نماینده اسرائیل: چشم انداز تحریم شدید ایران تیره است

محمود احمدی نژاد در بازدید از تاسیسات اتمی ایران
Image caption ایران به سه قطعنامه پیشین شورای امنیت بی اعتنایی کرده است

نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد می گوید که چشم انداز تصویب یک قطعنامه شدید علیه ایران به علت عدم همراهی چین و روسیه تیره به نظر می رسد.

سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه و متحد آنها آلمان هفته پیش پیش نویس قطعنامه چهارم علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور را تسلیم چین و روسیه کردند که تاکنون با سکوت این دو کشور همراه بوده است.

گابریلا شالِو نماینده اسرائیل سه شنبه گفت که چین و روسیه هنوز معتقدند که جای بیشتری برای دیپلماسی وجود دارد.

او گفت: "آنها هنوز معتقدند - و این برای من محترم است - که پیش از اعمال تحریم هایی که بر اقتصاد (ایران) اثر بگذارد، باید همه تلاش های دیپلماتیک را تا آخر ادامه داد... آنها نمی خواهند به مردم ایران صدمه بزنند."

اما او گفت که اسرائیل معتقد است که تحرکات دیپلماتیک مسیر خود را طی کرده زیرا "ایرانی ها آنها را به تمسخر گرفته اند و .... از قطعنامه های رسمی شورای امنیت سرپیچی کرده اند."

خانم شالِو گفت که ابتدا به نظر می رسید که روسیه از تلاش ها برای اعمال تدابیر تازه تنبیهی علیه ایران حمایت می کند اما اکنون چنین به نظر نمی رسد.

او گفت: "شانس اینکه تحریم ها فلج کننده باشد اکنون تیره به نظر می رسد."

شالِو تحریم های "فلج کننده" را گام هایی تعریف کرد که نه به مردم ایران بلکه به سپاه پاسداران و مقام ها و شرکت های مهمی که در برنامه اتمی نقش دارند صدمه بزند.

دیپلمات های غربی می گویند امیدوار بودند که تا ماه آینده قطعنامه چهارم علیه ایران را تصویب کنند اما به گزارش خبرگزاری رویتر آنها اکنون این را بیش از پیش غیرواقع بینانه می دانند.

به علاوه دو عضو غیردائم شورای امنیت روز سه شنبه علیه تحریم های تازه موضع گیری کردند. نخست وزیر ترکیه گفت که این تحریم ها بی فایده است و رئیس جمهوری برزیل نیز گفت که با تحریم ها در شورای امنیت مخالفت خواهد کرد.

با این حال خانم شالِو گفت که کشورش مشغول لابی کردن برزیل، ترکیه، بوسنی هرزگووین و سایر کشورها برای جلب حمایت از تحریم هاست.

'انزوای آمریکا'

نماینده اسرائیل تصریح کرد که "گزینه نظامی" همچنان جزو گزینه های ممکن برای حل مساله مربوط به برنامه اتمی ایران است؛ با این حال افزود که راه حل نظامی هم مانند گزینه دیگر یعنی دادن فرصت به ایران برای پیش بردن برنامه اتمی اش، گزینه ای "بد" است.

او گفت که گزینه نظامی موضوع مباحثات جاری آمریکا و اسرائیل است، اما نگفت که آیا آمریکا به نفع یا علیه این گزینه استدلال می کند.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل درحال بازدید از واشنگتن است و همزمان معاون ریاست جمهوری آمریکا در بیت المقدس به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مصطفی محمد نجار وزیر کشور ایران که روز سه شنبه برای امضای یک توافقنامه امنیتی به قطر رفته بود گفت: "ما اطمینان بالایی به توانایی ها و شیوه های بازدارندگی خود داریم."

او افزود: "احساس خطر نمی کنیم... اگر کسی بخواهد امنیت ملی ما را به خطر اندازد، تلافی خواهیم کرد و او را از عملش پشیمان می کنیم."

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز در تهران گفت که آمریکا "از درد غربت و انزوای سیاسی در بین ملت ها در رنج" است.

دو قطعنامه نخست شورای امنیت علیه ایران در سال های 2006 و 2007 به اتفاق آرا تصویب شد. قطعنامه سوم در ماه مارس 2008 با 14 رای مثبت و یک رای ممتنع از سوی اندونزی تصویب شد.

آن قطعنامه ها بر دست اندرکاران برنامه های اتمی و موشکی ایران و شیوه های تامین مالی آنها تمرکز می کرد.

مطالب مرتبط