنیم که من استعفا دادم."

وزیر سابق ارشاد با اشاره به تلقی رئیس جمهوری از نامه رهبری در مورد رحیم مشائی به عنوان "مصلحت سنجی" گفت: "سوال اینجاست که اگر در حد مصلحت‌اندیشی بود چرا جامعه در جریان قرار گرفت؟ به نظر من این از هوشیاری آقای رئیس جمهور بعید بود."

آقای صفار هرندی در مورد رابطه دولت با مراجع اظهار داشت: "در اینکه کسانی دوست داشتند این رابطه را برهم بریزند، تردید نکنید. کسانی در میان تهران و قم دائما در رفت و آمد بودند و اصلا کارشان این بود که نگاه مراجع را به دولت بد کنند که متاسفانه موفق هم شده اند."

وی افزود که در عین حال "بی‌سلیقگی‌ها" و اظهار نظرهای خارج از "تخصص" برخی اعضای دولت موجب شد که "بخشی از علما که البته حق هم داشتند رفتارشان تغییر کند".

حسین صفار هرندی ابراز امیدواری کرد که "قصورهایی که از طرف دولت در این مورد شده، جبران شود".