شادی صدر برای دریافت جایزه خود به آمریکا نیامد

شادی صدر
Image caption شادی صدر هم اکنون در آلمان زندگی می کند

شادی صدر، فعال حقوق زنان، از سفر به واشنگتن برای دریافت جایزه "زنان شجاع" وزارت امور خارجه آمریکا خودداری کرده و این جایزه را به شیوا نظر آهاری، عضو زندانی کمیته گزارشگران حقوق بشر، تقدیم کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ساعت سه بعد از ظهر چهارشنبه (۱۰ مارس) در مراسمی ویژه، جوایز ۱۰ برنده این دوره جایزه "زنان شجاع" را به آنان اعطا خواهد کرد.

شادی صدر سه شنبه (۹ مارس) با صدور بیانیه ای درباره دلیل عدم حضورش در این مراسم می گوید: "بنابراین، من به واشنگتن، برای شرکت در مراسم اهدای جایزه نخواهم آمد تا جای خالی شیوا، در آن مراسم و تمام جلسه ها و کنفرانس های رسمی پس از آن به چشم بیاید. تا همه جهانیان ببینند و بدانند آن چه بر شیوا و بر سایر مدافعان حقوق بشر، فعالان جنبش زنان و روزنامه نگاران دربند می رود."

شیوا نظر آهاری، از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر، در اواخر آذر امسال برای بار دوم از زمان انتخابات خردادماه بازداشت شد و بر اساس گزارش ها هم اکنون در زندان اوین تهران محبوس است.

شماری از اعضای کمیته مذکور از جمله نوید خانجانی، مهرداد رحیمی، کوهیار گودرزی، سعید کلانکی، سعید جلالی‌فر و سعید حائری نیز توسط دولت ایران بازداشت شده اند.

Image caption شیوا نظر آهاری یکی از ده ها فعال مدنی بازداشت شده در ایران است

شادی صدر می گوید که از وزارت امور خارجه آمریکا خواسته بود که بجای حضور در واشنگتن با ارسال پیامی ویدیویی به حاضران در این مراسم، جایزه اش را به شیوا نظر آهاری تقدیم کند، اما وزارت امور خارجه آمریکا با این کار مخالفت کرده است.

ظاهرا مقام های وزارت امور خارجه انجام این کار را از لحاظ فنی غیر ممکن دانسته اند، هرچند سخنگوی این وزارت خانه هنوز رسما در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۷ میلادی جایزه یادشده را به زنانی اعطا کرده که "شجاعت و رهبری استثنایی" در دفاع از حقوق بشر، عدالت اجتماعی و نیز حقوق زنان نشان داده اند.

شادی صدر تنها زن ایرانی بود که امسال از سوی وزارت امور خارجه برای دریافت این جایزه برگزیده شده است.

شادی صدر، از اعضای فعال کمپین "قانونِ بی‌سنگسار" و همچنین عضو کمپین‌های "نه به طرح امنیت اجتماعی"، "تحصیل سهم من نیست، حق من است"، "نه! به لایحه حمایت از مردان در خانواده"، "دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه‌ها"، "اعتراض به فشارهای غیرقانونی علیه فعالان جنبش زنان" و "مادر من، وطن من" و "منشوری از آن خود" (منشور زنان ایرانی) است.

او در سال گذشته میلادی پس از ۱۱ روز بازداشت، از زندان آزاد شد و هم اکنون در آلمان زندگی می کند.

شکریه اصیل و شفیقه قریشی از افغانستان، نیز در کنار خانم صدر از جمله ده نفری هستند که بعنوان "زنان شجاع" سال ۲۰۱۰ میلادی معرفی شده اند.

خانم صدر در ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی جایزه "لاله حقوق بشر" هلند را از آن خود کرده بود.

مطالب مرتبط