اعتراض فرانسه به بازداشت جعفر پناهی و ممنوع الخروجی سیمین بهبهانی

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، با تاکید بر وضعیت نامعلوم جعفر پناهی، خواهان آزادی این فیلمساز ایرانی شده است.

او همزمان حمایت خود را از سیمین بهبهانی، شاعر ایرانی، که روز دوشنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) از خروج از کشور بازداشته شد نیز اعلام کرده است.

آقای کوشنر در مراسم جوایز هنرمندان بدون مرز که به افتخار ۱۲ هنرمند و حامی هنری فرانسوی برگزار می شد، گفت: "جعفر پناهی، فیلمسازی که همچنان هیچ خبری از او نیست، باید آزاد شود".

او همچنین گفت خانم سیمین بهبهانی، شاعر ایرانی، "باید مورد حمایت قرار گیرد."

فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه، نیز که در این مراسم حضور داشت به سرنوشت "به شدت نگران کننده" آقای پناهی و ممانعت دولت ایران از خروج خانم بهبهانی از ایران اشاره کرد.

خانم بهبهانی، شاعر ۸۲ ساله، قرار بود در روز جهانی زن درباره فمینیسم در شورای شهر پاریس سخنرانی کند اما در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) هنگام سوار شدن به هواپیما با ممانعت ماموران روبه رو شد.

در نیمه مهرماه سال جاری، فاطمه معتمدآریا، بازیگر، و مجتبی میر طهماسب، مستند ساز، هنگامیکه همراه با تعدادی دیگر از سینماگران ایرانی در پاسخ به سفر هیاتی از آکادمی اسکار قصد عزیمت به آمریکا را داشتند، در فرودگاه تهران مطلع شدند که ممنوع الخروج هستند.

یک هفته پس از آن، گذرنامه جعفر پناهی، فیلسماز ایرانی که در حال حاضر بازداشت شده است، هنگام خروج از این کشور در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و او هم ممنوع الخروج شد.

ادامه اعتراضات بین المللی به بازداشت فیلمساز ایرانی

در روزهای گذشته، بسیاری از محافل هنری و سیاسی غربی به بازداشت جعفر پناهی و همکاران او اعتراض کرده اند.

همزمان، آکادمی فیلم اروپا نیز به دستگیری جعفر پناهی به شدت اعتراض کرده است.

Image caption فاطمه معتمدآریا، مجتبی میرطهماسب و جعفر پناهی که اکنون در بازداشت است مهرماه امسال ممنوع الخروج شدند

این آکادمی اعضای خود را تشویق کرده است که نامه های اعتراض خود را به سفارت ایران بفرستند تا بازداشت این فیلمساز را محکوم کنند.

گایدو وسترول، وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه خواستار آزادی فوری آقای پناهی شد و گفت: "از دولت ایران می خواهیم به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از حقوق مدنی و سیاسی شهروندانش پایبند باشد."

دیتر کاسلیک مدیر جشنواره برلین هم گفت: "ما از اینکه کارگردانی که برنده جوایز متعدد بین المللی بوده به خاطر کار خود به عنوان یک هنرمند بازداشت شده نگران و متاسف هستیم."

همچنین جامعه نویسندگان و فیلمسازان این کشور نیز به بازداشت آقای پناهی، همکاران و دوستان او اعتراض کرده اند و خواهان آزادی فوری آنها شده اند.

به گزارش روزنامه تایمز، کن لوچ، کارگردان شاخص بریتانیایی، در واکنش به خبر بازداشت پناهی گفته است: "این نشان دهنده بی صبری روزافزون حکومت ایران است. امیدوارم همه کسانی که در دنیای فیلمسازی کار می کنند خواهان آزادی او شوند و یکپارچه از او و همه فیلمسازان ایرانی که در شرایط مشابه کار می کنند حمایت کنند."

جعفر پناهی در مرداد ماه سال جاری هم به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

مطالب مرتبط