بررسی روزنامه های صبح تهران چهارشنبه ۱۹ اسفند

تیترهای اول

"پرده آخر نمایش برلین با آزادی سرکرده پژاک" عنوان اصلی جوان است، جام جم با تیتر "تروریست در زندان نماند" همین خبر را منعکس کرده است، "دادگاه کهریزک برگزار شد" خبر اصلی بهاراست و آرمان نیز همین خبر را با عنوان "متهمان کهریزک دادگاهی شدند" آورده است.

کیهان در تیتر اصلی خود نوشته "آمریکا باز هم باخت، ائتلاف شیعیان پیروز انتخابات عراق"، روزنامه جمهوری اسلامی از قول نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل نوشته "آمریکا نمی تواند قطعنامه شدیدی علیه ایران به تصویب برساند" و مردم سالاری در تیتر اول خود از دیدار دو دیپلمات ایرانی و آمریکایی در وین با عنوان "دیدار سلطانیه و دیویس" خبر داده است.

"از نامه احمدی نژاد تا دیدار لاریجانی" عنوان اصلی ابتکار است، "درآمد 40 هزار میلیاردی تورم را كاهش می‌دهد" در صدر اخبار روزنامه ایران آمده، تهران امروز از "آخرین رایزنی ها درباره یارانه ها" نوشته، دنیای اقتصاد از "چالش چهل هزار میلیارد تومانی" خبر داده و جهان صنعت نوشته "مانده حساب ذخیره ارزی به دولت رسید".

رسالت از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "مانع از سوء استفاده کنندگان از جنگل ها شوید".

گزیده مقالات

آزادی در آلمان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از آزادی رهبر گروه پژاک توسط دستگاه قضائی آلمان انتقاد کرده و ضمن آن که مخالفان جمهوری اسلامی را تروریست خوانده نوشته: آیا باوركردنی است كه كشورهایی مثل آمریكا، آلمان، فرانسه و انگلیس مشغول مبارزه با تروریسم باشند ولی در عین حال مقر اصلی نیروهای ضدانقلاب ایرانی نیز باشند و این افراد بتوانند به راحتی ایستگاههای تلویزیونی دایر كرده و با مراكز دولتی ازجمله پارلمان اروپا ارتباط برقرار كنند و باز هم غرب مدعی مبارزه با تروریسم باشد.

به نوشته این روزنامه به فرض که دولت آلمان در مبارزه با تروریسم صادق بوده و بر همین اساس اقدام به دستگیری سركرده گروهك تروریستی پژاك كرده باشد تنها عاملی را كه می تواند منجر به آزادی وی و برهم خوردن اراده سیاسی مقامات آلمانی شود باید در نفوذ آمریكا در دولت آلمان جستجو كرد.

روزنامه جمهوری اسلامی ادعا کرده دولت، دستگاه قضایی و امنیتی آلمان در موارد متعدد نشان داده اند كه قدرت ایستادگی در مقابل فشارهای آمریكا و اسرائیل و حفاظت از منافع ملی كشورشان را ندارند و مجبورند تحت فشارهای وارده تصمیم خود را تغییر دهند.برهمین اساس آزاد كردن سركرده یك گروهك تروریستی در آلمان هم قابل پیش بینی بود.

انتقاد از خانم رهنورد

رسالت در سرمقاله خود به شدت به خانم زهرا رهنورد حمله کرده که چرا وی علیه چند همسری در پیام روز زن خود اشاره ای کرده است چرا که به نوشته این روزنامه این امر در قرآن مجید آمده و نوشته خانم رهنورد مآلا بی حرمتی بزرگی به ساحت کتاب مقدس و شریعت مطهر اسلام است، چه اینکه توجه به این لازمه سخن، موجب فسق و خروج از دین می گردد.

اشاره رسالت به آن بخش از نوشته خانم رهنورد است که: اینک زمان کمون اولیه نیست بلکه دنیای امروزی است، دنیای فردیت ها، دنیای عشق و محبت یک زن و یک مرد به یکدیگر، دنیای فرزندانی که به آغوش یک پدر و یک مادر نیازمندند اجتهاد در مقابل نص، و واضح البطلان است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه هوادار دولت گرچه اشاره کرده که در کتاب مقدس مسلمانان هم تاکید شده که برای چند همسری باید بتوان عدالت بین همسران برقرار کرد اما همچنان به انتقاد خود ادامه داده و نوشته جایی که خداوند عالمیان، به عنوان خالق بشر و عالم به تمام مصالح و مفاسد او، حکم صریح به جواز تعدد زوجات می دهد، چه جایی برای استدلال و استنباط می ماند؟

بازگشت هاشمی

تهران امروز به نقل از سایت های اینترنتی نوشته بازگشت هاشمی رفسنجانی به نماز جمعه حتمی است.

