جنبش دانشجویی ایران برنده جایزه حقوق بشر جمهوری چک شد

تصویر مأموران انتظامی ایران که در برابر در اصلی دانشگاه تهران صف کشیده اند
Image caption مخالفان دولت ایران می گویند در جریان حمله (۲۴ تیر) نیروهای انتظامی و اباس شخصی به کوی دانشگاه تهران پنج دانشجو کشته شده اند

مجید توکلی و عبدالله مومنی به همراه جنبش دانشجویی ایران، برنده جایزه حقوق بشر "هومو هومینی" (Homo Homini) جمهوری چک شدند.

به گزارش آژانس خبری چک، این جایزه امشب (۱۰ مارس- ۱۹ اسفند) در افتتاحیه جشنواره فیلم های مستند "یک جهان، دموکراسی جهانی" در پراگ پایتخت جمهوری چک به برندگان آن اهدا خواهد شد.

مارک اسوبودا، رئیس "مرکز افراد نیازمند حقوق بشر" (People in Need's Human Rights Centre) با اعلام این خبر گفت که این جایزه هر سال به کسانی که برای حمایت از حقوق بشر تلاش های چشمگیری داشته اند، اعطاء می شود.

به گفته آقای اسوبودا مجید توکلی، فعال دانشجویی، عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت و جنبش دانشجویی ایران به خاطر "نقش موثر" در دفاع از آزادی و "تلاش برای ایجاد دموکراسی" در ۱۰ سال گذشته، شایسته دریافت این جایزه شناخته شده اند.

قرار است مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم "یک جهان، دموکراسی جهانی" با پخش فیلم مستند "روزهای سبز" که مربوط به حوادث پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد گذشته در ایران است، امروز (۱۹ اسفند) در پراگ آغاز شود.

همچنین در جشنواره امسال بخش ویژه ای به اعتراضات مردم ایران در جریان ۹ ماه گذشته که تحت عنوان "بزرگترین حضور مردمی پس از انقلاب ۱۳۵۷" از آن یاد شده، اختصاص دارد.

Image caption جنبش دانشجویی یکی از فعال ترین جنبش های سیاسی و اجتماعی جامعه ایران است

جشنواره "یک جهان، دموکراسی جهانی" از امروز به مدت ۹ شب در پراگ برگزار و سپس آثار برگزیده آن در ۲۹ شهر دیگر جمهوری چک به نمایش در خواهد آمد.

اعطای این جایزه حقوق بشری به عبدالله مومنی و مجید توکلی در حالی صورت می گیرد که به نظر نمی رسد این دو فعال دانشجویی بتوانند در مراسم اعطای آن شرکت کنند.

عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت، که هشت ماه پیش دستگیر شده بود روز دوشنبه (۱۷ اسفند) با سپردن وثیقه به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان (۵۵۰ میلیون تومان وثیقه و ۲۵۰ میلیون تومان قرار کفالت) به مرخصی پنج روزه آمده است. آقای مومنی در این مدت محاکمه و به شش سال حبس محکوم شده است.

مجید توکلی، از فعالان سرشناس جنبش دانشجویی ایران، پس از حضور و سخنرانی در اجتماع دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در روز ۱۶ آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و از آن زمان زندانی بوده است.

آقای توکلی در دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات خود به هشت سال و شش ماه زندان، پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی و پنج سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

مطالب مرتبط