دو عضو شورای امنیت تحریم ایران را بی فایده یا خطرناک دانستند

محمود احمدی نژاد در بازدید از تاسیسات اتمی ایران
Image caption آمریکا، بریتانیا و فرانسه مایل به تصویب تحریم های تازه علیه ایران در ماه های آینده هستند

رهبران ترکیه و برزیل از اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه علیه تحریم های تازه ای که آمریکا و متحدان غربی آن مایلند در این شورا علیه ایران وضع کنند موضع گیری کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، در مصاحبه ای با این خبرگزاری گفت که تحریم های تازه می تواند ایران را به شدت منزوی کند و باعث تنش زیادی شود؛ وضعی که به اشاره وی می تواند خطر جنگ را به دنبال داشته باشد.

آقای سیلوا یک هفته پس از رد درخواست وزیر خارجه آمریکا برای حمایت از تحریم های تازه علیه ایران، گفت: "ما نمی خواهیم آنچه را که در عراق اتفاق افتاد در ایران تکرار کنیم."

علیرغم تحریم های قبلی سازمان ملل، ایران اخیرا بار دیگر برنامه اتمی جنجال آفرین خود را شتاب بخشیده است اما آمریکا می گوید که یک رشته از تحریم های تازه، عزم جهان را علیه برنامه اتمی ایران نشان خواهند داد و این کشور را وادار به عقب نشینی خواهد کرد.

اما آقای سیلوا گفت که برزیل از تحریم های تازه ای که آمریکا پیش نویس آن را تهیه کرده است حمایت نخواهد کرد.

او گفت در ماه مه هنگام سفر به ایران سعی خواهد کرد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران را راضی به ازسرگیری مذاکرات برای رفع نگرانی ها نسبت برنامه اتمی ایران کند.

همزمان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است که تحریم های تازه علیه ایران بی فایده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای اردوغان که در ریاض، پایتخت عربستان به سر می برد، گفت: "اعتقاد ندارم که تحریم های بیشتر نتیجه بخش خواهد بود" و افزود که تحریم های قبلی شورای امنیت علیه ایران "هرگز نتیجه ای نداده است."

ترکیه که روابط خوبی با ایران دارد در مواردی پیشنهاد میانجیگری میان ایران و غرب برای حل مناقشه بر سر برنامه اتمی را داده است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه - اعضای دائم شورای امنیت - پیش نویس تحریم های تازه ایران را که گفته می شود عمدتا برای "تنبیه" سپاه پاسداران ایران طراحی شده تسلیم چین و روسیه کرده اند.

تاکنون گزارشی از واکنش رسمی این دو عضو دائم شورا به پیش نویس تازه منتشر نشده است. چین اخیرا با تحریم ایران مخالفت کرده اما روسیه می گوید که ممکن است تحریم های تازه را مد نظر قرار دهد.

دیپلمات ها از قبل پیش بینی کرده اند که رای برزیل، ترکیه و لبنان - سه عضو غیردائم شورای امنیت - به پیش نویس تازه ممتنع یا منفی باشد.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز سه شنبه 18 اسفند خطاب به آمریکا گفت: "شما از درد غربت و انزوای سیاسی در بین ملت ها در رنج هستید و با این عربده کشی ها هم بیشتر خود را زبون می کنید."

او در واکنش به اظهارات اخیرا ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای میانه که گفته بود ایران به سوی حکومت "اوباش سالاری" در حرکت است سخن می گفت.

قدرت های غربی مایلند که تحریم های تازه پیش از نشست ماه مه برای مرور پنج ساله پیمان منع اشاعه اتمی در مقر سازمان ملل تصویب شود.

نماینده گابون در سازمان ملل که ریاست شورای امنیت در ماه مارس را به عهده دارد یک هفته پیش گفت که این شورا ممکن است در این ماه پرونده برنامه اتمی ایران و پیش نویس مورد نظر غربی ها را به بحث بگذارد.

پیش از شروع مباحثات رسمی در صحن شورای امنیت، ابتدا باید تمامی اعضای دائم بر آن توافق کنند.

دو قطعنامه نخست شورای امنیت علیه ایران در سال های 2006 و 2007 به اتفاق آرا تصویب شد. قطعنامه سوم در ماه مارس 2008 با 14 رای مثبت و یک رای ممتنع از سوی اندونزی تصویب شد.

آن قطعنامه ها بر دست اندرکاران برنامه های اتمی و موشکی ایران و شیوه های تامین مالی آنها تمرکز می کرد.

مطالب مرتبط