به نوشته این روزنامه: رایزنی‌ها در خصوص بازگشت هاشمی رفسنجانی به نمازجمعه انجام شده است. آخرین باری كه هاشمی رفسنجانی در پشت تریبون نمازجمعه قرار گرفت، 26 تیرماه بود كه پیشنهادات وی با واكنش‌های متفاوتی از سوی سیاسیون مواجه شد. برخی بر اجرای این پیشنهادات تاكید كردند و برخی دیگر اجرای آن را به صلاح كشور ندانستند.

یكی از نزدیكان هاشمی رفسنجانی در این باره به تهران امروز گفته: برخی بحث‌ها مبنی بر حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه وجود دارد اما از آنجا كه آیت الله در تصمیم شخصی به این نتیجه رسیدند كه تا اطلاع ثانوی در تریبون نمازجمعه حضور نداشته باشند، لذا هنوز حضور مجدد ایشان تایید نشده است و تمام اخبار در حد رایزنی و گمانه‌زنی است. وی در مورد دلایل دوری آیت الله هاشمی رفسنجانی از نمازجمعه توضیح داد كه یك دلیل به عدم اجرای پیشنهادات ایشان در نماز جمعه 26 تیرماه باز می‌گردد و دلیل دیگر، احتمال بر هم خوردن نظم عمومی در زمان حضور ایشان است.

علیه مشائی

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در یادداشتی به تازه ترین اظهار نظر رحیم مشایی رییس دفتر رییس جمهور در روزنامه همشهری اشاره کرده و به شدت به آن تاخته چرا که گفته است بخشی از اصولگرایان محورشان برای رسیدن به ولایت، احمدی نژاد است. من مصداق برجسته تبعیت از ولایت را احمدی نژاد می دانم. او مظهر یك طریقت برجسته از ولایتمداری در یك نظام الهی است.

مدیر این روزنامه نوشته: احمدی نژاد یكی از پیروان صدیق ولایت است كه در اكثر نزدیك به تمامی موارد، رهنمودهای ولی فقیه را نصب العین خویش قرار داده است ولی معرفی او به عنوان كسی كه «واسطه» و «ملاك» ولایتمداری است، سخنی «گزاف»، لافی «خلاف» و داعیه ای عجیب و بی جاست و ترفندی برای مخدوش كردن اصل ولایت است و هر چه هست، با هیچ یك از آموزه های اسلامی همخوانی ندارد.

نماینده ولی فقیه در کیهان احمدی نژاد را برگزیده ملت خوانده ولی نوشته ولایتمداری او نیز مانند سایر مردم مؤمن و پاكباخته است نه آن كه به قول آقای مشائی، میزان ولایت باشد و رسیدن به آن مقصد- ولایت- بدون این طریقت ناممكن باشد.

به من چه ؟

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته دیروز در تاکسی به راننده‌ای برخوردم که ارقام دقیق پیشنهادی دولت و مجلس را درخصوص طرح هدفمند کردن یارانه‌ها می‌دانست. اول تعجب کردم اما وقتی توضیح وی را با دقت آماری‌اش شنیدم فهمیدم موضوع چیست. این مرد زحمتکش می‌گفت به من چه که 20 هزار یا 40 هزار میلیارد تصویب شود یا نه! تکلیف اقتصاد زندگی من چه می‌شود؟!

نویسنده مقاله افزوده: در یک لحظه سکوت تاکسی، تقابل حرف‌های مرد تاکسیران و گفته‌های مسوولان دولتی در چند ماه اخیر به خوبی برایم ثابت کرد که مردم از تحریک‌های کلامی میان دولت و مجلس هراسناک شده و در موضوعی دقیق شده‌اند که هیچ‌گاه برایشان مهم نبوده است. بیشتر اطمینان یافتم، وقتی غروب شنیدم که احمدی نژاد در مجلس گفت : اگر مجلس به 20 هزار میلیارد رای دهد توسعه کشور محقق نمی‌شود.

در انتهای سرمقاله جهان صنعت آمده در نهایت هم الان خیلی دلخورم به خاطر حرفی که این راننده موقع خداحافظی به من زد. وی گفت کاش مسیر تمام نشده بود، کلی حرف دارم که باید می‌شنیدی و از آنها می‌نوشتی تا دولت بشنود که با این حرف‌ها زندگی من تغییر نمی‌کند. با ناراحتی پیاده شدم و گفتم کار دارم. نتوانستم بگویم که رسانه‌ها بارها گفته‌اند اما کو گوش شنوا...

