لاریجانی خطاب به پتریوس: اوباش دولت آمریکاست

ژنرال پترئوس
Image caption ژنرال پتریوس در انتقاد از حکومت ایران از کسی نام نبرد

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به اظهارات فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی که گفته بود ایران در پی سرکوب معترضان به سوی "اوباش سالاری" پیش می رود به تندی واکنش نشان داده و او را "وامانده" خوانده است.

آقای لاریجانی روز سه شنبه 18 اسفند در صحن مجلس دولت آمریکا را "زبون"، "فرصت طلب"، "آدم کش"، "عربده کش" و "اوباش" توصیف کرد و واشنگتن را متهم کرد از "الفاظ رکیک" استفاده می کند.

ژنرال دیوید پتریوس روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه "سی ان ان" آمریکا گفته بود همانگونه که بسیاری از کارشناسان معتقدند، ایران "از حکومت روحانیون بسوی حکومت اوباشها" گام بر می دارد.

وی گفت این تحول بدنبال "ظهور جنبش اصلاحات و عصبانیت شهروندان از ربودن انتخابات تابستان گذشته" آغاز شد.

در پی انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه گذشته، بسیاری از طرفدار میر حسین موسوی و مهدی کروبی حکومت را متهم به تقلب کردند. دستگاه های حکومتی ایران با رد اتهام تقلب به شدت با اعتراضات برخورد کردند.

اکنون آقای لاریجانی در واکنش به اظهارات ژنرال پتریوس او را "فرمانده وامانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه" خوانده و به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا گفته است: "دولت اوباش دولت آدمکش آمریکاست که 850 هزار عراقی را در سال های اشغال کشت و مجروح کرد و ده ها هزار افغانی را به شهادت رساند و در غزه بیش از 5 هزار فلسطینی مظلوم را شهید کرد و آن فجایع سبوعانه را در زندان های ابوغریب و گوانتانامو ایجاد کرد."

او افزود که مشکل آمریکا در منطقه خاورمیانه با استفاده از "الفاظ رکیک" حل نخواهد شد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز اخیرا گفته است که ایران به دیکتاتوری نظامی تبدیل می شود.

دولت ایران از سوی مخالفان در داخل به استفاده از اوباش متهم شده است.

میرحسین موسوی که خود را برنده واقعی انتخابات خرداد ماه می داند تلویحا دولت را به بکارگیری "یک عده قمه کش و آدمکش" و رفتار "وحشیانه" با مردم از جمله در جریان راهپیمایی 22 بهمن متهم کرده است.

او در انتقاد از سیاست خارجی کشور که تحت نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران هدایت می شود گفته است: "ملت ما می خواهد که در رقابت نفس گیر جهانی و منطقه ای، عقب نیافتد. ملت ما می خواهد با جهان خارج به جای دعوا و دشمنی، تعامل داشته باشد و سیاست خارجی توسعه گرا را دنبال کند."

مطالب مرتبط