بی مطالعه نگرانی دارد

مهدی بهکیش اقتصاددان در سرمقاله دنیای اقتصاد ضمن تائید حذف یا هدفمند کردن یارانه ها ابراز نگرانی کرده که اگر این کار بدون مطالعه کافی صورت پذیرد مشكلات جدی برای مردم به وجود می‌آورد. به عبارت دیگر، اقدامی‌كه می‌تواند به نفع مردم باشد و زمینه بهبود فعالیت اقتصادی آنان را فراهم آورد، به اقدامی‌ هزینه‌ساز تبدیل می‌گردد كه ركود گسترده‌تری را به دنبال می‌آورد.

این استاد دانشگاه تاکید کرده جراحی مورد نظر در قیمت حامل‌های انرژی آنقدر خطیر است كه عدم انجام آن بهتر از اجرای نامناسب آن می‌باشد. به عبارت دیگر، هزینه‌های اجرای نامناسب تصحیح قیمت حامل‌های انرژی از نظر اقتصادی- اجتماعی و حتی سیاسی آنقدر زیاد خواهد بود كه ممكن است از جمع هزینه‌های فعلی كه به دلیل سوبسیدهای گسترده بر اقتصاد و جامعه تحمیل می‌شود، فراتر رود.

خبر خوش مسکن

خبرخوش مسكن چه خواهد بود؟ عنوان مقاله ای است در دنیای اقتصاد که در آن آمده تازه‌ترین تصمیم كارگروه مسكن از اجرای یك اتفاق مهم در طرح مسكن مهر برای سال آینده حكایت دارد كه به احتمال خیلی زیاد جزئیات آن هفته آینده، تحت عنوان «خبرخوش‌مسكن» اعلام عمومی می‌شود.

این روزنامه نوشته هرچند اشاره دو هفته پیش وزیر مسكن مبنی بر «اعلام یك خبر خوش در پایان سال»، افكار عمومی را به سمت تحولات جدیدتری غیر از مسكن مهر هدایت كرد و حتی برخی تصور می‌كردند قرار است سال آینده افراد به محض اراده برای خرید مسكن، به راحتی صاحب‌خانه شوند، اما اكنون گمانه‌زنی‌ها درباره «خبر خوش» به بحث «تبدیل تسهیلات مسكن مهر به وام قرض‌الحسنه» ختم شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، در مصوبه جدید كارگروه مسكن، نرخ واقعی تسهیلات مسكن مهر 9 درصد در شهر تهران و 7 درصد در سایر شهرها عنوان شده است؛ به‌طوری كه دولت موظف شده مابه‌التفاوت این نرخ - فاصله 4 درصد كارمزد تا 12 درصد نرخ واقعی- را در بودجه سال آینده پیش‌بینی و تحت عنوان یارانه به بانك عامل پرداخت كند.

ملاقات با نماینده آمریکا

چند روزنامه امروز صبح در تیتر اول خود از ملاقات سلطانیه نماینده ایران در دفتر اروپائی سازمان ملل با نماینده آمریکا در کمیسیون مبارزه با مواد مخدر خبر داده و آن را با اهمیت دیده اند اما کیهان با نقل گفته های نماینده ایران در سازمان های بین الملللی مستقر در وین نوشته که او به عنوان رییس دوره ای کمیسیون مبارزه با مواد مخدر که نوبت ایران بوده با نماینده آمریکا ملاقات کرده است.

به نوشته کیهان سلطانیه گفته است مواضع ایران را سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی و مشاور رییس جمهور در نطق افتتاحیه مطرح خواهد کرد که دومین سخنران است.

صحبت نکنید

تهران امروز با عنوان صحبت نکنید نوشته برخی از مدیران اجرایی بیشتر از كار كردن مایل به اظهارنظر هستند و در این ‌موضع‌گیری‌ها نه که امید به جامعه تزریق نمی‌كنند بلكه موجب تعجب و گاه خنده می‌شوند. برخی از مسئولین چندان به حافظه تاریخی مردم و نیز میزان بالای آگاهی‌های عمومی اعتقادی ندارند.

با این مقدمه این روزنامه از وزیر راه و ترابری نقل کرده که بعد از انتشار خبر ریزش تونل پردیس گفته هر تونل قبل از بازگشایی حدودا 20 بار ریزش می‌كند و این طبیعی است و از استاندار تهران که گفته با هدفمندی یارانه‌ها نباید كالایی گران شود این در حالی است كه منطقا حذف یارانه‌ها موجب افزایش قیمت‌ها خواهد شد و اساسا یكی از اهداف هدفمند كردن یارانه‌ها واقعی كردن قیمت هاست.

به نوشته تهران امروز مردم از مدیران اجرایی انتظار ندارند در دوران مسئولیت خود معجزه كنند یا همه اشكالات را رفع كرده و تمامی برنامه‌های قبلی را اجرا كنند، مردم از مدیران می‌خواهند صادقانه تمام توان موجود خود را برای پیشرفت حوزه كاری خود هرچند كم مقداری به كار گیرند و صادقانه مشكلات را بپذیرند و مدام درصدد توجیه و فرافكنی نباشند.